Veliler İçin

Ders Çalışmak İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

"Çocuğum ders çalışmıyor, napmalıyım?" sorusuna cevap mı arıyorsunuz? Ders çalışmak istemeyen çocuklar için tavsiyelerimizi derledik.

4 dakikalık okuma
Efşan tarafından yazıldı, 18.11.2021
Ders Çalışmak İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Hemen hemen tüm ebeveynler çocuğu için parlak bir gelecek ister. Bunun için de çocuğunuz LGS/YKS sınavından yüksek puan alıp “başarılı” öğrenciler olmalarını umut ediyor olabilirsiniz. Bu konuda da belki de ailelerin öğretmenlere en çok danıştığı konulardan biri ders çalışma motivasyonu düşük gence nasıl yaklaşılması gerektiği. Ders çalışmak istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı?” sorusuna cevap arıyorsanız, önce çocuğunuz hakkında bazı hususları gözden geçirmekte fayda var. Bu yazımızda ders çalışmak istemeyen çocuklar için yardımcı olabilecek tavsiyelerimizi derledik.

Ders Çalışmak İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı ?

Çocuğunuzu yakından tanıyın ve dünyasını onun ağzından dinleyin.

Gençlerin kendilerine sahip hayatları, hayalleri, hedefleri, düşünceleri vardır. Onlar da sizler gibi bireyler ve kendilerine ait fikir sahibiler. Ve sizin onlar hakkındaki düşünceleriniz onlar için önemli, her ne kadar zaman zaman bunu gizleseler de. Onlarla ders konusu dışında sohbet edin onların dünyasına tanık olun. Dünyalarını onların gözlerinden izlemeye çalışın. Bu empati geliştirmenizi sağlayacaktır. Çocuğunuza uygun bir zamanda soracağınız “Kendini nasıl hissediyorsun?” sorusu onun kendini size açmasına yardımcı olabilir veyahut tam olarak size kendini açmasa da düşünüldüğünü hissettirecektir.

Empati duyun ve kaybettikleri özgüveni ona geri kazandırın!

Gençler zaman zaman ailelerinin onlarını anlamadıklarını düşünür, hatta çoğu zaman bu böyledir. 😊 Dünya her geçen gün daha fazla gelişmekte ve bunun akabinde de değişim eskisinden hızlı olmaktadır. Bu nedenle kendi sınav yılı tecrübelerimizle şu anki sınav dönemi öğrencilerinin deneyimleri arasında çok büyük farklılıklar var. Şu an pek çok konuda kaynağa hızlı şekilde erişebilen gençler geçmiş dönem öğrencilerine göre çok daha farkındalığa sahip. Sınava hazırlanırken ya da meslek hedefi belirlerken çok daha fazla bilgiye sahip olarak karar verebiliyorlar. Ve buna ek olarak yaşadıkları ülkenin geleceğini daha iyi analiz edebiliyorlar. Ve bu farkındalık sayesinde öğrenciler arasında daha kızışmış bir rekabet söz konusu.

Hem sınav sürecini hem de geleceklerini tayin edecekleri bu süreçte her zamankinden daha çok kaygılılar. Hatta bazen bu durum onları öğrenilmiş çaresizliğe yani “Ben zaten baş edemem, yapamam, kazanamam” gibi düşüncelere kapılabiliyorlar. Bu sınav döneminde inanç kaybı yaşayabiliyorlar. Tam da bu noktada siz onlara destek olmalı ve onlara kaybettikleri inançları geri kazandırmalısınız.

Ders çalışmak istemeyen çocuğunuzun hedeflerini beraber gözden geçirin!

Kimi zaman ders çalışma motivasyonunu engelleyen sebeplerden biri, net bir hedefin olmayışıdır. Aslında bu sadece sınava hazırlanan öğrenciler için değil, her yaştan insanın motivasyon kaynağıdır hedefe ulaşmak. Burada hedef kelimesini doğru tanımak önemlidir: çocuğunuz hem ders çalışma hedeflerini oturtamıyor olabilir- daha doğru tanımlamak gerekirse hedef bir plan ve programa sahip olmayabilir. Bir diğer hedef konusu bu hayatta ne yapmak istediği ve meslek seçimidir. Ebeveynler genellikle çocuklarının rahat ve konforlu bir geleceğe sahip olmalarını ister. (Bu tabii ki her ebeveyn için farklıdır) Fakat aileler bazen şu yanılgıya kapılırlar: “rahat konforlu bir geleceği” garanti meslekler üzerinden değerlendirme ve çocuklarını bu mesleklere sahip olmaları yönünde aşılama. Bu noktada çocuklarının gerçekten yapmak istedikleri mesleği bulmalarının ya da diğer meslekleri tanımalarının yolunu kapatabilirler. Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi çocuğunu dinlemek ve hangi mesleğe sahip olacağını öğrenmek, beraber meslekleri keşfetmek, ardından belirlenen hedef mesleği meslek erbabları ile çocuğunuzun iletişim kurmasını sağlamak değerli olacaktır. Eğer çocuğunuzun seçtiği meslek hakkında gelecekte iyi bir yaşama sahip olamayacağını düşündüren şüpheleriniz var ise bırakın çocuğunuz bunu o mesleği yapan kişinin ağzından dinlesin veya hayatını gözlemlerken fark etsin.

Ders çalışmamanın çözümünü beraber ortak yol arayarak bulun!

Her ailenin kendi ebeveyn tutumu vardır ve her aile kendi dinamikleri içerisinden değerlendirilmelidir. Çünkü her çocuk kendi içinde özeldir. Ve her aile de kendi içinde özeldir. Bu nedenle bu yazımızda ders çalışmak istemeyen çocuğa net çözümler vermek mümkün değildir. Fakat yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çocuğunuzu gerçekten dinlemek, onun gerçek ve empati dolu iletişim yolları kurmak, çocuğunuzun size adım atmasını sağlayacaktır. 

Ders çalışmak istemeyen çocuğunuzun doğru çalışma tekniklerini keşfetmesine yardımcı olun!

Kimi zaman ders çalışma motivasyonunu düşüren, verimli ders çalışma tekniklerini bilmiyor olmakta yatar. Bunun yanı sıra, deneme analizleri, zaman yönetimi konularda olan bilgi eksikliği de yanlış ders çalışma şekline sebebiyet vererek derslerden ve denemelerden beklenen sonuca ulaşamamaya neden olur. 

Sınav sürecinde öğrenciler kadar sizler de bu süreci onlarla birlikte deneyimliyorsunuz. Sizin de yardımcı olamadığınız ya da destek olamadığınız noktalar olabilmekte. Bu oldukça doğal bir durum. Bu noktada çocuğunuza uzman yardımı alması için rehberlik öğretmenlerinden veya okul psikologlarından yardım almasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun sınava hazırlık sürecinde bilgilendirici yazılarımızı ve ipuçlarımızı takip etmek ister misiniz?

Yapamadıklarını öğrenmek, soruları cevapsız bırakmamak öğrenmenin en önemli adımlarından. Kunduz’da profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL