İntegral
Konu Anlatımı Yazıları
Matematik
Örnek Soru Çözümleri
Uncategorized
YKS
YKS Konuları

İntegral Alma Kuralları Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

İntegral Alma Kuralları konu anlatımı ve örnek soru çözümleri, Kunduz ekibi tarafından hazırlandı! İntegral Alma hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

6 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 20.01.2022
İntegral Alma Kuralları Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

İntegral, Türev konusunun ardından işlenen, AYT Matematik‘teki önemli konulardan biri. Genel anlamıyla integrali, integral alma kurallarını, integralde alanı daha iyi anlamak ve integral hesaplama yapmak için iyi bir altyapı şart. Yani geriye dönerek Fonksiyonlar, Limit, Türev gibi konuları da iyi kavramanı tavsiye ediyoruz. Kunduz eğitmenlerimizden Buse, İntegrale Giriş konusunun ardından, İntegral Alma Kuralları konu anlatımı yaparak sana yardımcı oluyor!

Daha önceki yazımızda İntegral nedir, ne işimize yarar öğrenmiştik. Şimdi de İntegral alma kurallarını öğreneceğiz ve integral soruları çözeceğiz. 😊


Başlıca İntegral Alma Kuralları

1. Sabit Sayının İntegrali

İntegral alma kurallarının en basiti sabit sayının integralini alma işlemidir. Sabit sayının integralini alırken yanına x (ya da hangi değişkene bağlı ise o) gelir. İntegral için türevin tersi gibi düşünebilirsiniz demiştik, bu kuralda bu çok net belli olmaktadır. Örneğin:

sabit sayının integrali - integral alma kuralları

 Sonuna integral sabiti olan c’yi yazmayı unutmamalısın.


2. Üslü İfadelerin İntegrali

üslü ifadelerin integrali - integral alma kuralları

İntegral alırken bilmemiz gereken bir pratik bilgi de ayrı ayrı yazabileceğimizdir. Nasıl olduğunu sıradaki soruyu çözerken görelim:


3. 1/x’in İntegrali

integral alma kuralları konu anlatımı

4. ex ‘in İntegrali


5. ax ‘in İntegrali


6. sinx ‘in İntegrali

sinx'in integrali - integral alma kuralları

 

7. cosx ‘in İntegrali

cosx'in integrali - integral alma kuralları

8. 1/cos2x ‘in İntegrali


9. 1/sin2x ‘in İntegrali


Son bir örnek ile integral – türev bağlantısını görelim:

f’’(x) = 6x5 + 8x + 10 ise f(x) kaçtır?

İntegralin türevin tersi olduğunu söylemiştik. Bu durumda türevi götürmek için integral almamız gerekiyor. İki kere türevi alınan bir fonksiyon verilmiştir. Bu yüzden 2 kere integral alarak f(x)’e ulaşabiliriz. Yani;

türev- integral alma kuralları

Şimdi bir kere daha integral alalım ve f'(x)’ten f(x)’e ulaşalım.


İntegral Alma Örnek Soru Çözümü

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Matematik Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Kunduz’a şu ana kadar sorulmuş binlerce İntegral Alma Kuralları sorusunu aşağıdan inceleyebilirsin!

Yukarıdaki eğri A(-1, 1) noktasından geçmektedir.  f'(x) fonksiyonuna x = -1 apsisli noktasından çizilen teğetin eğimi sıfırdır. Buna göre, f(1) değeri kaçtır?

MATEMATİK

İNTEGRAL

Yukarıdaki eğri A(-1, 1) noktasından geçmektedir. f'(x) fonksiyonuna x = -1 apsisli noktasından çizilen teğetin eğimi sıfırdır. Buna göre, f(1) değeri kaçtır?

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL