Konu Anlatımı Yazıları
LGS
Matematik
Olasılık
Uncategorized

Kesin ve İmkansız Olay – Basit Olasılık LGS Ders Notları

Deney, Çıktı, Olay, Kesin ve İmkansız Olay... Basit Olasılık hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

2 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 5.02.2022
Kesin ve İmkansız Olay – Basit Olasılık LGS Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken veya soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, LGS’ye hazırlık sürecinde her konuda mutlaka görmen gereken Matematik ipuçları, formülleri, notları derlemesi hazırladık!? Bu yazımızda 8. Sınıf Konularından Olasılık Kavramları olan Deney, Çıktı, Olay, İmkansız Olay, Kesin Olay, Bir Olayın Olma Olasılığı ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenlerle Basit Olasılık konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

BASİT OLASILIK

KESİN VE İMKANSIZ OLAY

ORTAOKUL MATEMATİK

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Betül Hoca tarafından hazırlandı. Betül Hoca, Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü mezunu. 2015 senesinden beri aktif olarak 5 – 8. sınıf öğrencilerine özel ders vermekte. Şu an MEB’de öğretmen olarak çalışmakta.

Basit Olasılık: Kesin ve İmkansız Olay 

Kesin olay ve İmkansız olayın tanımlarını aşağıda bulabilirsin! 

İmkansız Olay

Kunduz eğitmenimiz Yasemin Hoca, Olasılık konusunu senin için anlattı. Şimdi videomuzu izleyerek bu konuyu pekiştirebilirsin!

https://youtu.be/z-6ciOkgZJA

Şimdi Olasılık soru çözümlerine devam edebilirsin!?

Geometrik Cisimler konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Geometrik Cisimler konusu, LGS Matematik testi için temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Olasılık Kavramları olan Deney, Çıktı, Olay, İmkansız Olay, Kesin Olay, Bir Olayın Olma Olasılığı gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. LGS Matematik’te ve okul yazılılarında sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Buna göre, Sibel'in bu şişeler arasından rastgele seçeceği bir şişe için kaç farklı olası durum vardır?

ORTAOKUL MATEMATİK

BASİT OLASILIK

Buna göre, Sibel’in bu şişeler arasından rastgele seçeceği bir şişe için kaç farklı olası durum vardır?

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. ? Matematik netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Geometrik Cisimler konulu binlerce soru alanında uzman Ortaokul Matematik eğitmenleri tarafından çözüldü.✅ Daha fazla Geometrik Cisimler sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

 

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL