Kombinasyon Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Kombinasyon konu anlatımı ve örnek soru çözümleri, senin için Kunduz ekibimiz tarafından hazırlandı! Kombinasyon hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Nurseli Terakye tarafından yazıldı, 10.01.2022
Kombinasyon Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Permütasyon, kombinasyon, faktöriyel, olasılık gibi konular hem TYT Matematik hem de AYT Matematik‘te önem taşıyor. Olasılık konusunu daha iyi anlamak için bu konuların mantığını da iyi anlamak şart. Formülleri bilmek kadar soru çözmeyi de unutmamak gerek. Kunduz ekibinden Nurseli bu yazıda Kombinasyon hakkında bilmen gerekenleri anlattı. Buna ek olarak da şu ana kadar Kunduz’a sorulmuş Kombinasyon konulu soruların en iyilerini senin için seçti, iyi okumalar!


Kombinasyon Ne Demek?

r ve n bir doğal sayı olsun. r ≤ n olmak üzere; n elemanlı bir kümenin r elemanlı her alt kümesine, bu n elemanın r’li bir kombinasyonu denir. C(n,r) şeklinde gösterilir. Bir diğer gösterimi de şu şekildedir:

n elemanın r'li bir kombinasyonu

n tane nesneden r tane nesneyi seçmenin formülü ise şöyledir:

n tane nesneden r tane nesneyi seçmenin formülü

Diziliş sırası sadece permütasyonda önemliydi ve r tane nesnenin r! şeklinde sıralandığını bir önceki yazımızda öğrenmiştik. Dolayısıyla permütasyon sayısını r!’e bölersek sadece seçme(kombinasyon) sayısını bulmuş oluruz. 

  • Pratik yol: n’den geriye doğru r tane sayıyı çarpıp r!’e bölebilirsin 👼

Tanımımızda kombinasyonu alt küme kavramıyla belirtmiştik, bunu da açıklığa kavuşturabiliriz. “Kombinasyon konusundan Kümeler konusuna nasıl geçtik şimdi? 😦 diye düşünmemen için bilgilendirici bir videoyu yazımızın sonuna ekledik! Bir kümenin elemanlarıyla oluşturulabilecek her kümeye o kümenin bir altkümesi denir, altküme oluşturmak için de kümeden eleman seçmeliyiz. Seçme de kombinasyon demek oluyordu, işte bu kadar basit! 😉 


Kombinasyon Nasıl Hesaplanır?

2 üzeri n sayısı, n elemanlı bir kümenin sahip olduğu tüm altkümelerinin sayısıdır.  Şimdi eşitliğin sol tarafını da kavrayalım. 📌

 

ifadesi,  n elemanlı kümenin 0 elemanlı altküme sayısıdır.  Bu da boş küme olur ve sayı 1’e eşittir. Aynı zamanda, n farklı nesneden 0 elemanlı kaç seçim yapabiliriz şeklinde de yorumlayabilmek mümkündür. Bu seçim, matematikte boş küme olarak kabul edilir ve sadece 1 seçim mevcuttur. n elemanlı A kümesini A={a,b,c}  şeklinde yazarsak bu kümenin 1 elemanlı alt kümelerinin {a}, {b}, {c} olduğunu görürüz. Bu da C(n,1) ‘ye eşittir. (n=3 kabul ettik.)


Kombinasyon Örnek Soru Çözümü

Bu konuyu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Kunduz’a şu ana kadar sorulmuş binlerce kombinasyon konulu soruyu inceleyebilirsin!


Aşağıda verilen renkleri dışında özdeş olan 4 tahta parçası saat yönünde A, B, C ve D noktaları etrafında 90 ar derece dönebilmektedir. Buna göre 4 tahta parçası toplam 180° döndürüldüğünde kaç farklı görüntü oluşur?

Matematik

Kombinasyon

Aşağıda verilen renkleri dışında özdeş olan 4 tahta parçası saat yönünde A, B, C ve D noktaları etrafında 90 ar derece dönebilmektedir. Buna göre 4 tahta parçası toplam 180° döndürüldüğünde kaç farklı görüntü oluşur?

☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL