Kişisel Hayatı Konu Alan Metinler
Konu Anlatımı Yazıları
Türk Dili ve Edebiyatı
YKS

Mektup Türü Özellikleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Mektup Türü Özellikleri konu anlatımı, Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Mektup hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

2 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 25.08.2021
Mektup Türü Özellikleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Mektup Türü ve Özellikleri konusu, AYT Edebiyat testinde sorulan konulardan biri. Anlam sorularından farklı olarak bu yazın tür ile ilgili öğrenmen gereken bazı tanımlar, kavramlar mevcut. Mektup özellilkleri, Mektup Çeşitleri, Özel Mektuplar, Edebi Mektuplar, Resmi ve İş Mektupları, Açık Mektup gibi konuları öğrenmen gerekiyor. Bu konu ile ilgili notlara göz attıktan sonra rahatlıkla soru çözebileceğine eminiz! Şimdi birlikte Mektup Türü ve Özellikleri konusunu keşfedelim!

Mektup, uzakta bulunan birisine gönderilen ya da kamu kuruluşları arasında haberleşmeyi sağlayan yazı türüdür. Özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Dil ve anlatım özellikleri gönderilen kişiye göre değişiklik gösterebilir.
  • Mektuptaki ilk ifade hitap şeklinde olmalıdır.
  • Mektuplarda içten ve etkili bir anlatım tarzı olmalıdır.
  • Mektuplar, saygı bildiren veya bir selam ile bitirilmelidir.
  • İçerik, yazarın öznel düşüncelerini barındırdır.
  • Mektupları dört grupta inceleyebiliriz: 
  1. Özel Mektuplar: Akrabalar, dostlar gibi yakın çevreye yazılan mektuplardır. Bu mektuplarda içten ve doğal bir anlatım vardır.
  2. Edebi Mektuplar: Bir yazarın kendi düşüncelerini aktarmak amacıyla mektup türünde yazılmış metinlerdir. Divan Edebiyatı Dönemi’nde yazarlar düşüncelerini mektuplar aracılığıyla aktarmışlardır. Bu eserlere mektubat denir. ( Ali Şir Nevai, Kınalızade Ali, Veysi, Ragıp Paşa ) Tanzimat ile birlikte bazı yazarlar bu geleneği sürdürmüşlerdir. ( Namık Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar) Ayrıca mektup türünde seyahatname, roman ve hikaye de yazılmıştır.
  3. Resmi ve İş Mektupları: Kamu kurum ve kuruluşlarına yazılan ve dilekçeye benzeyen mektuplara resmi mektup denir. Özel kişilerin iş kurumlarına yazdığı mektuplara ise iş mektubu denir.
  4. Açık Mektup: Bir düşünceyi, görüşü savunmak veya açıklamak amacıyla devlete veya halka hitaben aydın ya da sanatçılar tarafından yazılan gazete, dergi aracılığıyla yayımlanan mektuplara açık mektup denir.

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Soru çözerek bu türün özellikleri, tanınan yazar ve eserleri hakkında alıştırma yapıp konuyu pekiştirebilirsin!

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL