Hayalindeki netler. İhtiyacın olan her şey. Tek platform.

Soru çözüm, yayın seti, birebir rehberlik, canlı dersler ve daha fazlası Kunduz’da. Şimdi al, netlerini artırmaya başla.

Görüşme BaşlatPaketleri İncele

Ergenlerde Ders Çalışma İsteksizliği – Veliler Neler Yapabilir?

Bu yazımızda ders çalışma isteksizliği neden olur ve veliler bu süreçte neler yapabilir, bunlardan bahsettik. Keyifli okumalar!

3 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 29.09.2021
Ergenlerde Ders Çalışma İsteksizliği – Veliler Neler Yapabilir?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

“Çocuğum ders çalışmıyor, zorladığımda bana karşı davranışları değişiyor, iyi bir yere gelmesi için elimden geleni yapıyorum ancak karşılığını bulamıyorum” gibi endişeleriniz mi var? Bu yazımızda ders çalışma isteksizliği neden olur ve veliler bu süreçte neler yapabilir, bunlardan bahsettik. Keyifli okumalar!

Ergenlerde Ders Çalışma İsteksizliği için Neler Yapılabilir?

Öğrencinin bir hedefi yoksa ders çalışma isteksizliği yaşaması çok normaldir. Bu anlamda siz değerli velilere büyük bir rol düşmektedir. Öğrenciye hedef belirlemesi konusunda yardımcı olmalısınız. Bunu da farklı meslek gruplarından kişilerle öğrenciyi buluşturarak; meslekler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak yapabilirsiniz. Hedef belirledikten sonra da öğrenciye “Bu hedefe ulaşmak için neler yapılmalı? Neleri daha iyi bilmek gerekir?” gibi sorular yönlendirilmelidir. Öğrencinin aklında meslekle ilgili soru işaretleri bulunması pozitif bir durumdur. Çünkü bu soru işaretleri öğrencide merak duygusu uyandırır; merak duygusu ise araştırma yapmasına yönlendirir. Bu da hedef belirlerken öğrencinin baş rolde olmasında önemli rol oynar. Öğrenciye yönlendirebileceğiniz bir diğer soru da “Bu mesleği icra edebilmek için ne gibi yollardan geçmelisin? Derslerindeki başarın nasıl olmalı?” olabilir. Bu soruyu sormamızdaki en önemli amaç öğrenciyi harekete geçirmek istemektir.

Hepimiz biliyoruz ki oturduğumuz yerden meslek sahibi olamayız. Hedefe ulaşmak için geçmemiz gereken bir yol, atmamız gereken adımlar vardır. Öğrencinin de bu bilince sahip olması için ona yardımcı olmalısınız. Eminiz ki güzel bir hedefe sahip olan her öğrenci bu hedefe ulaşmak için elinden geleni yapacaktır. Kısaca öğrencinin isteksizliğini ortadan kaldırmanın ilk adımı hedef oluşturmasına yardımcı olmaktır. Unutmamalı ki “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez!”  Ek olarak; öğrenci hedef belirlediğinde öğrenciye seçmek istediği meslek ile ilgili kitaplar, aksesuarlar hediye edebilirsiniz. Bu küçük görünen ayrıntılar öğrenci için motivasyon kaynağı olacaktır. 

Ders çalışmak istemeyen ergene nasıl davranmalı?

Bunlar dışında ders çalışmayı ceza olarak gören öğrencilerde ders çalışma isteksizliği görülmesi çok olağandır. Öncelikle bu düşünceyi çocuğun zihninden gidermek için bir adım atmalıyız, çünkü biliyoruz ki “Her şey düşüncede başlar!” Peki bu durumu değiştirmek için neler yapabiliriz? Örnek vermek gerekirse; öğrenciye bir program hazırladığımızı hayal edelim. Programı belirlerken molalarında ona iyi geleceğini düşündüğümüz minik hediyeler belirleyebiliriz. Böylece öğrenci ders çalışma sürecini “Bitse de kurtulsam” şeklindeki düşünceleri sebebiyle ceza olarak görmenin aksine sonucunda kazanabileceği ödüller olan bir aktivite olarak görebilir. Sizler de göreceksiniz ki; öğrencinin düşüncesi değiştiğinde davranışları değişecek (ders çalışma isteksizliği azalacak, ders çalışmaya başlayacak), davranışları doğrultusunda da aldığımız sonuçlar (akademik başarısı) farklılaşacaktır.

Kısaca, her koşulda sizden aldığı destek ve ona sağladığınız güven öğrenci için konfor alanı olacaktır. Bu sebeple bu süreçte doğru bir yönlendirme siz değerli veliler için mihenk taşıdır demek mümkün. Bunun dışında öğrencinin robot olmadığını ve sosyal bir varlık olduğunu unutmamalısınız. Program belirlerken bu sebeple öğrenciye kendisine ayırabileceği vakitler belirlemeli ve bu vakitlerde ona özgürlük alanı tanımalısınız. Öğrenci bu vakitlerini dilediğince geçirebilmeli, bu hissiyatı ona kazandırmalısınız.

Biliyoruz ki sınav yolculuğu düz bir yolculuk değil. Bazen indiğimiz bazen çıktığımız bir dönem oluyor. Bu zorlu ve çetrefilli süreçte sizler öğrencilerin yanında, bizler de siz kıymetli velilerin yanında olmak için elimizden geleni yapıyor olacağız. Umarız faydalı olur, verimli günler!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL