Geometri ve Ölçme
Konu Anlatımı Yazıları
LGS
Matematik
Uncategorized

Silindir Koni Piramit – Geometrik Cisimler LGS Ders Notları

Prizmalar, Dik Dairesel Silindir, Dik Piramit, Dik Koni... Geometrik Cisimler hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

4 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 15.03.2022
Silindir Koni Piramit – Geometrik Cisimler LGS Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken veya soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, LGS’ye hazırlık sürecinde her konuda mutlaka görmen gereken Matematik ipuçları, formülleri, notları derlemesi hazırladık! Bu yazımızda Geometrik Şekiller: Dikdörtgenler Prizması, Kare Prizma, Küp, Üçgen Prizma, Altıgen Prizma, Dik Dairesel Silindir, Dik Piramit, Dik Koni ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenlerle Geometrik Cisimler konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Betül Hoca tarafından hazırlandı. Betül Hoca, Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü mezunu. 2015 senesinden beri aktif olarak 5 – 8. sınıf öğrencilerine özel ders vermekte. Şu an MEB’de öğretmen olarak çalışmakta.

GEOMETRİK CİSİMLER

SİLİNDİR KONİ PİRAMİT

ORTAOKUL MATEMATİK

Geometrik Cisimler: Silindir – Koni – Piramit – Prizma…

Dikdörtgenler Prizması ve Açınımı
dikdörtgenler prizması silindir koni piramit Prizmalar, Dik Dairesel Silindir, Dik Piramit, Dik Koni... Geometrik Cisimler hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!
silindir

Kare Prizma – Küp
Prizmalar, Dik Dairesel Silindir, Dik Piramit, Dik Koni... Geometrik Cisimler hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!
küpün köşe taban yanal yüz sayısı
hacim taban alanı yükseklik

Üçgen Prizma
üçgen prizmanın açılımı

Altıgen Prizma

Dik Dairesel Silindir – Silindir Özellikleri
dik dairesel silindir
silinidir yüzey alanı

Dik Piramit
piramit tepe noktası
beşgen piramit

Dik Koni
dik koni

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!?

8. Sınıf Geometrik Cisimler konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Geometrik Cisimler konusu, LGS Matematik testi için temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Dikdörtgenler Prizması, Kare Prizma, Küp, Üçgen Prizma, Altıgen Prizma, Dik Dairesel Silindir, Dik Piramit, Dik Koni gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. LGS Matematik’te ve okul yazılılarında sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Yukarıda verilen tabloya göre, B - (A: C) işleminin sonucu kaçtır

ORTAOKUL MATEMATİK

SİLİNDİR KONİ PİRAMİT

Yukarıda verilen tabloya göre, B – (A: C) işleminin sonucu kaçtır

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. ? Matematik netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Geometrik Cisimler konulu binlerce soru alanında uzman Ortaokul Matematik eğitmenleri tarafından çözüldü.✅ Daha fazla Geometrik Cisimler sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL