Veliler İçin

Sınav Döneminde Yanlış ve Doğru Anne Baba Tutumları

Bu yazımızda sizlere sınav döneminde yanlış ve doğru anne baba tutumlarını anlatmaya çalışacağız. Umarız faydalı bir yazı olur, keyifli okumalar!

5 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 26.08.2021
Sınav Döneminde Yanlış ve Doğru Anne Baba Tutumları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Çocuklarına iyi bir gelecek sunmak isteyen her aile onların eğitimi için yatırım yapmaya çok önceden başlamakta ve bunun için hayatlarının büyük bir kısmını adamaktadırlar. Bu sebeple öğrencilerden de gerekli azmi beklemekte ve çocuklarının hedeflerine ulaşmaları için yol gösterici olma rolünü üstlenmek istemektedirler. Tüm bunlar için çabalarken velilerin bazen tutumları doğru, bazen de yanlış olmaktadır. Bu yazımızda sizlere sınav döneminde yanlış ve doğru anne baba tutumlarını anlatmaya çalışacağız. Umarız faydalı bir yazı olur, keyifli okumalar!

Yanlış tutumlardan bir tanesi öğrenciyi sürekli diğer öğrenciler veya kişiler ile karşılaştırmaktır. 

“Bak ablan/abin nasıl çalıştı, 99 net yapıyordu. Sen neden 70 net yapıyorsun? Yeterince çalışmıyor musun? Böyle giderse X gibi işsiz kalacaksın!” gibi tutumlar öğrencinin üzerinde büyük bir baskıya neden olur. Çoğu zaman bu baskı ise performans düşüklüğüne ya da motivasyon kaybına yol açar. Bu açıdan siz değerli velilere büyük bir rol düşmektedir.  Öğrenciye bu şekilde bir yaklaşım sergilemekten olabildiğince kaçınmanız bu süreçte oldukça faydalı olacaktır. Peki doğru yaklaşım nasıl olmalı?

  • “Sevgili çocuğum, çalıştığını/çabaladığını görmekteyim ve seni takdir ediyorum. Netlerin düşük olabilir, bunun sebebini öncelikle beraber inceleyebiliriz. Ancak nedenini saptayamaz isek bir uzmana/ rehber öğretmenine danışmak bu konuda atacağımız adımlar açısından bize iyi bir yol gösterici olacaktır. Atacağın her adım için arkanda ailenin olduğunu bilmeni isteriz. Sınav yolculuğunda bizler sana bir engel değil, tam aksine bu süreçte yaşadığın/yaşayacağın zorlukları kolaylaştırıcı birer faktör olmak için elimizden geleni yapıyor olacağız.”

Diğer bir yanlış tutum ise yapılan tüm yatırımları her fırsatta öğrenciye dile getirmektir.

“Senin için .. miktar para harcadık. Sana özel ders aldırdık, dershaneye gönderdik. Emeğimizin karşılığını vermek için çok çalış!” gibi tutumlar da benzer şekilde öğrenciyi olumsuz etkilemektedir. Tüm bu baskılayıcı tutumlar sebebiyle öğrenci atacağı her adımın ailedeki yansımasını düşünebilir ve kendisine ait bu yolculuğu geri plana atarak hedeflerinin önüne bir perde çekebilir. Peki bunun yerine nasıl bir yol izleyebiliriz, neler söyleyebiliriz?

  • Sevgili çocuğum, görüyoruz ki hedeflerine ulaşmak için büyük bir çaba sarf ediyorsun. Bu süreçte sana en faydalı olacak şekilde yardımcı olmaya hazırız. Gerektiğinde özel ders alabilir ve dershaneye gidebilirsin. Unutmamalıyız ki sınav süreci düz bir yol değil, elbette bazen düştüğümüz bazen çıktığımız bir yol olacak. Bu yolculukta sana eşlik ettiğimizi ve bize ihtiyaç duyduğun anlarda yanında olacağımızı bilmeni isteriz.”

Sınav döneminde yanlış tutumlardan bir diğeri ise sınavı kazanamazsa neler olabileceğini öğrenciye sürekli olarak ifade etmektir.

“Bu senin son şansın. Mutlaka kazanmalısın, kazanamazsan seni ağır işlere gönderirim. Bunu bil ve buna göre çalış!” velilerin sıklıkla başvurduğu ve çocuklarını motive ettiğine inandığı yöntemlerden bir tanesi de budur. Ancak bilinenin aksine öğrenci kendine ait olmayan bu düşünceleri içselleştirir ve bunları sürekli olarak düşünür hale gelirse normal hayattaki performansının çok daha altına düşebilir, bu olumsuz düşünceler sebebiyle motivasyon kaybı da yaşayabilir. Bunun yerine sonuç ne olursa olsun sınavın çocuğunuzdan kıymetli olmadığını veya bu sınavın hayat yolculuğunda bir son olmadığını hissettirmek siz değerli veliler için önemli bir görevdir. Peki tüm bunlar yerine öğrenciye neler söyleyebilirsiniz?

  • “Sevgili çocuğum, bu sınavın bir savaş olmadığını bilmeni isteriz. Sonuç ne olursa olsun elinden geleni yaptığına şahidiz ve senin değerini bu sınav belirlemiyor. Biz inanıyoruz ki hedeflerine ulaşabileceksin, bu süreçte yalnızca kendine inanmalı ve bu doğrultuda gerekli adımları atmalısın! Sonuçtan çok sürece odaklanmamız hedeflerine ulaşabilmen için çok daha faydalı olacaktır. ”

Diğer bir yanlış tutum ise öğrencinin sadece sınav odaklı olması gerektiğini düşünmektir.

“Neden gitar çalıyorsun/ Neden spor yapıyorsun? Tüm bu vakitlerinde ders çalışabilirdin!” gibi söylemler öğrencinin bir robot olması gerektiğini dile getiren söylemlerdir demek yanlış olmayacaktır. Oysa bazen katıldığımız bir etkinlik, bazen kendimize ayırdığımız kısa bir vakit bizim sonraki adımlarımız için motive edici olur çoğu zaman. Bu sebeple öğrencilerin yalnızca ders odaklı olmalarını söyleyerek değil aynı zamanda sosyal aktiviteleri teşvik edici bir rol de üstlenmek siz değerli velilerin doğru tutumlarından bir tanesi olacaktır. Peki öğrenciye bu durumu nasıl ifade edebiliriz?

  • “Sevgili çocuğum, verdiğin çaba takdire şayan. Senden yalnızca sınav odaklı olmanı ve başka hiçbir aktiviteye katılmamanı elbette beklemiyoruz. Katılacağın aktivite ve kendine ayıracağın vakitler motivasyonunu sürekli hale getirecektir, bu sebeple tümünü destekliyoruz. Planını ayarlarken hobilerine vakit ayırabileceğin zaman dilimleri de yaratabilirsin. Bu zaman dilimlerini dilediğince kullanmakta özgürsün. Dilersen ailece aktivite yapabiliriz, dilersen arkadaşlarınla vakit geçirebilirsin, dilersen bu zaman dilimini bireysel olarak geçirebilirsin. Karar sana ait!” gibi söylemler motivasyonu kalıcı ve sürekli hale getirmekte önemli rol oynayacaktır.

Bu yazımızda sizlere sınav döneminde yanlış ve doğru ebeveyn tutumlarını anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olur, siz değerli velilerin ve öğrencilerin her zaman yanında olduğumuzu bilmenizi isteriz. Sağlıklı ve verimli günler!

☀️☀️

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL