TYT Felsefe Konuları – TYT Felsefe Soru Dağılımı 2023

TYT Felsefe'de hangi konulardan sorumlusun? Hangi konulardan kaçar soru geliyor? TYT Felsefe konuları senin için bu yazımızda!

2 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 22.12.2021
TYT Felsefe Konuları – TYT Felsefe Soru Dağılımı 2023

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını yürütürken, sorumlu olduğun konu listesine göz atmanda fayda var. Bu sayede hangi konulara hakimsin, hangilerine daha çok ağırlık vermen gerekiyor görebilirsin. Aynı şekilde önceki yılların sınavlarının konu dağılımını incelemek de faydalıdır. Çok soru gelen konular, nispeten daha arka planda kalmış konular incelenebilir. Bu yazımızda Felsefe TYT konuları ve 2019-2020-2021 TYT Felsefe soru dağılımı yer alıyor.

Aynı zamanda konuların üzerine tıklayarak ilgili konudaki konu anlatımına gidebilirsin. 🙂


TYT Felsefe Konuları


2019-2020-2021 TYT Felsefe Soru Dağılımı

KONU BAŞLIKLARI 2019 SORU SAYISI 2020 SORU SAYISI 2021 SORU SAYISI
Felsefenin Alanı 1 0 2
Bilgi Felsefesi 1 1 0
Ahlak Felsefesi 1 2 0
Siyaset Felsefesi 1 0 1
Bilim Felsefesi 1 0 0
Sanat Felsefesi 0 0 1
Din Felsefesi 0 1 0
Varlık Felsefesi 0 1 1

Konular ve soru dağılımı bize ne söylüyor?

TYT Felsefe dersi ve felsefe konuları, uzun ve yoruma açık sorular ile bazen zor görünebilir. Ancak TYT Felsefe için temel anahtar akımlardır. Akımlar, bilmemiz gereken 3 maddeyi içerir:

  1. Felsefe akımının anlamı nedir? Rasyonalizm=Akılcılık gibi
  2. Akım kısaca neyi savunur? Rasyonalizm, bilginin doğruluğunun duyum ve deneyimde değil, düşüncede ve zihinde temellendirilebileceğini savunur gibi
  3. Bu felsefe akımı kim tarafından savunur? Rasyonalizm akımını Sokrates savunur gibi..

Yani aslında öncelikle tüm akımları bu üç maddelik şemalar halinde renkli kalemlerle yazıp devamlı görebileceğin bir yere asabilirsin. Daha sonra bir kağıt parçasının bir tarafına akımın adını, diğer tarafına ne olduğunu yazıp, o kağıtları bir torbaya koyabilirsin. O torbadan devamlı kağıt çekerek bilgilerini yoklayabilirsin. Sadece ezberlemek yerine kelime köküne dayanarak anlam çıkartmaya çalışmalın. Mesela sensüalizm (Sense:duyu) “Duyumculuk” tur. Egoizm (Ego:ben) “Bencillik“tir gibi.

Daha sonra geriye bol bol paragraf görüp, bu akımların sorularda ve  anlatılarda nasıl geçtiğini görmek kalıyor. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Aynı zamanda diğer derslerin konu ve soru dağılımlarını incelemen de faydalı olacaktır. 

Çözemediğin, aklına takılan her soru için Kunduz’un yanında olduğunu söylemek isteriz. Sınava hazırlık uzun bir maraton. Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!


Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL