11. Sınıfta Nasıl Ders Çalışmalıyım? – 11. Sınıfta TYT Çalışmak

11. sınıflar nasıl çalışmalı?Kunduz ekibinden Ecem, senin için 11. sınıf sınava hazırlık taktiklerini paylaşıyor!

3 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 17.09.2021
11. Sınıfta Nasıl Ders Çalışmalıyım? – 11. Sınıfta TYT Çalışmak

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

11. sınıfta nasıl ders çalışmalıyım, 11. sınıfta TYT çalışmak konularını senin için ele aldık. 11. sınıfta artık kendini üniversite sınavına hazırlanan bir 12. sınıf olarak sayabilirsin. Hayal ettiğin bölümde, şehirde, okulda olmak için imkanın var, bunun için çabalayacaksın. Bu süreçte planlı, düzenli çalışmak demek yazın hayallerine gitme bileti almak demek olabilir.  Şu an çalışmaya başlamak için çok ideal bir zamandasın. Hiçbir şey için geç değil. Bu zamanı iyi geçirmek hedefin için çok önemli bir adım.  Çalışmaya şimdi başlamanın ileriki dönemlerde çok büyük faydalarını göreceksin. “11. sınıfta nasıl ders çalışmalıyım” sorusunun cevabını birlikte inceleyelim!


11. Sınıfta Nasıl Ders Çalışmalıyım ?

11. Sınıfta TYT Çalışmak (TYT-11. Sınıf Dengesi)

TYT’de net artışı zaman ve pratik ister o yüzden TYT’yi kesinlikle ileriki zamanlara ertelememeliyiz.11. sınıflar için TYT’ye erken başlamak her zaman avantajdır. “TYT’de benim konu eksiklerim var.” diyorsan bir süre TYT konularını ağırlıklı çalışabilirsin. Ama bu AYT çalışma demek değil. Günde 3 ders çalışıyorsan 2 dersi TYT’den, 1’i AYT’den olabilir.

Yola çıkarken bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri ise TYT’yi bitirmeyi hedeflemenin her zaman iyi bir hedef olmaması. Bitirip rahatlamak istemek ya da bitirip AYT’ye odaklanmak istemek çok anlaşılır bir fikir. Ne yazık ki TYT bitirip kenara koyabileceğimiz bir sınav değil. Pratiği bırakıldığında çok hızlı körelebilir.  TYT gününe kadar yavaş yavaş, turlayarak konulara tekrar dönerek AYT’nin yanında hep olmalı.  Bu yüzden temel konuları çalışana kadar TYT ağırlıklı gitmekte bir sorun olmasa da temel konulardan sonra TYT ve AYT birlikte yürütülmeli.

Başlangıçta çalışma rutinine, tempoya alışmak kolay olmayabilir. Bu yüzden çalışmaya yeni başlarken aşamalı bir şekilde başlamak adapte olmanı çok daha kolaylaştırır. Gerçekleştirebileceğinden emin olduğun programlar hazırlamak ve zamanla tempoyu yükseltmek motivasyonunu uzun süre korumana çok katkı sağlayacaktır. Şimdiden iyi çalışmalar!

TYT’de çok büyük konu eksiği olmayanların ise ağırlığı yarı yarıya tutmasını öneririm.


11.sınıf öğrencisi nasıl çalışmalı -ipuçları-

  • Matematikte temel konuları çalıştıysan problem rutinine başlamalısın. Problem vakit, bol soru çözümü, pratik ister günde 20 soru ilerleyen zamanlarda sana fark attırır.
  • Hemen bir paragraf kitabı edinip günde 2 test çözmeye başlayabilirsin.
  • MEB kitapları sınava hazırlıkta altın bir kaynak. Şimdiden konuları oradan da okumaya çalışmaya başlarsan çok faydasını görürsün. Sınavda MEB kitabıyla aynı örnekleri, benzer soruları görebiliyoruz.

11. Sınıfta Deneme Çözülmeli mi?

Öncelikle çalışmaya deneme ile başlamanı öneririm, hem eksiklerini görüp çalışmanı daha iyi planlayabilirsin hem de çalıştıkça ilerlemeni görmek motive edici olacak. ? Netlerinde ilerleme birden olmayacak. Bu konuda kararlı olmalıyız. Konuları sindirdikçe denemede net artışını görmeye başlayacağız. Doğru kaynaklardan doğru şekilde çalışın ve yolunuzdan vazgeçmeyin. Deneme sıklığını ise eylüle kadar 3-4 haftada bir olacak şekilde düzenleyebilirsin.

TYT denemesi ile hangi konuda eksiklerin olduğunu gördükten sonra, sonuca göre izleyeceğin yol değişecek. Eğer temel konularda eksiklerinin fazla olduğunu fark ettiysen programına ağırlıklı olarak TYT konularını alabilirsin. Bu senaryoda okul derslerini TYT’nin yanında götüreceksin ama çalışmalarında TYT daha tempolu gidecek. Kendin hazırladığın programını TYT’den oluşturabilir AYT’yi ise okulla beraber götürebilirsin.

TYT’de temel konuları biliyorsan TYT ve 11. sınıfı eşit seviyede götürmeni öneririz. TYT matematikte yaklaşık 10-15 net yapabiliyor olman fende ise 7-10 net yapıyor olman AYT için de özel olarak çalışmaya başlaman için yeterli olacaktır. Örneğin programını yaparken matematikte 25, fende 10 netin üzerine çıkana kadar günde 2 TYT, 1 AYT dersi şeklinde düzenleyebilirsin. Sonrasında 1 TYT, 2 AYT ağırlığına geçebilirsin. Fen ve matematik üzerinden netleri açıklama sebebimiz bu derslerde temel konuları halletmenin AYT’ye başlamak için olmazsa olmaz olması.

Derece Hedefleyen 11. Sınıfa Geçenlere Tavsiyeler yazımızı okumak için başlığa tıklayabilirsin!

11. sınıf çalışmalarında da Kunduz yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış, tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL