Rehberlik ve Yaşam
Rehberlik Yazıları

8. Sınıf Kitap Önerileri – Ortaokul Okuma Kitapları

Ortaokul okuma kitapları, 8. sınıf kitap önerileri listemize mutlaka göz atmalısın. Hangi kitap neden okunmalı anlattık!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 17.01.2022
8. Sınıf Kitap Önerileri – Ortaokul Okuma Kitapları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

8. sınıf kitap önerileri , ortaokul okuma kitapları öneri listemiz seninle. Hem keyifli vakit geçirmeni sağlayacak, hem de öğretici olacak, fikirlerini geliştirecek 8. sınıf okuma kitabı önerileri listemizi keyifle okuyacağına eminiz. Bu yazımızda ortaokulda okunması gereken kitapları bulabilirsin.

8. Sınıf Kitap Önerileri – Okuma Listesi

1. HAYVAN ÇİFTLİĞİ

8. sınıf roman önerilerinden ilki Hayvan Çiftliği. Hayvan Çiftliği kitabı bir distopya. Yani olumsuz hayali bir geleceği anlatıyor. Belki bir günde okuyabileceğin sürükleyicilikte bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. Bir çiftlikte yaşayan hayvanların insanlara baş kaldırması ve eşit bir toplumda yaşamak için kurdukları çiftliği anlatır. Peki gerçekten hayvan çiftliğine eşitlik gelecek mi yoksa işler çığrından mı çıkacak?
Kitaptan bir alıntıyla ipucu verelim: “Tüm hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşittir.”

2. FAHRENEİT 451

Hayvan Çiftliği kitabı gibi Fahreneit 451 de bir distopya. Kitapa okumanın yasak olduğu ve itfaiyecilerin var olan kitapları yakmakla görevli olduğu bir toplumda yaşadığını ve gizlice kitap saklayıp okuduğunu düşün. Bu konu ilgini çektiyse bu kitap sana göre.

3. YABAN

Yaban Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun önemli kitaplarından biri. Kurtuluş Savaşı döneminde bir askerin bir köye gelmesini ve burada yaşadığı zorlukları konu alıyor. Dönemin havasını hissetmek, Kurtuluş Savaşı döneminde yaşayan insanların dünyasına girmek için güzel bir kitap.

4. İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ

İki Şehrin Hikayesi dünya klasiklerinden biri. Aynı zamanda MEB 100 temel eser listesine girmiş kitaplardan da biri. Fransız devrimini anlatan kitap bizi dönemin Paris ve Londra’sına götürüyor. Yazar Dickens bizi 19. yüzyıl Paris ve Londro ,nsanlarının hayatlarına, düşüncelerine, telaşelerine, aşklarına bir pencere açıyor. Kitapta oldukça süreklieyici olan hikayenin peşine düşebilir ve 19. yüzyıl Avrupası ile ilgilili bilgi edinebilirsin.

5. SOFİE’NİN DÜNYASI

Sofie’nin Dünyası felsefi bir roman. Ana karakter Sofie’nin bir gün posta kutusunda adına gelen bir mektup bulmasıyla başlar. Mektupta sadece “Kimsin sen?” yazmaktadır. Sofie’nin “Kimsin sen?” sorusu ile başlayan ve felsefenin geçmişini ve Sofie’nin kendini keşif yolculuğunu anlattığı bu kitap ortaokul okuma kitapları listene mutlaka girmeli.

6. BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı Atatürk’ün önerdiği kitaplardan biri. Finlandiya’nın kuruluşunu ve halkın nasıl kendi kendini inşaa ettiğini anlatan bir kitap. Kitap temelde toplumsal dayanışma ile bir ülkenin nasıl ilerleyebileceğini anlatıyor. Herkesin ayrı ayrı görevini iyi yaptığında gelişmenin kaçınılmaz olduğunu okuduğumuz bir kitap.

7. NUTUK 

Nutuk tüm öğrencilerin okuması gereken kitaplardan biri. Yakın tarihimizi Atatürk’ün gözünden okumak heyecan verici olacaktır. Aynı zaman inkılap tarihi dersinde işlediğin konuları kronolojik olarak görmeni ve bir de bunları Atatürk’ün gözünden dinlemeni sağlayacak.


8. sınıf kitap önerilerimiz bunlardı. Okuma kitabı listemizi 7. sınıf okuma kitapları arayan öğrenciler de okuyabilir. 8. sınıf kitap önerileri ve ortaokul okuma kitapları listemize ek olarak. İlham Veren Kitaplar – Kitap Tavsiyesi yazımızı da okumanı öneririz. 8. sınıf roman önerileri

Kunduz’da tavsiye blog yazılarımızın yanında profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL