Felsefe
Felsefe Grubu
Konu Anlatımı Yazıları
Uncategorized
YKS

Ahlak Felsefesi – Felsefe Grubu Ders Notları

Ahlak ve Etik, İnsanın Eylemlerinin Özgürlüğü, Evrensel Ahlak Yasası... Ahlak Felsefesi konusu hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 6.01.2022
Ahlak Felsefesi – Felsefe Grubu Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve özetlerine bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda, Felsefe dersinin konuları Ahlak ve Etik, Temel Problemler, İnsanın Eylemlerinin Özgürlüğü, Evrensel Ahlak Yasasının Varlığı hakkında bilmen gerekenler ile Ahlak Felsefesi yani Etik konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan Ahlak Felsefesi konu anlatımı kısa notları sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Nazlı Hoca tarafından hazırlandı. Nazlı Hoca, Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. TYT Felsefe için hazırlamış olduğu ders anlatım ve soru çözüm içerikli videolarını Nazli Bilek Youtube kanalından izleyebilirsin.

📚📚📚

Ahlak Felsefesi

Ahlak ve Etik

Ahlak ve Etik, İnsanın Eylemlerinin Özgürlüğü, Evrensel Ahlak Yasası... Ahlak Felsefesi konusu hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

İnsan Eylemlerinde Özgür müdür?

  • Determinizm: Doğada insandan bağımsız bir nedensellik vardır. (Zorunlu neden sonuç ilişkileri) Bu yüzden insan eylemlerinde özgür değildir.
  • İndeterminizm: (David Hume) İnsan doğuştan özgürdür.
  • Otodeterminizm: (Kant, Schopenhauer) Doğadaki nedenselliğe rağmen insan ahlaki karar verirken özgürdür. Özgürlük doğuştan değil insanın kazanımıdır.
  • Liberteryanizm: Devlet karşısında kişinin ekonomik özgürlüğünü ve dil, din, düşünce özgürlüklerini vurgular.
  • Fatalizm: İnsan kendisine çizilen yazgının dışına asla çıkamaz. İnsan özgür değildir.

📚📚📚

Evrensel Ahlak Yasası

Evrensel ahlak yasasının varlığı yüzyıllar boyunca sorgulanmıştır. Hedonizm, Ahlaki Egoizm, Anarşizm, Nihilizm ve Egzistansiyalizmi evrensel ahlak yasasının yokluğunu savunanlar olarak sayabiliriz. Sokrates, Platon, Aristoteles, Farabi, Entüisyonizm, Utilitarizm, Kant ve Spinoza’yı ise evrensel ahlak yasasının varlığını savunanlar olarak sıralayabiliriz.

evrensel ahlak yasası

📚📚📚

Şimdi Ahlak Felsefesi konusunda soru çözümlerine devam edebilirsin!

Ahlak Felsefesi konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Bu konu, Felsefe dersi için ilk ve temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Ahlak ve Etik, İnsanın Eylemlerinin Özgürlüğü, Evrensel Ahlak Yasasının Varlığı gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. Ders Felsefe olunca bu kavramlar ve bilgiler, her zaman karşımıza çıkabilir! TYT ve AYT Felsefe Grubu testlerinde de sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları, özetleri ve kuralları öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarından sonra MEB Kaynaklarına da göz atmanı tavsiye ediyoruz. Felsefe dersindeki netleri yükseltmedeki anahtar, okumalarını yaptıktan sonra bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Felsefe dersinden binlerce soru alanında uzman Felsefe eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Ahlak Felsefesi sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

Bu görüşe göre, insan doğası gereği bencildir. Her şeyde olduğu gibi ahlakta da egemen olan bireyin çıkarıdır. İşte bund...

Felsefe

Ahlak Felsefesi

Bu görüşe göre, insan doğası gereği bencildir. Her şeyde olduğu gibi ahlakta da egemen olan bireyin çıkarıdır. İşte bund…

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL