Ders Çalışma Taktikleri
Ders Çalışma Teknikleri
Rehberlik Yazıları

ALES Nasıl Çalışılır – ALES Taktikleri

ALES sayısal, sözel ve eşit ağırlık nasıl çalışılmalı? ALES'e kaç ay çalışılmalı, ALES zor bir sınav mı sorularının cevanı yazımızda!

3 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 23.03.2022
ALES Nasıl Çalışılır – ALES Taktikleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Ales yüksek lisansa girişte %40-%50 arası bir oranda etkilidir. Her ne kadar okulların ALES için kabul ettiklerin taban ALES puanları çok yüksek olmasa da kontenjan sınırı yüksek puan yapmayı gerektiriyor. Bu da yüksek lisansa geçişte ALES’i oldukça önemli hale getiriyor. ALES’i diğer sınavlardan ayıran en önemli özellik sorularda yorum yapabilme, mantık yürütebilme ve hız. Bunlar ışığında ALES nasıl çalışılır birlikte inceleyelim.

ALES nasıl çalışılır?

ALES’te konudan çok pratiğin daha önemli görüyoruz. Türkçe testinde karşımıza dil bilgisi soruları çıkmıyor. Sözel mantık soruları ve anlam soruları ise bol soru çözümünü gerektiriyor. Matematik testinde ise temel matematik bilgisi gerektiren konular çıkıyor. Ancak temel bilgilere sahip olduktan sonra matematik testi de pratik yapmayı gerektiriyor. ALES konularını incelemek için buraya tıklayabilirsin!

ALES’e kaç ay çalışılmalı?

Bu sorunun cevabı aslında başlangıç denemeniz ve matematik konularında nerede olduğunla oldukça ilgili. Ancak çok fazla bilgi sorulmaması süreci üniversite sınavı ya da KPSS’ye kıyasla daha kısa bir hazırlık süresi gerektirdiğini söyleyebiliriz. ALES’e giren kişiler hem üniversite sınavı hem de üniversite tecrübesine sahip olduğundan konulardan korkmamak gerektiğini söyleyebiliriz.

ALES matematik nasıl çalışılmalı?

Öncelikle bir deneme çözmeni öneririm. Böylece hangi seviyede olduğunu, konuları unutup unutmadığını anlaman kolaylaşır. Matematikte başlangıç seviyesinde iseniz testlerinin kolaydan zora gittiği bir kitap seçmek ve konu anlatımı ile desteklemek en iyi yok olacaktır. Uzun bir süre giriş seviyesi bir soru bankasında vakit geçirmek faydalı olmayacaktır. Eğer az vaktin varsa ve geometride sıfırım diyorsan ve matematik + Türkçe netlerinin sana yeteceğini düşünüyorsan geometri konularındansa matematiğe ağırlık verebilirsin.

Problem soruları ALES’te adayları zorlayan kısımlardan olabiliyor. Eğer seni çok zorladığını düşünüyorsan ve vaktin varsa ayrı bir problem kitabı sana oldukça yardımcı olacaktır. Bu soru bankasında başlangıçta zorlansa da zamanla açıldığını göreceksin. Elbette yapamadıklarını öğrenmen ve çözüm yolunu, sorunun mantığını öğrenmen çok önemli. Bu konuda Kunduz’un her zaman yanında olduğunu ve sorularına 15 dakika içerisinde açıklamalı cevap alabileceğini unutma!

Matematik konularını bir kaynaktan bitirdikten sonra 2 deneme seti almanı önereceğim. Bunlardan ilki problemler denemesi, ikincisi ise genel matematik denemesi. Yukarıda ALES’in bir süre ve pratik sınavı olduğunu söylemiştik. Denemeler tam bu noktada çok önemli. Mümkünse her gün en az 1 matematik denemesi çözmen seni oldukça hızlandırılacaktır. Süre konusunda başlangıçta süre tutmadan kaç dakikada çözdüğünü gözlemleyip sonrasında yavaş yavaş süreyi kısaltma yoluna gidebilirsin.

ALES Türkçe Nasıl Çalışılmalı?

ALES Türkçe tamamen anlam ve sözel mantık soruları içeriyor. Bu da bize konu çalışmasındansa bol pratiğe odaklanmamız gerektiğini anlatıyor. Elbette anlam sorularında da bilinmesi gereken bazı çözüm yöntemleri vardır. Sevdiğin bir yerden bu yöntemleri öğrenip sonrasında bol pratiğe ağırlık verebilirsin. Başlangıçta bir soru bankasından konuları ayrı olarak çözmen faydalı olacaktır. Böylece hangi soru tipinde ne isteniyor tam olarak anlayabilirsin. Bir soru bankasından sonra ise tamamen denemelere yönelebilirsin. Yukarıda da bahsedildiği gibi denemeye verdiğiniz süreyi yavaş yavaş kısaltman ALES Türkçe’de de önemli.

ALES zor bir sınav mı?

ALES zor mu sorusu aslında okuma anlama becerileri ve pratiğe vereceğini süre ile ilişkili. Ancak üniversite sınavı kadar zor olmadığını söylememiz mümkün. Çünkü uzun konu çalışmaları yerine biraz daha pratik, deneme stratejisi ve zaman yönetimi yapıldığında üniversite sınavından çok daha kısa sürelerde güzel puanlar alındığını görüyoruz.

ALES’e nasıl hazırlanmalı, ALES sözel ve sayısal nasıl çalışılır senin için anlattık. ALES’e hazırlık sürecinde bol şans dileriz! Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL