Kimya
Konu Anlatımı Yazıları
Organik Bileşikler
Uncategorized
YKS

Benzen Halkası – Aromatik Bileşikler Konu Anlatımı

Benzen Halkası, Naftalin, Toluen, Antrasen... Aromatik Bileşikler hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 9.01.2022
Benzen Halkası – Aromatik Bileşikler Konu Anlatımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!? Bu yazımızda Aromatik Bileşikler (Arenler), Arenlerin Genel Özellikleri, Benzen Halkası, Naftalin, Toluen, Antrasen, Rezonans, Aromatik Bileşiklerin Adlandırılması, Aromatik Hidrokarbonlar ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenler ile 12. Sınıf konularından Aromatik Bileşikler konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz özet ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Melisa Hoca tarafından hazırlandı. Melisa Hoca, Şehremini Anadolu Lisesi mezunu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği hazırlık öğrencisi.

Aromatik Bileşikler (Arenler)

 • Yapısında benzen halkası bulunan bileşiklerdir.
 • Genel formülleri CnH2n-6’dır.
 • Halkalı yapıdadırlar.
 • Kokulu bileşiklerdir.
arenler

Benzen – Benzen Polar mı? – Benzen Katılma Tepkimesi Verir mi?

 • Benzenin formülü C6H6’dır. Doymamıştır ama kararlıdır.
 • Tüm karbon atomları sp2 hibriti yapar.
 • Polar değildir. Suda çözünmez.
 • Çift bağlı  karbonları olmasına rağmen katılma tepkimesi vermezler. Hidrojen atomlarının karbon atomlarına oranının böyle düşük olduğu bir bileşikten umulan katılma tepkimeleri benzende olmaz.
 • Yer değiştirme, yükseltgenme ve yanma tepkimeleri verirler.
 • Aromatik hidrokarbonlardan teorik olarak bir hidrojen çıkarılmasıyla oluşan gruplara aril grupları denir.
 • Fenil grubuna farklı yapılar bağlanarak farklı aromatik bileşik oluşturulabilir.
 • Sikloalkan isimlendirmesi kullanılabilir.
 • Bazılarının özel isimleri vardır.
benzen

Benzen içeren çeşitli yapılar aşağıdaki gibidir:

toluen adlandırma
Benzen Halkası, Naftalin, Toluen, Antrasen... Aromatik Bileşikler hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!
pridin

Pridin petrolün bileşiminde bulunan, bazik özellik gösteren bir aromatik bileşiktir.

Konu hakkındaki videomuzu izleyerek öğrendiklerini pekiştirebilirsin!

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!

Bu konuda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Aromatik Bileşikler konusu, AYT Kimya testi için temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Aromatik Bileşikler (Arenler), Arenlerin Genel Özellikleri, Benzen Halkası, Naftalin, Toluen, Antrasen, Rezonans, Aromatik Bileşiklerin Adlandırılması gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Kimya’da sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Kimya netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Aromatik Bileşikler konulu binlerce soru alanında uzman Kimya eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Aromatik Bileşikler sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

 

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL