Felsefe
Felsefe Grubu
Konu Anlatımı Yazıları
Uncategorized
YKS

Bilim Felsefesi – Felsefe Grubu Ders Notları

Bilimsel Yöntemin Özellikleri, Bilimin Değeri... Bilim Felsefesi konusu hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 6.08.2020
Bilim Felsefesi – Felsefe Grubu Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve özetlerine bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!? Bu yazımızda, Felsefe dersinin TYT konuları Bilime Farklı Yaklaşımlar, Bilimde Klasik Görüş – Klasik Görüşe Yapılan Eleştiriler, Bilim Felsefesinin Temel Kavramları, Bilim Felsefesinin Temel Sorunları, Bilimsel Yöntemin Özellikleri ve Bilimin Değeri hakkında bilmen gerekenler ile Bilim Felsefesi konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Nazlı Hoca tarafından hazırlandı. Nazlı Hoca, Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. TYT Felsefe için hazırlamış olduğu ders anlatım ve soru çözüm içerikli videolarını Nazli Bilek Youtube kanalından izleyebilirsin.

Bilim Felsefesi – Bilim Felsefesi Özellikleri

Bilime Farklı Yaklaşımlar – Bilim Felsefesinde Filozoflar

  • Ürün Olarak Bilim
  • Etkinlik Olarak Bilim
bilim felsefesi bilime farklı yaklaşımlar

Bilimde Klasik Görüş – Klasik Görüşe Yapılan Eleştiriler

Bilimsel Yöntemin Özellikleri ve Bilimin Değeri – Bilim Felsefesinin Temel Kavramları

  • Betimleme
  • Açıklama
  • Öndeyi
bilimsel yöntemin özellikleri bilimin değeri

Şimdi Bilim Felsefesi soru çözümlerine devam edebilirsin!

Bilim Felsefesi konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Bu konu, Felsefe dersi için ilk ve temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Bilime Farklı Yaklaşımlar, Bilimde Klasik Görüş – Klasik Görüşe Yapılan Eleştiriler, Bilimsel Yöntemin Özellikleri ve Bilimin Değeri gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. Ders Felsefe olunca bu kavramlar, her zaman karşımıza çıkabilir! TYT ve AYT Felsefe Grubu testlerinde de sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilim felsefesi, yalnızca bilimsel bilgiyi, bilimsel kuram ve sistem düzeyine yükselmiş olan bilgiyi ele alır, Bundan dolayı da bilim felsefesi, yalnızca bilimsel kuramlarla, bilimsel düşünme tarzlarıyla ve bilimin yön- temleri ve yapılarıyla ilgilenir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi bilim felsefesi için söylenemez?

FELSEFE

BİLİM FELSEFESİ

Bilim felsefesi, yalnızca bilimsel bilgiyi, bilimsel kuram ve sistem düzeyine yükselmiş olan bilgiyi ele alır, Bundan dolayı da bilim felsefesi, yalnızca bilimsel kuramlarla, bilimsel düşünme tarzlarıyla ve bilimin yön- temleri ve yapılarıyla ilgilenir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi bilim felsefesi için söylenemez?

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Felsefe dersindeki netleri yükseltmedeki anahtar, okumalarını yaptıktan sonra bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Felsefe dersinden binlerce soru alanında uzman Felsefe eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Bilim Felsefesi sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL