Büyük Ünlü Uyumu – Ünlü ve Ünsüz Ses Bilgisi Ders Notları

Büyük Ünlü Uyumu nedir? Ünlü ve Ünsüz Ses Olayları hakkında bilmen gerekenler ve soru çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 23.05.2022
Büyük Ünlü Uyumu – Ünlü ve Ünsüz Ses Bilgisi Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken veya soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, notları senin için derliyoruz!? Bu yazımızda Büyük Ünlü Uyumu hakkında detaylı bilgiler, Ünlü ve Ünsüz Ses Bilgisi soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Erol Hoca tarafından hazırlandı. Erol Hoca, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi mezunu. 12 yıldır Türk Dili ve Edebiyatı alanında ders veriyor. Hâlen Ankara Final Akademi kurumlarında çalışmakta. Her bireyin, dilimizi daha bilinçli olarak kullanmasını sağlamak istiyor.

Ses Bilgisi

Büyük Ünlü Uyumu

Lise Türkçe

Büyük Ünlü Uyumu – Ünlü ve Ünsüz Ses Bilgisi – Büyük ve Küçük Ünlü Uyumu Nedir?

Ünlüler
büyük ünlü uyumu
küçük ünlü uyumu
ünlü düşmesi hece düşmesi
ünlü daralması
ünlü türemesi ulama

Ünsüzler
ünsüzlerin özellikleri
kaynaştırma ünsüzleri

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!

Ses Bilgisi konusunda, bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Büyük Ünlü Uyumu, Küçük Ünlü Uyumu, Ünlü Düşmesi, Ünlü Daralması, Ulama gibi ses olayları, içerik olarak belli tanımlardan oluşsa da, bu konu pek çok soru tipini barındırıyor. Bilgileri, tanımları ve kuralları öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB tarafından yayınlanan Kazanım Testlerini de çözmeni tavsiye ediyoruz. Türkçe netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Ses Bilgisi konulu binlerce soru alanında uzman Türkçe eğitmenleri tarafından çözüldü. Aşağıdan soruları inceleyebilirsin!

Bu dizelerde aşağıdaki ses olaylarından hangisi yoktur?

Lise Türkçe

Ses Olayları

Bu dizelerde aşağıdaki ses olaylarından hangisi yoktur?

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL