Çıkmış Sorular Ne Zaman Çözülmeli? Çıkmış Çözme Taktikleri

Çıkmış sorularla ilgili "Çıkmış sorular ne zaman çözülmeli?", "Son kaç yılın çıkmış soruları çözülmeli?" gibi soruların cevabı bu yazımızda!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 28.09.2021
Çıkmış Sorular Ne Zaman Çözülmeli? Çıkmış Çözme Taktikleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Çıkmış sorular sınav yılının olmazsa olmazlarından. Ama bazen “Çıkmış sorular ne zaman çözülmeli?”, “Son kaç yılın çıkmış soruları çözülmeli?”, “Sadece çıkmış sorulara çalışmak” gibi konularda kafa karışıklıkları olabiliyor. Bu yazımızda çıkmış sorularla ilgili aklına takılanları cevaplayacağız.

Çıkmış sorular ne zaman çözülmeli?

Çıkmış sorular elbette sınavın bir provası. Çoğu zaman ÖSYM’nin önceki yıllara çok benzer sorular sorduğunu görebiliyoruz. Bununla beraber hazırlanan iyi, kaliteli kaynaklar da aslında yine bu sorular baz alınarak hazırlanıyor. Elbette çıkmış soruların hiçbirini kaçırmamak için ayrıca çıkmış sorulara vakit ayırmak önemli. Çıkmış soruların zamanı sorusu önemini aslında soru kalıplarının hepsini sınava yakın bir dönemde tekrar etmek ve çözülebildiğinden emin olmaktan alıyor. Hem çok sıkışmamak hem de soru tiplerini sindiribilmek adına nisan ayı sonu mayıs ayı başlangıcı konularında ilerlemiş bir sınav öğrencisi için güzel bir zamanlama olacaktır. Eğer konularda daha ilerlemen gerektiğini düşünüyorsan mayıs ortası itibariyle konu çalışmaya devam ederken aynı zamanda çalışmış olduğun konuların çıkmış sorularıyla başlayabilirsin.

Deneme şeklinde mi soru bankası şeklinde mi çözülmeli?

Eğer çıkmış soruları yakın zamanda herhangi bir kaynaktan çözmemişsen, sorulara vakıf değilsen deneme şeklinde çözebilirsin. Yalnız burada sorularıkendini sınama amaçlı kullanmış olursun. Çıkmış soruları kendini sınama aracı olarak değil soru kalıplarına hakim olma açısından bakarak, üzerine düşünerek çözmenin daha verimli olacağını düşünüyorum. Deneme olarak çözsen de mutlaka detaylı bir analiz yap.

Son kaç yılın çıkmış soruları çözülmeli?

2021 YKS için düşündüğümüzde 2018 ve sonrası yılların sınavları mutlaka çözülmeli. 2017 yılı ve öncesinde ÖSYM klasik olarak adlandırdığımız stilden daha çok soruyordu ama 2018 itibariyle ÖSYM stilinde değişiklik yaptı. Bu yüzden 2021’de sınava gireceksen gireceğin sınavın stilindeki yılların sınavını yani 2018 ve sonrası sınavlarını mutlaka görmelisin. Ama konularını toparlamışsan ve vaktin varsa daha gerideki yıllara gitmen güzel olacaktır.

Bununla beraber çok önceki yıllara gitmek güncel sınav stilinden uzak sorular demek. Bu sorular yerine ÖSYM stiline uygunluğuna güvendiğin bir kaynaktan soru çözümü ya da deneme yapmak zamanını daha iyi değerlendirmeni sağlayabilir.

Dip not: Çıkmış sorular şimdiye kadar çözdüğün denemeler, soru bankaları arasında gireceğin sınava en yakın kaynak. Bu yüzden bu sorulara hak ettiği önemi vermeyi, yapamadıklarını mutlaka öğrenmeni, neden yapamadığını ve eksiğini anlayıp üzerine gitmeni öneririm!

Sadece çıkmış sorulara çalışmak

Zaman zaman öğrenciler sadece çıkmış sorulara çalışmak konusunu düşünebiliyor. Çıkmış sorulara sınava hazırlık için maalesef yeterli olmayacaktır. Çünkü ÖSYM yorumlama, anlama , bilgi sorularını birlikte soruyor. Bu da konuları öğrendikten sonra da bol pratik yapmayı gerektiriyor. Ancak bol pratikle konuları sindirebiliyor ve karşımıza çıkabilecek yeni tür sorulara da hazır olabiliyoruz.

Hem çıkmış sorularda hem de takıldığın diğer tüm sorularda ise Kunduz yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış, tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL