Çember ve Daire
Konu Anlatımı Yazıları
Matematik
Uncategorized
YKS

Daire Dilimi Alanı – Dairede Alan Ders Notları

Daire Dilimi Alanı Formülü, Teğet Çemberlerde Çevre ve Alan... Dairede Alan hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

4 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 18.01.2022
Daire Dilimi Alanı – Dairede Alan Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, Geometri dersinin her konusunda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda Dairenin Çevresi ve Alanı, Daire Dilimi Alanı Formülü, Teğet Çemberlerde Alan, İç İçe Çemberlerde Alan, Yarım Dairenin Alanı ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenler ile Dörtgenler konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Pınar Hoca tarafından hazırlandı. Pınar Hoca, Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu ve 9 yıllık MEB öğretmeni. Matematik notları ve soruları paylaştığı bir Instagram sayfası var: @matematikpinari, Matematik konu anlatımı ve rehberlik için YouTube kanalı ise: Matematik Pınarı

📚📚📚

Dairede Alan Formülleri – Dairenin Alanı Nasıl Bulunur? Daire Alanı Formülü Dairenin Çevresi Nasıl Bulunur? Daire Çevresi Formülü

daire dilimi alanı taralı bölge alanı
  • Çemberin Çevresi: 2.π.r
  • Çemberin içi boştur ve alanı yoktur. Çemberin içinin taranmasıyla daire oluşur ve dairenin alanı bulunur.
  • Dairenin Alan: π.r2
  • Taralı Daire Dilimi Alanı: 2.π.r. (α/360) = (r. |AB|)/2
    • Daire diliminin alanı, dilimin açısının 360’a oranı ya da gördüğü çember yayı vasıtasyıla bulunabilir.

Diğer Dairede Alan Bağıntıları – Daire Formülleri – Çember Formülleri

📚📚📚

Şimdi Daire Dilimi Alanı – Alan Formülleri soru çözümlerine devam edebilirsin!

Dairede Alan konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Dairede Alan konusu, TYT ve AYT Matematik testlerindeki Geometri kısmı için temel konulardan biri olduğundan iyice pekiştirmen önemli. Dairenin Çevresi ve Alanı, Daire Dilimi Alanı Formülü, Teğet Çemberlerde Alan, İç İçe Çemberlerde Alan, Yarım Dairenin Alanı gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Geometri testlerinde sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları, formülleri ve kuralları öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarından sonra MEB Kaynaklarına da göz atmanı tavsiye ediyoruz. Geometri netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Dairede Alan konulu binlerce soru alanında uzman Matematik & Geometri eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Dairede Alan sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL