Deneme Analizi Nasıl Yapılır? Deneme Analizinin Önemi

Deneme sınavı çözmek kadar, sonucunu analiz etmek ve bir strateji belirlemek de çok önemli. Peki deneme analizi nasıl yapılır, senin için anlatıyoruz!

3 dakikalık okuma
Efşan tarafından yazıldı, 26.01.2022
Deneme Analizi Nasıl Yapılır? Deneme Analizinin Önemi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Deneme analizi nasıl yapılır bilmek sınav yılında oldukça önemli. Deneme çözmenin önemini ve hangi sıklıkla çözmen gerektiğine dair bir yazı yazmıştık. Bu yazımızla birlikte deneme sonrası yapman gerekeni, deneme analizi konusunu konuşuyor olacağız.

Deneme Analizi Nasıl Yapılır?

Çözmüş olduğun denemelerden kendine bir yol haritası çıkarmak istiyorsan, işe bir not defteri veya ajanda edinerek başlayabilirsin. Ajandan veya defterinde her bir ders için ayrı bir yer ayırdığından emin ol. Ardından son 3-4 denemeni önüne al ve dersleri teker teker incelemeye başla. Bu incelemeleri yaparken odaklanman gereken üç soru tipi var:

  • Emin olmadan doğru yaptığın sorular
  • Yanlış yaptığın sorular
  • Boş bıraktığın sorular

Bilmeden doğru yaptığın sorularını da yanlış yaptığın sorula gibi gözden geçirmelisin çünkü bilinçli olarak doğru yapmadın.


Deneme analizi yaptıktan sonra konu çalışmaları başlıyor!

Yapmış olduğun soru tespitlerinin ardından konu başlıklarıyla birlikte defterine not almalısın. Ortaya çıkan tabloda hangi konuların çalışmana rağmen hata yaptığın, ve hangi konuların hiç çalışmadığın için yapamadığın konular olduğunu göreceksin. Bu tablo sana net yükseltmek için gerekli ipuçlarını verecek. Son denemelerinde sık sık hata yaptığın konuları, bir sonraki haftanın çalışma programına kesinlikle koymalısın. Diyelim “cümlenin öğeleri” konusundan son üç denemedir hata yapıyorsun, bu konuyu çalışmadan sınava girmeli misin sence? Elbette tekrar etmelisin. Eğer “X dersinde yanlışlarım çok dağınık, belirli konulardan değil” diyorsan, o zaman tüm konuları baştan çalışmak yerine tekrar için edindiğin genel soru bankaları ya da fasiküllerden birer ikişer testler çözerek ilerleyebilirsin. Bu sana, konuların püf noktalarını hatırlatacak bir yöntem olur.

Öte yandan yaptığın bu analiz sayesinde artık çalışmış olduğun ve zaten soru kaçırmadığın konulara bakmayı da bırakacaksın. Bunu yapmamak sana zaman kazandıracak bir faktör, unutma. 


Nerede ve neden net kaybettiğini tespit etmen önemli!

Her hata yaptığın konunun tamamını mı çalışmalısın? Bu sorunun cevabı o soruyu neden hata yaptığını bulmanda gizli. Soruları yanlış yapma sebebine göre gruplandırman hazırladığın tabloyu çok daha kullanışlı yapacaktır. Hatalarını birkaç başlık altında gruplandırabilirsin. Bu başlıklar sırasıyla; bilgi eksikliği, dikkatsizlik hatası, soru tipi eksikliği, yanlış okuma, işlem hatası, yanlış yorumlama, bilgiyi doğru kullanamama örnek olarak verilebilir.

“Neden yanlış yaptım?” sorusunun cevabı her zaman konu eksikliği olmak zorunda değil. Örneğin, dikkatsizlikten, yanlış okumaktan, işlem hatasından dolayı yanlış yaptığın bir soruda asıl problem konu değildir; kaygı, süre stresi, konsantrasyon eksiği gibi faktörler olabilir.

Hatalarını bu başlıklara göre incelemek senin için çok daha verimli olacaktır çünkü o konularda nasıl ilerlemen gerektiğini tespit edebileceksin. Bu şekilde anlatıldığında oldukça zaman alıcı gözüküyor olabilir ancak başarmak için üşenmeden doğru adımlar ile ilerlemek gerekiyor.


Deneme analizi olumlu sonuçlar veriyor!

Yazı boyunca deneme de yaptığın hataların kaynağını nasıl bulabileceğinden bahsettik. Ancak çok daha önemli bir konuya değinmemiz gerek. Sınav odaklı çalışma süresince sıklıkla yapamadıklarına odaklanmak ve yapabildiklerine, iyi olduğun özelliklerini yok saymak maalesef çok yaygın bir durum.

Hazırlamış olduğun konu tablonda iyi olduklarını işaretlemen gerek. Deneme analizinden kendine olumlu geri dönüşlerini de not almalısın. Her zaman yanlışlarına odaklanma, yolunda giden şeyleri de hatırlamaya ihtiyacın var.

Deneme Analizi Nasıl Yapılır? – Örnek PDF

Deneme yaparken yardımcı olması için deneme analizi PDF tablolarımızı kullanabilirsin!

☀️☀️☀️

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL