Ders Çalışma Taktikleri
LGS Taktikleri
Rehberlik Yazıları
YKS Taktikleri

Deneme Sınavı Taktikleri – Deneme Nasıl Çözülür

Bu yazımızda deneme sınavlarının öneminden, deneme çözülürken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden ve netlerini nasıl yükseltilebileceğinden bahsedeceğiz.

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 16.12.2021
Deneme Sınavı Taktikleri – Deneme Nasıl Çözülür

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava doğru giden yolda deneme sınavı çözmenin önemini hepimiz biliyoruz. Kunduz ekibi olarak bu yazımızda deneme sınavlarının öneminden, deneme sınavı taktikleri ve netlerini nasıl yükseltilebileceğinden bahsedeceğiz. Eğer senin de aklında “Denemeleri nasıl çözmeliyim?” , “Deneme çözüyorum ama netlerim neden yükselmiyor?” gibi sorular varsa, bu yazımıza mutlaka göz atmalısın!

Öncelikle şunu hatırlatarak başlayalım: Bu süreçte günden güne netlerimiz değişir. Bir sınava gireriz, farklıdır, zordur. Hemen netlerim düştü diye moral bozmak yok! Eğer benim netlerim çok dalgalı diyorsan TYT Denemelerindeki Net Dalgalanmaları – Net Arttırma Taktikleri yazımızı öneririz.

Net sayılarına takılmak yerine hedefin konuların tamamen öğrenilmiş ve bol soru çözümüyle desteklenmiş olması olmalı. Bu nedenle sayısal değerlere kafanı takıp motivasyonunu düşürmemelisin. Her şeyden önce kafandan bütün olumsuz düşünceleri ulaştırmalısın. Bunları başarının önündeki setler olarak düşün. Biz bu seti ne kadar büyütürsek, başarıya ulaşmamızı da o kadar zorlaştırmış oluruz. Doğru taktik ve stratejilerle netlerini yükseltmen mümkün. Şimdi o taktiklere bakalım.

Deneme sınavı nasıl çözülmeli?

Farz edelim deneme sınavı çözmek istiyorsan ama saat çok geç oldu ya da o gün çok yoruldun, çok çalıştın. Böyle bir durumda çözmeni pek tavsiye etmiyoruz. Onun yerine bölüm denemeleri ya da normal test çözebilirsin. Bildiğin üzere gerçek sınava dinç ve dinlenmiş bir şekilde gireceksin. O nedenle denemeyi çözerken mental olarak dinç olmalısın. Aynı zamanda dağınık bir masa yerine toplanmış, temizlemiş bir masa tercih etmelisin ki konsantrasyonun artsın, o deneme sana gerçek sınav havası versin. Özellikle hafta sonu sabahlarını da bu işe ayırabilirsin. Ayrıca çözerken sınavını yarıda bırakmamaya, mola vermemeye  özen göstermelisin.

Deneme sınavı, gerçek sınav için strateji provasıdır.

Herkesin sınav çözüş şekli farklıdır. Sınava birkaç ay kala, hangi dersten başlayacağını, hangi ders sırasını takip edeceğini, her derse ortalama kaç dakika süre harcadığını vs tespit etmen gerekir. Örneğin bir deneme çözerken Türkçe dersinden başlayıp, başka birinde Matematik dersinden başlayarak hangisinin daha verimli olduğunu ölçebilirsin. Ancak sınava az zaman kala, sınavı çözüş stilini değiştirmemeni ve alışık olduğun düzende çözmeye devam etmeni tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda süre kontrolünü de oturtman önemli. Deneme sınavlarının haricinde, normal testlerini de süre tutarak çözmeni tavsiye ediyoruz. Bu konsantrasyon artırıcı bir etki yapacaktır.

Deneme sınavı sana pek çok şey öğretebilir.

Denemelerden sonra kaç net yaptığımızı ve puanımızın kaç geleceğini merak ediyoruz, evet. Ancak net sayılarına takılmak yerine hedefin, yapamadığın sorulara ait konuların tamamen öğrenilmiş ve bol soru çözümüyle desteklenmiş olması olmalı. Ayrıca şöyle düşünebilirsin, yapabildiğin soruları zaten ileride de yapabilirsin, önemli olan yapamadıklarını öğrenmek veya anlamadığın noktaları tamamlamak. Denemelerde ve testlerde yapamadığın soruları kesip saklayabilirsin, üzerinden tekrar geçmen faydalı olabilir. Bir süre sonra inceleme imkanı verir sana, nerede yanlış yaptığını ve anlayıp anlamadığını ölçmüş olursun. 


Deneme çözmek ilk zamanlarda yorucu, sıkıcı ve uğraştırıcı gelebilir. Bu çok normal. Ancak zamanla buna alışacaksın, her denemede bir önceki bilgi birikiminin üzerine çıkarak en yüksek netini gerçek sınavda yapabilirsin!

Çözemediğin, aklına takılan her soru için Kunduz’un yanında olduğunu söylemek isteriz. Sadece soru çözümü de yetmez! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan soru çözümleri, binlerce sorunun ve çözümünün yer aldığı soru bankası gibi hizmetlerden faydalanabilirsin!🍀🌈 


Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL