Net Yükseltme Taktikleri – Deneme Netleri Nasıl Artar?

Denemeler birikimlerini görüp netlerini takip edebildiğin en kıymetli rehberin. Hedefin net yükseltme ise izleyeceğin yol ne olmalı, senin için anlattık.

4 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 27.11.2021
Net Yükseltme Taktikleri – Deneme Netleri Nasıl Artar?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Net yükseltme taktikleri nelerdir, deneme netleri nasıl artar senin için anlattık. Sınava az bir süre kalmasıyla birlikte muhtemelen senin de çözdüğün deneme sınavlarının sayısı ve sıklığı artmıştır. Sonuçta denemeler birikimlerini görebildiğin ve netlerindeki durumu takip edebildiğin en kıymetli rehberin. Peki sence, ne kadar çok deneme çözdüğün mü daha önemli yoksa denemeleri nasıl çözdüğün mü? Hedefin net yükseltme ise izleyeceğin yol ne olmalı?


Net yükseltme için öncelikle stresini yenmen gerekiyor

İlk olarak denemelerin seni asıl sınava hazırlayan provalar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu provalar kendini ölçmen, ihtiyaçlarına yönelik hedefler belirlemen için var. Aynı zamanda seni ileri taşıyor. Bu yüzden “Onlarca deneme çözüyorum ama netlerim artmıyor” düşüncesinin getirdiği stresi bir kenara bırakalım ve başka bir açıdan bakmaya çalışalım. ?‍♀?‍♂

Çözdüğün denemelerden asıl beklentin netlerinin artıp artmadığını görmek olmamalı. Netlerin artması bir sonuçtur ancak sen her denemede sonucu değil, seni o sonuca ulaştıracak cevapları arıyorsun. Dolayısıyla ilk odaklanman gerekenler o denemeden netlerini arttırabilecek hangi bilgileri edindiğin. Gözden kaçırdığın hangi eksikleri fark ettiğin ve hangi taktik hatalarını gördüğün. ?‍♀Bir sonraki denemede daha iyi yapmak istiyorsan mutlaka iyi bir net analizi yapman gerekiyor. ?


ösym net


Deneme sınavından sonra soruların analizi iyi yapmak gerekiyor

Çözdüğün denemelerin senin için daha iyi bir rehber olmasını istiyorsan, işe bir not defteri ya da bir dosya edinerek başlayabilirsin. ? Edindiğin dosya ya da defterde her bir ders için ayrı bir kısım ayırdığına emin ol. Ardından son 3-4 denemeni önüne al ve tüm dersleri teker teker incelemeye başla. ?‍♀?‍♂ Bu incelemeleri yaparken daha çok odaklanman gereken üç soru tipi var: emin olmadan doğru yaptığın, yanlış yaptığın ve boş bıraktığın sorular. Elbette bilmeden doğru yaptığın soruları da tıpkı yanlış sorular gibi değerlendirmelisin çünkü bilinçli olarak doğru yapmadın.


Soru analizi yaptıktan sonra konu çalışmaları başlıyor.

Bu üç tipteki soruları tespit ettikten sonra konu başlıklarıyla birlikte defterine not almalısın. ? Ortaya çıkan tabloda hangi konuların çalışmana rağmen hata yaptığın, ve hangi konuların hiç çalışmadığın için yapamadığın konular olduğunu göreceksin. Bu da sana net yükseltme için gerekli ipucunu verecek.? Son denemelerinde sık sık hata yaptığın konuları, bir sonraki haftanın çalışma programına kesinlikle koymalısın. Diyelim “anlatım bozukluğu” konusundan son üç denemedir hata yapıyorsun, bu konuyu çalışmadan sınava girmeli misin sence? Elbette tekrar etmelisin. Eğer “X dersinde yanlışlarım çok dağınık, belirli konulardan değil” diyorsan, o zaman tüm konuları baştan çalışmak yerine tekrar için edindiğin genel soru bankaları ya da fasiküllerden birer ikişer testler çözerek ilerleyebilirsin. Bu sana, konuların püf noktalarını hatırlatacak bir yöntem olur. Öte yandan yaptığın bu analiz sayesinde artık çalışmış olduğun ve zaten soru kaçırmadığın konulara bakmayı da bırakacaksın. Bunu yapmamak sana zaman kazandıracak bir faktör, unutma. ⏳


net yükseltme


Net yükseltme için, nerede net kaybettiğini tespit etmen önemli

Peki ya her hata yaptığın konunun tamamını mı çalışmalısın ya da çalışmalı mısın?  Bu sorunun cevabı ise o soruyu neden hata yaptığında gizli. Soruları yanlış yapma sebebine göre gruplandırman hazırladığın tabloyu çok daha kullanışlı yapacaktır. Hatalarını birkaç başlık altında gruplayabilirsin. Bunlara bilgi eksikliği, dikkatsizlik hatası, soru tipi eksikliği, yanlış okuma, işlem hatası, yanlış yorumlama, bilgiyi doğru kullanamama gibi başlıklar örnek olarak verilebilir. Mesela dikkatsizlikten, yanlış okumaktan, işlem hatasından dolayı yanlış yaptığın bir soruda asıl problem konu değildir; kaygı, süre stresi, konsantrasyon eksiği gibi faktörler olabilir. Bilgi eksikliği gibi bir hatada ise konu tekrarı gerekirken; bilgiyi kullanamama, yanlış yorumlama gibi durumlarda daha çok soru pratiği yapmak gerekir. Hatalarını bu başlıklara göre incelemek senin için çok daha verimli olacaktır çünkü o konularda nasıl ilerlemen gerektiğini tespit edebileceksin. Bu şekilde anlatıldığında oldukça zaman alıcı gözüküyor olabilir ancak başarmak için üşenmeden doğru adımlar ile ilerlemek gerekiyor.?


Net yükseltme için: son olarak…

Tüm yazı boyunca hatalarına odaklanman gerektiğine ve onları nasıl inceleyeceğine değindik ancak çok daha önemli olan bir konuya değinmemiz gerek: Sınav senesinde sürekli yapamadıklarına odaklanmak ve yapabildiklerini yok saymak maalesef çok yaygın bir durum. Kendine “Ben bu konularda iyiyim.” de diyebilmesin çünkü doğrusu bu. Belki çözdüğün 40 soruda 5 tane yanlışın var ama öte yandan 35 tane doğrun da var.  Her zaman yanlışlara odaklanma, zihninin yolunda giden şeyleri de hatırlamaya ihtiyacı var.


Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL