Ders Çalışma Taktikleri
Ders Çalışma Teknikleri
LGS Taktikleri
Rehberlik Yazıları
YKS Taktikleri

Denemelerde Hızlanmakla İlgili Bilmen Gerekenler

Denemelerde çeşitli sebeplerle süre problemi yaşıyor olabilirsin. Bu konuda izleyebileceğin bazı yöntemleri senin için adım adım derledik!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 1.08.2021
Denemelerde Hızlanmakla İlgili Bilmen Gerekenler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Denemelerde süre sorunu çok farklı sebeplerden ortaya çıkabiliyor. Bu yazımızda adım adım nasıl bir yol izlenmeli, denemelerde nasıl hızlanabilirsin bunu anlatacağız.

İlk adımda denemelerini gözlemlemek oldukça önemli. Peki bu nasıl yapılmalı? Bir denemende tek tek her derse kaç dakika ayırdığını gözlemlemeni öneririm. Denemelerde seni özellikle yavaşlatan dersleri bulmalısın. Ders ders incelemek, hatta matematik dersini problemler, geometri ve temel matematik olarak ayırarak incelemek de önemli. Örneğin seni Türkçe mi yavaşlatıyor yoksa özellikle geometride mi ortalama süren çok yüksek bunu anlamalısın ki doğrudan seni yavaşlatan sebebe odaklanabilesin.

Eğer bilgi ve soru tipi görmekle ilgili eksiğinin olmadığı bir alanda yavaş olduğunu düşünüyorsan, örneğin matematikte 2 kaynak çözdüysen ama soru başına süren iki dakikanın altına inmediyse burada süre tutarak matematik denemesi çözmek etkili olacaktır. Burada hızlanmanı sağlayacak olan kararlı ve düzenli bir şekilde ilerlemek. Bir haftada hızlanamayabilirsin ama süre tutarak düzenli bir şekilde çözdüğünde zaman içinde gelişmeyi gözlemleyebilirsin.

Seni yavaşlatan sebep doğrudan pratik yapmak, soruları hızlı çözmekle ilgili olmayabilir. Az soru tipi gördüğün, yeterince derinleşmediğin, belki tekrara ihtiyaç duyduğun bir konu da seni denemelerde yavaşlatıyor olabilir. Bunu değerlendirirken deneme analizleri çok önemli bir rol oynuyor. Özellikle boş ya da yanlış gelen konular denemelerde daha çok vaktini alıyor olabilir. Konuyu tekrar ele almak, daha fazla soru çözmek genel deneme süreni kısaltmana da yardımcı olacaktır.  

Deneme stratejin denemede seni yavaşlatan bir sebep olabilir. Sona konan dersleri yavaş çözme eğiliminde olabiliyoruz. Ya da denemenin başında odaklanamadığın için çözdüğün ilk testi daha uzun sürede çözüyor olabilirsin. Bu durumlardan birini yaşıyorsan daha iyi olduğunu düşündüğün dersi sorun yaşadığın kısma almayı deneyebilirsin. Deneme sıralamasında herkes için geçerli bir doğru olmadığı için deneyerek bulmak ve iyi hissettiğin sıralamada bol pratik yapmak en iyi yol olacaktır.

☀️☀️

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerinden faydalanabilirsin.
Videolarımızı kaçırmamak için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsin. 

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL