Ders Çalışma Taktikleri
Ders Çalışma Teknikleri
Rehberlik Yazıları

Ders Çalışma Taktikleri

Ders çalışmak bazı taktiklerle daha kolay, verimli hale gelebilir. Ders çalışmak için en önemli püf noktalar bu yazımızda!

2 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 2.12.2019
Ders Çalışma Taktikleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Zamanı verimli kullanmanın stresi azaltma yöntemlerinden en etkilisi olduğu araştırmalarla da kanıtlanmış. Gün içindeki zaman yönetimini ayarlayıp masa başında geçirdiğin süreyi verimli hale getirmen sana çok şey kazandırır! Stres, YKS hazırlık sürecindeki öğrencinin denetimi kaybettiği  duygusunun sonucudur. Bunu engellemenin yolu ise gerçekçi hedefler, kararlılık ve zamanı verimli kullanmaktır. Ders çalışmak bazı taktiklerle daha kolay, verimli hale gelebilir. Bu yazımızda da bu tavsiyelerimizi paylaşıyoruz!


Verimli ders çalışmak için iyi bir zaman yönetimi şart.

Aslında önemli olan bir yaşam programı oluşturabilmen. Gününü iyi programladığında, ders çalışmaya zaman bulabildiğin gibi bedensel ve fizyolojik dinlenme olanağı da bulabilirsin. Ders çalışma ve tekrar yapma dışındaki zamanlarında kendine ödül olarak sinema, tiyatro, arkadaşlarla buluşma gibi fırsatlar yaratabilirsin. “Ama böyle şeyler yaparsam çalışamam.” diye düşünmene gerek yok. Burada amacımız üstüne düşeni yaptıktan sonra motivasyonunu ve enerjini yüksek tutman için kendini ödüllendirmen. İyi bir zaman yönetimi ise, güzel bir kişisel ders çalışma programı hazırlamakla sağlanabilir.


Ders çalışırken/ sınava çalışırken yapılması gerekenler

  • Okulda ya da herhangi bir kurstayken ders anında öğretmeni çok dikkatli dinlemeli, dikkatinin dağılmasını önlemek için mutlaka not tutmalısın.?
  • Kursta ya da okulda dersleri gördükten sonra aynı gün içinde mutlaka konunun tekrarını yapmalısın. Aynı gün içinde tekrar yapmak işini çok kolaylaştırır!
  • Konuyu anlamadan kesinlikle soru çözümüne geçmemelisin. Bu, motivasyon kaybına sebep olur. Konuyu anladığında da önce çözümlü sorulardan çalışmaya başlamalısın.
  • Özellikle Sayısal derslerde konular birbirinin devamı niteliğindedir, yani birikimli ilerler. Konuları anlatıldığı sıra ile çalışmalısın. Bir konuyu anladığına eminsen sonraki konuya geçmelisin.
  • Hiçbir dersi ezberlememeli, tam tersi temel kavramları öğrenmelisin. Kavramları öğrendiğinde o konuyla ilgili ne kadar zor ya da kolay soru sorulursa sorulsun çözebileceğinden emin olabilirsin!?
  • Piyasadaki tüm soru bankalarına çalışmak yerine, kendi seviyene uygun tavsiye edilen kitapları alarak çalışmalısın. Seviyene göre çok kolay ya da çok zor olan bir kaynak verimli olmayabilir.
  • Hep sevdiğin, kolay gelen konulara çalışmamalısın. Konu seçmemeli, bütün konuları öğrenmek için çaba göstermelisin. Zor gelen konuları küçük parçalara bölerek çalışabilirsin. Böylelikle parçaları öğrendiğinde, konunun bütününü de öğrenmiş olacaksın!?
  • Test çözerken veya deneme sınavı uygularken mutlaka zaman tutmalısın.⏰Aksi takdirde gerçek sınavda zaman problemi yaşama olasılığın artabilir. Özellikle deneme sınavı çözerken sınavı bölmemelisin.

Ders çalışma taktikleri

Sınava hazırlık sürecinde, zaman zaman ders çalışmak için gerekli enerjiyi bulamayabilirsin. Sınav senesi uzun ve yoğun olduğu için zaman zaman bunların yaşanması çok doğal. İçindeki gücü ve isteği tekrar hatırlayıp daha azimle üstesinden gelmen gerekiyor. Çalışmalarını kolaylaştırıp daha verimli hale getirmen için de bu tavsiyeleri dikkate almanı öneriyoruz. Hayallerinden vazgeçmediğin, zorluklar karşısında pes etmediğin, daha iyisini elde etmek için tutkunu yitirmediğin hikayen en güzel başarı hikayesidir! ? Hikayeni birlikte yazmak için yanındayız!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL