Ders Çalışma Taktikleri
Rehberlik Yazıları

DGS Nasıl Çalışılır – DGS Çalışma Programı Taktikleri

DGS nasıl çalışılır sorusuna cevap arıyorsan bilmen gereken her şey yazımızda! DGS Türkçe, DGS Matematik nasıl çalışılır ve daha fazlası...

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 29.03.2022
DGS Nasıl Çalışılır – DGS Çalışma Programı Taktikleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

DGS nasıl çalışılır , DGS çalışma programı nasıl olmalı sorularına tam cevap almak istiyorsan yazımızı okumaya devam et!

Öncelikle DGS’ye nasıl çalışacağımızı anlamak için DGS’nin mantığını anlamalıyız. DGS’de Türkçe ve matematik testi var. İki testte de ölçülen en önemli beceri okuduğunu anlama, yorumlama, temel bilgileri soru üzerinde pratiğe dökebilme. Bu bize doğrudan pratiğin yani soru çözümün önemini gösteriyor. Temel bilgileri ve soru tiplerini öğrendikten sonra bol pratik önemli. Şimdi ders ders DGS’ye nasıl çalışmalı inceleyelim!

DGS Nasıl Çalışılır?

DGS Türkçe Nasıl Çalışılır

DGS Türkçe 60 soru içeriyor ve bu sorular anlam soruları ve sözel mantık sorularından oluşuyor.

  1. Paragraf ve sözel mantıkta bazı sorularda teknikleri bilmek işini kolaylaştırabilir. Bu sebeple video+soru çözümü şeklinde başlayabilirsin.
  2. Bazı teknikler olsa da temelde DGS Türkçe okuduğunu anlama, yorumlara, zihin yürütme testidir. Bu yüzden pratik yapmak kendi stilinizi bulmak dışarıdan verilen teknikleri öğrenmekten çok daha etkili olacaktır.
  3. Hem paragraf hem sözel mantık soru çözümünü her güne eklemeni mutlaka öneririz. Çünkü bu konularda ara vermek pratikliğini kaybetmene sebep olabilir. Elbette doğru kaynaklardan çalışmak da çok önemli. Piyasadaki en iyi DGS kitaplarını derlediğimiz DGS kitap önerileri yazımıza göz atabilirsin.

DGS Matematik Nasıl Çalışılır?

Türkçe testi gibi DGS matematik testinde de 60 soru var. Bu soruların yaklaşık 8 tanesi geometri konularından soruluyor. 13 tane sayısal yetenek ve kalan soruların da problemler ve temel matematik konularından geldiğini görüyoruz. DGS matematik soru dağılımını buradan detaylı inceleyebilirsin.

  1. Temel konularda nerede olduğunu tespit et.
  2. İşlem yeteneğin (dört işlem becerisi) yoksa DGS çalışma programında en fazla 1 ay vererek işlem yeteneği kazandıran kitaplardan birini bitir. Bu Antrenmanlarla Matematik, Karekök 0 gibi bir kitap olabilir.
  3. İşlem yeteneğin varsa ya da kitabı bitirdiysen aşamalı ilerleyen bir DGS ya da TYT matematik soru bankası edin. Aşamalı ilerlemesini önemli çünkü hem konunun temelini anlamanı sağlayacak hem de her zorluk seviyesinden soru görmeni sağlayacak. Ya da bir giriş seviye bir de orta ve üzeri seviye soru bankası edinebilirsin. DGS kitap önerileri listemizde matematik soru bankasında takip edebileceğin sıralamayı paylaştık.
  4. DGS matematik çalışırken matematik ve geometriyi ayırabilirsin. Eğer geometri çözmeden kazanabileceğin netlerin sana yeteceğini düşünüyorsan ve matematik kısmında eksiklerin varsa sadece matematik bölümüne odaklanabilirsin.
  5. Bol pratik DGS matematik için çok önemli. Bu yüzden Türkçe çalışmalarının yanında mutlaka matematiği de her gün çalışmanı öneririz.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL