Konu Anlatımı Yazıları
Temel Matematik
Üçgenler
Uncategorized
YKS

Dış Açıortay Teoremi – Açıortay Kenarortay Ders Notları

İç ve Dış Açıortay Teoremi, Üçgende Ağırlık Merkezi... Açıortay & Kenarortay hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 15.01.2022
Dış Açıortay Teoremi – Açıortay Kenarortay Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, Geometri dersinin her konusunda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda Üçgende Açıortay Özellikleri, İç Açıortay Teoremi, Dış Açıortay Teoremi, Kenarortay Özellikleri, Üçgende Ağırlık Merkezi ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenler ile Açıortay & Kenarortay konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Pınar Hoca tarafından hazırlandı. Pınar Hoca, Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu ve 9 yıllık MEB öğretmeni. Matematik notları ve soruları paylaştığı bir Instagram sayfası var: @matematikpinari, Matematik konu anlatımı ve rehberlik için YouTube kanalı ise: Matematik Pınarı

📚📚📚

Açıortay

Bir açının köşesinden geçen ve kollara eşit uzaklıkta kalarak açıyı iki eşit açıya bölen yarıdoğruya açıortay denir. İç açıortay ve dış açıortay teoremi bulunmaktadır.

  • Bir üçgenin bir iç açıortayı ile iki dış açıortayı, bir noktada kesişirler:
Bir üçgenin bir iç açıortayı ile iki dış açıortayı, bir noktada kesişirler:
  • Açıortayın kollarına inen dikmelerin uzunlukları eşittir.
Açıortayın kollarına inen dikmelerin uzunlukları eşittir.

İç ve Dış Açıortay Teoremi

İç Açıortay ve Dış Açıortay Teoremi

📚📚📚

Kenarortay

Bir üçgende bir tepeden karşı kenarın ortasına indirilen doğru parçasına kenarortay denir.

  • Kenarortayların kesim noktası ağırlık merkezidir. Ağırlık merkezi, kenarortayı 2k-k oranında böler.
Kenarortayların kesim noktası ağırlık merkezidir. Ağırlık merkezi, kenarortayı 2k-k oranında böler.
  • Hem ağırlık merkezi hem orta taban çizildiğinde 3-1-2 oranı oluşur.
Hem ağırlık merkezi hem orta taban çizildiğinde 3-1-2 oranı oluşur.

Kenarortay Teoremleri

Kenarortay Teoremleri

📚📚📚

Açıortay ve Kenarortay Soru Çözümleri!

Açıortay & Kenarortay konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Açıortay & Kenarortay konusu, TYT ve AYT Matematik testlerindeki Geometri kısmı için temel konulardan biri olduğundan iyice pekiştirmen önemli. Üçgende Açıortay Özellikleri, İç Açıortay Teoremi, Dış Açıortay Teoremi, Kenarortay Özellikleri, Üçgende Ağırlık Merkezi gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Geometri testlerinde sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Geometri netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek.

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında!Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL