Elektrostatik
Fizik
Konu Anlatımı Yazıları
Uncategorized
YKS

Elektrik Alan Nedir? Elektrostatik Ders Notları

Elektrik Alan nedir, nasıl hesaplanır? Elektrik Alan çizgileri nedir?... Elektrik Alan hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 18.07.2020
Elektrik Alan Nedir? Elektrostatik Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda, Fizik ders notları listemizde bulunan Elektrik Alan kavramı, Elektrik Alan Formülü, Elektrik Alan Çizgileri ve Elektrik Alan Çizgileri Özellikleri hakkında bilmen gerekenler ile Elektrik Alan ve Elektrostatik soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenlerimiz Semra Hoca tarafından hazırlandı. Semra Hoca, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fizik bölümü mezunu. Tüm öğrencilerin bu süreci en başarılı şekilde atlamaları için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

Elektrik Alan

Elektriksel Alan (TYT)

Fizik

📚📚📚

Elektrik Alan Nedir?

Elektrik alan, birim elektrik yüküne etki eden elektriksel kuvveti temsil etmektedir. SI birim sisteminde elektrik alan birimi N/C’dir.

Elektrik Alan Formülü

elektrik alan nedir elektrik alan nasıl hesaplanır elektrik alan formülü

Örnek Soru Çözümü

fizik örnek soru çözümü

📚📚📚

Elektrik Alan Çizgileri Özellikleri

elektrik alan çizgileri yönü artı yükler dışarı doğru
sayısı yükün büyüklüğü
elektrik alan çizgileri asla birbirlerini kesmez

📚📚📚

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!

Elektrik Alan konusunda bol bol soru çözerek pratik yapabilirsin. Fizik için ilk ve temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Elektrik konusu gayet kapsamlı ve geniş bir konu olduğu için, Elektrostatik ve Elektrik Alan konusunun iyice oturması gerekiyor. Elektrik Alan nedir, nasıl hesaplanır, Elektrik Alan formülü ve Elektrik Alan Çizgileri özellikleri pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Hedeflediğin net sayısına ulaşabilmen için istikrarlı bir çalışma düzeni ve çalışmaların verimli olması için de konuları sindirip soru çözümlerine devam etmen çok önemli. Bilgileri, tanımları ve kuralları öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Elektriksel Potansiyel Konu anlatımı yazımıza da dilersen göz atabilirsin, ardından kendi kaynaklarına ek olarak MEB tarafından yayınlanan Kazanım Testlerini de çözmeni tavsiye ediyoruz. Fizik netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözümü yapmak ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Elektrik Alan konulu binlerce soru alanında uzman Fizik eğitmenleri tarafından çözüldü. Aşağıdan soruları inceleyebilirsin!

Yükleri sırasıyla 4q ve -q olan X ve Y küreleri aralarında d uzaklığı olacak şekilde sabitlenmiştir.

Fizik

Elektriksel Kuvvet ve Elektrik Alan

Yükleri sırasıyla 4q ve -q olan X ve Y küreleri aralarında d uzaklığı olacak şekilde sabitlenmiştir.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL