Felsefe
Konu Anlatımı Yazıları
Uncategorized
YKS

Felsefenin Alanı – Felsefe Grubu Ders Notları

Felsefenin Doğuşu, Filozoflar ve Arkheler, Felsefenin Özellikleri... Felsefenin Alanı konusu hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 5.01.2022
Felsefenin Alanı – Felsefe Grubu Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve özetlerine bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda Felsefenin Doğuşu, Antik Yunan Felsefesi, Arkhe Problemi, Bazı Filozoflar ve Arkheleri, Felsefenin Özellikleri hakkında bilmen gerekenler ile Felsefenin Alanı konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Nazlı Hoca tarafından hazırlandı. Nazlı Hoca, Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. TYT Felsefe için hazırlamış olduğu ders anlatım ve soru çözüm içerikli videolarını Nazli Bilek Youtube kanalından izleyebilirsin.

📚📚📚

Felsefenin Alanı

Felsefeye Giriş – Felsefenin Doğuşu
felsefeye giriş Felsefenin Doğuşu, Filozoflar ve Arkheler, Felsefenin Özellikleri... Felsefenin Alanı konusu hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

Felsefenin Vatanı: Antik Yunan – Arkhe Problemi

Arkhe Problemi: Antik Yunan filozoflarının temel amacı doğayı ve evreni mitolojik ve dini ögelere dayanarak değil, akıl ve mantık ilkelerine (felsefe) dayanarak açıklamak, insan için anlamlı hale getirmektir. Bu yüzden Antik dönem felsefesine doğa felsefesi, bu dönem filozoflarına doğa filozofları denir.

Arke: Evrenin kendisinden meydana geldiği madde, ilke.

arkhe problemi

Filozoflar ve Arkheleri
 • Thales -> Su
 • Anaksimenes -> Hava (Psykhe)
 • Anaksimandros -> Apeiron
 • Demokritos -> Atom (ilk atomist filozof)
 • Herakleitos -> Ateş
 • Empedokles -> Hava, su, toprak, ateş (ilk plüralist filozof)
 • Anaksagoras -> Tohum (spermata)

Felsefenin Özellikleri
 • Subjektif (öznel)
 • Eleştirel
 • Sorgulayıcı
 • Evrensel
 • Bütünsel
 • Kümülatif
 • Refleksif
Felsefede Kümülatif Ne Demek?

Kümülatif felsefede biriken, yığılan ve ilerlemeyen bilgi olarak tanımlanır.

Felsefede Refleksif Ne Demek?

Refleksif felsefede kendi üzerine dönen, kendi kendini sorgulayan olarak tanımlanır. Bilgi üzerine bilgi, düşünmeyi düşünmek, felsefenin felsefesi olarak sorularda karşımıza çıkabilir.

📚📚📚

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!

Felsefenin Alanı konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Felsefenin Alanı konusu, Felsefe dersi için ilk ve temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Felsefenin Doğuşu, Antik Yunan Felsefesi, Arkhe Problemi, Bazı Filozoflar ve Arkheleri, Felsefenin Temel Özellikleri gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. Ders Felsefe olunca bu kavramlar, her zaman karşımıza çıkabilir! TYT ve AYT Felsefe Grubu testlerinde de sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları, özetleri ve kuralları öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB tarafından yayınlanan Kazanım Testlerini de çözmeni tavsiye ediyoruz. Felsefe netleri yükseltmedeki anahtar, okumalarını yaptıktan sonra bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Felsefeye Giriş konulu binlerce soru alanında uzman Felsefe eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Felsefeye Giriş sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak.Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL