Ders Çalışma Taktikleri
Ders Çalışma Teknikleri
Rehberlik Yazıları
YKS Taktikleri

Fizik Nasıl Çalışılır – Fizik Çalışma Teknikleri

Netlerini yükseltecek Fizik çalışma tavsiyeleri öğrenmek ister misin? Sana çokça yardımcı olacağını düşündüğümüz tavsiyeler burada!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 3.01.2022
Fizik Nasıl Çalışılır – Fizik Çalışma Teknikleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Fiziği diğer derslerden ayıran konu, kitaptan ya da videodan çalışarak doğrudan soru çözmeye başlanamıyor ya da zorlanılıyor oluşu diyebiliriz.

Peki bu zorluğu ne getiriyor? Son dönemdeki YKS Fizik birkaç konuyu aynı anda ölçen, günlük yaşamla bağlantılı, yorum yapmayı da gerektiren yani bilgiyi sentez halinde kullanmayı gerektiren soruları olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için yapılacak şeyler var! Sana çokça yardımcı olacağını düşündüğümüz Fizik çalışma tekniklerini anlattık ve fizik nasıl çalışılır sorusunu cevapladık.

📚

Fizik Nasıl Çalışılır?

Netlerini Yükseltecek Fizik Çalışma Tavsiyeleri:

İlk iş, seviyeni tespit etmek.

Öncelikle seviyenin ne olduğu konusunda kendine dürüst olmalı ve doğru kaynaklarla çalışmaya başlamalısın. Çünkü fizik sindirilmek ister konuyu tam sindirmeden denemede sonuç almak çok mümkün değil. O yüzden temelden başlamaktan çekinme. Bu aşamada fasiküller yardımcı olacaktır.

Ezberci bir yöntem fizikte en büyük düşmanımız aslında. Bu yüzden konuları ve formülleri mantığını öğrenerek çalışmak önemli. Formüllerin geldiği yerleri öğrenebilir, konuyla ilgili animasyonlarlar canlandırmalar izleyebilir ve MEB kitabındaki günlük yaşam örneklerini inceleyebilirsin. Ayrıca konuyu birkaç farklı kaynaktan tarayabilir ve kendine küçük notlar çıkarabilirsin. Böylelikle konuyu ezber şekilde öğrenmek yerine mantığını kavrayabilirsin.

Tekrar etmeyi unutmamalısın!

Fizikte konu sayısı epey yüksek olduğu için düzenli tekrarlar fizik için çok daha fazla önem taşıyor. Bu yüzden bir tekrar rutinin olması önemli. Buradan nasıl tekrar yapabileceğinle ilgili yazımıza ulaşabilirsin. Aynı zamanda soru çözmek hem konuyu çok daha iyi sindirmene yardımcı olacak hem de bilgilerini taze tutacak. Fizikte yeni nesil sorular da içeren en az 3 kaynak çözmüş olmanı tavsiye ederim.

Fizik sayısal bir ders olsa da azımsanmayacak kadar sözel soru sınavda çıkıyor ve bu konulara hakim olmak 1-2 net getiriyor. Sözel konulara çalışırken daha iyi özümseyebilmek için doğrudan konu çalışılıp soru çözülecek bir ders konusu olarak görmek yerine mantığını öğrenene kadar farklı kaynaklardan da araştırabilir makale ve belgeselleri inceleyebilirsin.

Kunduz ekibinden Halis’in Fizik çalışma tavsiyelerini dinlemek ister misin? 👇🏼👇🏼

🍀🍀🍀

Bu yazımızda senin için fizik nasıl çalışılır sorusunu cevapladık. Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL