Ders Çalışma Taktikleri
Rehberlik Yazıları
YKS Taktikleri

Konu Bilmeden Deneme Çözmek

Deneme sınavlarının öneminden hep bahsedilir. Hala deneme çözmeye başlamadın mı? İşte seni ikna edeceğini düşündüğümüz deneme çözmek için 5 sebep!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 4.12.2021
Konu Bilmeden Deneme Çözmek

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Bu süreçte de deneme sınavlarından sıkça bahsettik. sınav yılında deneme çözmekten çok sık bahsediyoruz. Konu bilmeden deneme çözmek doğru mu, deneme çözmek neden önemli soruları hala sık sorulan sorular. Şimdi hala deneme çözmeyenlere: deneme çözmek için 5 sebep!

Konu bilmeden deneme çözmek?

1. Deneme programın için olmazsa olmaz!

Deneme özellikle bu aylarda bize sınavda ne yapacağımızı söylemek için değil şimdi nasıl program hazırlamamız, neyi önceliklendirmemiz gerektiğini söylemek için vardır. “Şu konuya kadar geldim oradan devam ediyorum.” demek maalesef etkili ve verimli bir program için yeterli değil. Sen programına başka konular eklemişken deneme çok başka bir ihtiyacın olduğunu söyleyebilir. Deneme aslında bir mezura gibi ve senin YKS bedeninin söylüyor sen de kıyafetini yani çalışmanı ona göre yapıyorsun. Bu yüzden konu bilmeden deneme çözmek bir mazeret olmamalı.

✏️

2. Tekrar yapabilmen için deneme önemli

Buna özellikle de bu aylardayken “kontrol denemeleri” diyebiliriz. Bu ilk madde olan programla çok ilişkili. Çünkü deneme olmadan neyi tekrar etmemiz gerektiğini ölçmemiz tam olarak mümkün olmayacaktır. Birkaç denemedir aynı konudan pratik ve bilgi eksikliğinde soru kaçırıyorsa o konuyu tekrar için programına alabilirsin. Ama denmesiz bunu kontrol etmek mümkün olmayacaktır.

✏️

3. Başladığın noktayı görmelisin!

Özellikle konularda ileride olmadığını düşünün öğrenciler önce konuları çalışıp sonra çözerim gibi bir yanılgıya düşebiliyor. Başlangıç netini bilmek günden güne ilerlediğini görmeni sağlayacak. Kendi yukarı doğru tırmanan istatistiğini görmenin, daha önce yapabildiğini bilmenin verdiği motivasyona ilerleyen aylarda çok ihtiyacımız olabilir.

 

✏️

4. Çalıştığın konuları denemede yapıp yapamadığını görmelisin

Çok sık duyduğumuz şeylerden biri “Soru bankasında yapıyorum, denemede yapamıyorum.” Konuyu hepsi aynı konudan oluşan bir testin içinde çözmekle diğer tüm konuların içerisinde çözmek farklı sonuç verebiliyor. Konunun sindirilememesi, çözüm yolunun ezberlenmesi gibi sebeplerden denemede sorular yapılamayabiliyor. Ayrıca bununla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsin.

✏️

5. Pratik sahibi olmak

Özellikle TYT bir performans sınavıdır. Yani sınav anındaki performansını ölçer. Sınav anındaki performansın iyi olması için de öncesinde bol antrenman gerekir. Daha çalışman gereken konular olsa da şimdiden denemelere ısınman ilerleyen zamanda sıklaşacak denemelere seni çok daha iyi hazırlayacak.

Bu yazıdan sonra deneme çözmeye karar verdiysen deneme sıklığı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsin!

☀️

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanan soru çözümleri, binlerce sorunun ve çözümünün yer aldığı soru bankası hizmetlerden faydalanabilirsin!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL