Hikaye
Konu Anlatımı Yazıları
Türk Dili ve Edebiyatı
YKS

Hikaye ve Hikayenin Yapı Unsurları Konu Anlatımı

Hikaye ve Hikayenin Yapı Unsurları konu anlatımı, Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Hikaye hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

2 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 26.02.2021
Hikaye ve Hikayenin Yapı Unsurları Konu Anlatımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

9. Sınıf konularından Hikayenin Yapı Unsurları konusu, AYT Edebiyat testinde ve okul yazılılarında sorulan konulardan biri. Dinleti özellikleri, şiir okuma, şiir yazma gibi alt konular soru olarak karşımıza çıkabiliyor. Soru çözmeye başladıktan sonra bu konunun sana çok kolay geleceğine eminiz! Kunduz eğitmenlerimizden Türkçe öğretmeni Celal Hoca, bu konu hakkında senin için çok faydalı bir yazı hazırladı ve mutlaka görmen gereken örnek soruları seçti. Şimdi birlikte Hikayenin Yapı Unsurları konusunu keşfedelim!

Hikayenin Özellikleri

Hikaye; yaşanmış veya yaşanabilecek olayları yer ve zaman unsurlarına bağlı olarak anlatan, kısa kurmaca yazılardır.  Hikayenin genel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Kısa olması yönüyle romandan ayrılır.  Diğer özellikleri romanla benzerdir.
 • Tek bir olay çevresinde gelişir, geniş yer tasvirlerine başvurulmaz.
 • Dar bir kişi kadrosu vardır. 
 • Giriş ( serim ), gelişme ( düğüm ), sonuç ( çözüm) bölümlerinden oluşur. 
 • Belli bir zaman dilimi, yaşamdan kesit bir an aktarılır.
 • Batı edebiyatında ortaya çıkmıştır.
 • Olay ve durum ol ak üzere iki ana kola ayrılır. 
 • Dünyada ilk hikaye örneği Boccaccio’nun “Decameron” adlı hikâyesidir.  Türk edebiyatında batılı anlamda ilk hikaye örneği ise Sami Paşazade’nin “ Küçük Şeyler” adlı hikayesidir.

Hikayenin Yapı Unsurları – Hikayenin Yapı Unsuralarına Örnekler

 1. Olay Örgüsü: Olay, kişilerin başından geçebilecek , gündelik hayatta yaşanabilecek durumlardır.  Olay örgüsü, edebi metinlerdeki olayların birbirine geçmesiyle oluşur. Romanda çok katmanlı bir olay örgüsü varken hikâye kısa olduğu için daha basit bir olay örgüsüne sahiptir.
 2. Kişiler: Olaylar, kişiler çerçevesinde gelişir. Romana kıyasla dar bir kişi kadrosu vardır. 
 3. Mekan: Olayların geçtiği yerdir. Hikayede uzun uzun mekan tasvirleri yapılmaz.  Genellikle olaylar için sadece dekor görevi görürler. Örneğin bir oda gibi.
 4. Zaman: Hikayede zaman, genellikle kısa zaman dilimlerinden oluşur. 

Bu konuyu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Kendi kaynaklarından sonra MEB Kaynaklarına da göz atmanı tavsiye ediyoruz. Soru çözerek bu türün özellikleri, tanınan yazar ve eserleri hakkında alıştırma yapıp konuyu pekiştirebilirsin!

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında!Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL