Karışımlar
Kimya
Konu Anlatımı Yazıları
YKS

Homojen ve Heterojen Karışımlar Konu Anlatımı

Karışımlar konu anlatımı, Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Homojen Karışım, Heterojen Karışım, Çözelti hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 9.09.2021
Homojen ve Heterojen Karışımlar Konu Anlatımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz! Kimya öğretmenimiz Serap Hoca; bu yazımızda Homojen Karışımlar, Heterojen Karışımlar, Çözelti hakkında bilmen gerekenleri ve örnek soru çözümleri hazırladı. Umarız bu konu anlatımı sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Karışımlar

Birden fazla farklı tür taneciğin kendi özelliklerini kaybetmeden rastgele oranlarda bir araya gelmesiyle oluşan saf olmayan maddeye “karışım” denir. Karışımların ayırt edici özellikleri, sembol ya da formülleri yoktur. Fiziksel yöntemlerle ayrılırlar.

Heterojen Karışımlar

Maddelerin birbiri içinde eşit oranda dağılmadığı, tek madde gibi görünmeyen karışımlardır.
 • Süspansiyon: Katı – sıvı heterojen karışımlardır. Kum – su, ayran, türk kahvesi, çamurlu su, naftalin su, tebeşir tozu su….
 • Emülsiyon: Sıvı – sıvı heterojen karışımlardır. Zeytinyağı su, benzin su, mazot su, süt, mayonez…
 • Koloid: Çıplak gözle homojen gibi görünen ancak mikroskopla bakıldığında ya da ışık geçirildiğinde ışığın saçılmasıyla (Tyndall etkisi) heterojen olduğu anlaşılan karışımlardır. Kan, boya, jöle, sabunlu su, krema, köpük…
 • Aerosol: Katı – gaz ya da sıvı – gaz heterojen karışımlardır. Deodorant, sis, bulut; sprey boya,tozlu hava, duman…
 • Basit (Adi) Karışım: katı – katı heterojen karışımlardır. Tuz şeker, kum çakıl, çöp, toprak, salata..

Homojen Karışımlar (Çözelti)

Her yerinde aynı özelliği gösteren, tek madde gibi gözüken karışımlardır. Hava, alkollü su, şekerli su… Tüm gaz – gaz karışımlar homojendir. Çözücü, miktarı fazla olan bileşendir. Çözünen ise miktarı fazla olan bileşendir. Çözelti = Çözücü + Çözünen mçözelti = mçözücü + mçözünen Vçözelti < Vçözücü + Vçözünen

Çözeltilerin Sınıflandırılması

Çözünenin Çözücüye Oranına Göre Çözeltiler:

 1. Seyreltik Çözelti: Çözünen madde miktarının çözeltiye oranı az olan çözeltilerdir.
 2. Derişik Çözelti: Çözünen madde miktarının çözeltiye oranı fazla olan çözeltilerdir.
Bu kavramlar çözeltilerin karşılaştırılmasında kullanılır. I. Çözelti: 7 g tuz, 100 g su = 7/100 II. Çözelti: 5 g tuz, 50 g su = 5/50 = 10/100 III. Çözelti: 15 g tuz, 100 g su = 15/100 III. Çözelti en derişik, I. Çözelti en seyreltik çözeltidir.

Çözünen Madde Miktarına Göre Çözeltiler:

 1. Doymamış Çözelti: Belirli şartlarda çözebileceğinden daha az maddeyi çözmüş çözeltilerdir. Çözünen ilavesi, çözücü buharlaştırma ya da sıcaklık değiştirerek doygun hale getirilebilir.
 2. Doymuş Çözelti: Belirli şartlarda çözebileceği maksimum maddeyi çözmüş çözeltilerdir.
 3. Aşırı Doymuş Çözelti: Belirli şartlarda çözebileceğinden daha fazla maddeyi içeren kararsız çözeltilerdir. Küçük bir etki ile fazlalık kısım çöker, çözelti doymuş olur.
Dipte katısı olan çözeltiler doymuş çözeltidir. Örneğin; 25 C de 100 gram çözeltide en fazla 50 gram X tuzu çözünebilir. Çözünen / Çözelti oranı bundan küçük olanlar doymamış, büyükler aşırı doymuştur. Dipte katısı çökmüş olan çözeltiler doymuştur.

İletkenliklerine Göre Çözeltiler:

 1. Elektrolit Çözelti: Asitler, bazlar ve tuzlar suda iyonlaşarak çözünürler. Bu tür çözeltiler iyon hareketiyle elektriği iletirler. Bu tür çözeltilere “elektrolit çözelti” denir. (Çözeltilerin elektrik iletmesi kimyasaldır.)NaCl(k) → Na+(suda) + Cl- (suda) iyonik çözünme
 2. Elektrolit Olmayan Çözelti: alkol, şeker gibi organik maddeler moleküler olarak çözünürler ve çözeltileri elektrik iletmez. Bu tür çözeltilere “elektrolit olmayan çözelti” denir.C6H12O6(k) → C6H12O6(suda) şekerin moleküler çözünmesi CH3OH(s) → CH3OH(suda) alkolün moleküler çözünmesi
Karışımlar konusunu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Soru çözerek bu konu hakkında alıştırma yapıp konuyu pekiştirebilirsin!

☀️☀️☀️

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL