Geometri
Konu Anlatımı Yazıları
Üçgenler
Uncategorized
YKS

İkizkenar Üçgen Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

İkizkenar Üçgen konu anlatımı ve örnek soru çözümleri, Kunduz ekibi tarafından hazırlandı! İkizkenar Üçgen hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

2 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 31.01.2022
İkizkenar Üçgen Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

İkizkenar Üçgen konusu, Geometri’nin en temel konularından biridir ve ikizkenar üçgen bir özel üçgendir. Bu konuyu iyi kavraman halinde, sonrasında gelecek konuları (Üçgenler, Çokgenler vb) da daha rahat anlayabilirsin. Eğer eksiklerin olduğunu düşünüyorsan, bir önceki konu olan Dik Üçgen konusuna göz atmanı tavsiye ederiz. Kunduz eğitmenlerimizden Tıp Fakültesi öğrencisi Oğuzhan, İkizkenar Üçgen konu anlatımı yapıyor, ikizkenar üçgenin özelliklerinden bahsediyor ve bu konuda görmen gereken örnek soruları senin için seçiyor!


İkizkenar Üçgen Konu Anlatımı

İki kenarı birbirine eşit olan üçgenler ikizkenardır.

ikizkenar üçgen formülü
  • Bir ikizkenar üçgende tepe noktasından çizilen açıortay, kenarortay ve yükseklik çakışıktır. Bir üçgende bu üç yardımcı elemandan iki tanesi aynı doğru parçası ise bu üçgen ikizkenardır.
  • Herhangi bir açısının ölçüsü 60° olan bir ikizkenar üçgen aslında eşkenar üçgendir.

İkizkenar üçgende; taban üzerinden yan kenarlara çizilen paralel doğruların uzunlukları toplamı yan kenarlardan birine eşittir.


  • Bir ikizkenar üçgende; taban üzerindeki herhangi bir noktadan yan kenarlara çizilen dikmelerin toplamı yan kenarlara çizilen yüksekliklerden birine eşittir.

Örnek Soru Çözümü

Bu konuyu tam olarak anlamak için senin de tahmin edeceğin üzere bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Kurallar kısa ve basit gibi görünse de, Üçgenler konusunun alt başlıklarında pek çok farklı soru tipi bulunabiliyor. Bu kuralların, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Kuralları öğrendikten sonra, sorular ile pratik yapman önem arz ediyor. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Kunduz’da şu ana kadar, bu konuda yüz binlerce soru alanında uzman Geometri eğitmenleri tarafından çözüldü. Şimdi o sorulardan birkaçı senin için burada. Daha fazla İkizkenar Üçgen sorusu ve detaylı çözümleri aşağıda!

Ön yüzü sarı, arka yüzü pembe renkli bir kâğıttan Şekil 1'deki gibi ikizkenar dik bir ABC üçgeni kesiliyor. Sonra bu üçgenin [AC] kenarı üzerinde bir k noktası belirleniyor...

GEOMETRİ

İKİZKENAR ÜÇGEN

Ön yüzü sarı, arka yüzü pembe renkli bir kâğıttan Şekil 1’deki gibi ikizkenar dik bir ABC üçgeni kesiliyor. Sonra bu üçgenin [AC] kenarı üzerinde bir k noktası belirleniyor…

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL