Konu Anlatımı Yazıları
Problemler
Temel Matematik
Uncategorized
YKS

Kesir Problemleri Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Kesir Problemleri konu anlatımı ve örnek soru çözümleri, senin için Kunduz ekibimiz tarafından hazırlandı! Kesir Problemleri hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Nurseli Terakye tarafından yazıldı, 7.01.2022
Kesir Problemleri Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

TYT Problemler konusu, son yıllarda ÖSYM’nin en orijinal soru tarzlarını bulduğu konu. Yeni nesil Problemler soruları, herhangi bir sözel açıklamayı matematik diline iyi bir şekilde çevirebilmeyi gerektiyor. Problemler konusunun alt başlıklarından biri olan Kesir Problemleri ise, bol bol soruluyor ve özellikle başka konuların içinde de karşımıza çıkabiliyor. Bu konuda temel kuralları ve yöntemleri öğrendikten sonra bolca pratik yapmak da çok önemli. Soru çözmeye başladıktan sonra bu konunun sana çok kolay geleceğine eminiz! Kunduz ekibinden Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği öğrencisi Nurseli, bu TYT konusu hakkında senin için çok faydalı bir yazı hazırladı.


Denklem ve Eşitsizlik Problemleri

Kesir Problemleri I

Lise Matematik

Kesir Problemleri İçin Stratejiler – Kesir Problemleri Nasıl Çözülür?

Problemler konularında, örnekler genelde gerçek hayattan yola çıkılarak hazırlanır ve bizim de belli bir mantıkla bu problemi sonuca ulaştırmamız beklenir. Bu sorularda örüntüleri görmemiz, neyi neden bulduğumuzun farkında olmamız aslında sadece o soruyu çözmek için bize katkı sağlamaz, matematiği yaşamın bir parçası olarak görmemize ve günlük hayatımızda da sistemli bir şekilde düşünmemizi sağlar. Dolayısıyla Kesir Problemleri sorularını ezber yaparak değil, problemlerin mantığını kavrayarak nasıl çözebileceğimizi anlatmaya çalışacağım. 

Kesir problemlerini çözerken faydalı olacağına inandığım bazı stratejileri öncelikle gözden geçirelim: 

 1. Problemi dikkatlice okumalıyız. 
 2. İstenenleri ve soruda verilenleri işaretlemeli ya da çözüm kağıdına not almalıyız. 
 3. Bütün kesri ve sorudaki kesri temsil eden bir diyagram ya da tablo çizmeliyiz. 🚨 
 4. Soruyu tekrar okumalı ve soruda verilenleri çizdiğimiz tablo/diyagramda göstermeliyiz. 

Haydi şimdi bir soru çözelim!

Şimdi, temel bir problem üstünden bu stratejilerimizi nasıl uyguladığımızı görelim: 

 • Örnek: Bir bahçedeki çiçeklerin yarısı menekşedir, diğer yarısının da 3/7’ü papatyadır. Papatyaların sayısı 99 olduğuna göre bu bahçede toplam kaç çiçek vardır?
 • Çözüm: kesir problemleri konu anl
 1. Soruda verilenler: ½ menekşe, geriye kalanın 3/7’si papatya. Papatya sayısı 99.
 2. Öncelikle ½ kesrini çizdik ve yarısını menekşe olarak ayırdık.  💐 (Açık pembe renkte)
 3. Geriye kalan ½’yi de 7’ye ayırdık ve 3/7’i papatya olarak gösterdik. 🌼  (Mor renkte)
 4. Tüm çiçeklerin sayısı=?
 5. Eğer 3 birimlik papatyanın sayısı 99 ise, 1 birimlik papatya 33 eder. 7 birimlik papatyayı bulalım ki, tüm çiçeklerin yarısına ulaşabilelim. (Burada oran orantı bilgimizden de faydalandık.)
 6. 33×7= 231 (Tüm çiçeklerin yarısı)
 7. 231×2= 462 (Sonuca ulaştık.🎉)

TYT Kesir Problemleri Hakkında Dikkat Etmen Gerekenler

Kesir ve rasyonel sayı kavramları çoğunlukla karıştırılan kavramlardır. Bu konuda kafanda herhangi bir soru işareti kalmaması için aralarındaki farkı da belirtmiş olalım:

Kesirler, rasyonel sayıları gösterme biçimleridir. Her bir rasyonel sayı, sınırsız sayıda değişik kesirle gösterilebilir. Yani, örnek verirsek ½ rasyonel sayısını ½, 2/4, 3/6,… kesirleriyle göstermek mümkündür. Güzel bilgi, değil mi? 😊


Kesirlerle İlgili Problemler Örnek Soru Çözümü

Bu konuyu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Bu pratik için MEB tarafından yayınlanan Kazanım Testlerini de inceleyebilirsin. Konu anlatımı kısmı içinse diğer TYT konu anlatımı yazılarımız çalışmaların esnasında faydalı olacaktır! Kunduz’a şu ana kadar sorulmuş binlerce Kesir Problemleri konulu sorudan birkaçı senin için burada!

Buna göre, bidonun tamamı su ile dolu iken kütlesi, a ve b cinsinden aşağıdakilerden hangisidir?

Lise Matematik

Kesir Problemleri

Buna göre, bidonun tamamı su ile dolu iken kütlesi, a ve b cinsinden aşağıdakilerden hangisidir?

Referanslar:

 • Dennis, Minyi Shih, Jacqueline Knight, and Olga Jerman. “Teaching high school students with learning disabilities to use model drawing strategy to solve fraction and percentage word problems.” Preventing School Failure: Alternative Education for Children and Youth 60.1 (2016): 10-21.
 • Yenilmez, Kürşat, and Tuğba KOCAOĞLU. “Beşinci sınıf öğrencilerinin kesir problemlerinde yaptıkları hatalar ve kavram yanılgıları.” Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Dergisi 14 (2010): 71-85.

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL