Kimyanın Alt Dalları ve Çalışma Alanları Konu Anlatımı

Kimyanın Alt Dalları ve Çalışma Alanları konu anlatımı Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Bilmen gereken tüm detaylar ve sorular bu yazımızda!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 15.02.2022
Kimyanın Alt Dalları ve Çalışma Alanları Konu Anlatımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Kimyanın Alt Alanları konusu TYT Kimya ve AYT Kimya için çok önemli bir konu. Her sene muhakkak soru geliyor. Ayrıca, okul yazılıları için de önem teşkil ediyor. Alt alanlar, ilk konulardan biri ve Kimya bilimini daha iyi anlaman için önemli bir basamak. Bu yazı, Kimyanın Alt Dalları ve Çalışma Alanları başlığı altında; Analitik Kimya, Organik Kimya, Biyokimya, Polimer Kimyası, Nükleer Kimya, Agrokimya gibi konular hakkında bütün soru işaretlerini giderecek. Hiç “Plastik üretimi kimyanın hangi alt dalının konusudur?” veya “Enerji iş dönüşümlerini inceleyen kimya alanı hangisidir?” veya “Boya üretimiyle hangi kimya disiplini ilgilenir?” gibi konular aklına takıldı mı? İşte bu soruları gidermek için bu özet notlar Kunduz Kimya eğitmenimiz Ayşenur Hoca tarafından senin için hazırlandı! Şimdi beraber bu konuyu keşfedelim!

 • Analitik Kimya: Maddelerin bileşimlerini nitel ve nicel olarak analiz eder. Tıbbi laboratuvarlarda kan ve idrar analizi, üretimde kalite kontrolü, gıda, ilaç ve kozmetik sanayisinde üretilen malların bileşimlerinin analizi, sudaki yabancı iyon tayini…
 • Organik Kimya: Karbon kökenli bileşikleri ve bu bileşiklerin tepkimelerini inceler. Petrol ve petrol ürünleri, naylon ve plastik gibi polimer malzemeler, sentetik yün ve pamuk üretimi…
 • Anorganik Kimya: Organik olmayan bileşiklerin yapısını, tepkimelerini ve kullanım alanlarını inceler. Su, tuz, mineraller, asit-bazlar, çimento, yakıt, boya, tekstil, tarım endüstrisi…
 • Fizikokimya: Kimyasal tepkimelerdeki ısı, iş ve diğer enerji dönüşümlerini fizik kanunlarıyla inceler. Kendi içerisinde kimyasal kinetik, elektrokimya, termokimya, kuantum kimyası gibi alt dalları vardır.
 • Biyokimya: Canlılarda meydana gelen biyolojik olayların kimyasal süreçlerini inceler. Fotosentez, solunum, DNA ve RNA’nın yapısı, karbonhidratların, proteinlerin formülleri…
 • Polimer Kimyası: Polimer bileşiklerin sentezlenmesi ve kullanım alanlarını inceler.
 • Endüstriyel Kimya: Modern endüstride üretilen malların üretim aşamalarını inceler. Kimyasal tepkimeleri ve süreçlerini kullanarak en ekonomik yoldan istenilen ürünün üretilmesi için uğraşır.
 • Çevre Kimyası: Çevreye zararlı kimyasal maddeleri ve çevre kirliliğini engellemek için yapılması gereken çalışmaları inceler.
 • Farmasötik Kimya: Tıpta kullanılan ilaçların bulunması ve imal edilmesi alanında çalışır.
 • Nükleer Kimya: Atom çekirdeğinde meydana gelen değişimleri inceler.
 • Gıda Kimyası: Besin maddelerinin kimyasal bileşimini ve organizmalara etkisini inceler.
 • Jeokimya: Yerkabuğunda meydana gelen doğal değişimleri kimyasal yönden inceler.
 • Teorik Kimya: Kimya biliminin ilgilendiği olayların teorik sebep ve sonuç ilişkilerini inceler.
 • Adli Kimya: Adli vakalardaki kan, kıl gibi bazı örnekleri inceler. Sporcuların doping kontrollerini yapar.
 • Agrokimya: Tarım alanında verimliliği artırma, bitkilerin hastalıklardan korunması gibi alanlarda çalışır.
 • Petrokimya: Petrolden yeni ham maddeler elde etmek için çalışır.

Kimyanın Alt Dalları ve Çalışma Alanları Örnek Soru Çözümü

Kimya disiplinlerinin yanlarında verilen alanlarıyla ilgili olarak aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi doğrudur?

KİMYA

KİMYANIN ALT DALLARI

Kimya disiplinlerinin yanlarında verilen alanlarıyla ilgili olarak aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi doğrudur?

Kimyanın Alt Dalları konusunu tam olarak anlamak için senin de tahmin edeceğin üzere bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Çünkü bilgileri öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görerek konuyu pekiştirmen gerekiyor. Kimya konu anlatımı videolarımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarından sonra MEB Kaynaklarına da göz atmanı tavsiye ediyoruz.Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL