Dörtgenler ve Çokgenler
Geometri
Konu Anlatımı Yazıları
Uncategorized
YKS

Çokgenler Ders Notları

Altıgen, Beşgen, Sekizgen, İç ve Dış Açılar, Köşegen Sayısı Formülü.. Çokgenler hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 16.12.2021
Çokgenler Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, Geometri dersinin her konusunda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda Düzgün Altıgen, Düzgün Beşgen, Düzgün Sekizgen, Çokgenlerin Açı ve Kenar Özellikleri, İç Açılar Toplamı, Dış Açılar Toplamı, Köşegen Sayısı Formülü, Bir Köşeden Çizilen Köşegen Sayısı ve Köşegenlerle Oluşacak Üçgen Sayısı, Bir Köşenin Açısı ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenler ile Çokgenler konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Pınar Hoca tarafından hazırlandı. Pınar Hoca, Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu ve 9 yıllık MEB öğretmeni. Matematik notları ve soruları paylaştığı bir Instagram sayfası var: @matematikpinari, Matematik konu anlatımı ve rehberlik için YouTube kanalı ise: Matematik Pınarı

ÇOKGENLER

DERS NOTLARI

GEOMETRİ

📚📚📚

Düzgün Altıgen

Düzgün altıgenin bir iç açısı 120 derece, bir dış açısı 60 derecedir. Köşelerden farklı kenarlara dikler indirilerek 30-60-90 üçgeni kolaylıkla elde edilebilir.

düzgün altıgen

Düzgün Beşgen

Düzgün beşgenin bir iç açısı 108 derece, bir dış açısı ise 72 derecedir. Bir köşeden tam kenara dik indirildiğinde o kenarı iki eşit parçaya böler ve simetri ekseni oluşturur. Bir köşeden komşu olmayan köşelere birleştirme yapıldığına 36-36-108 ikizkenar üçgeni elde edilebilir.

düzgün beşgen köşegen sayısı

Düzgün Sekizgen

Düzgün sekizgenin bir iç açısı 67.5 derecedir. Düzgün sekizgenin üç komşu kenarı kullanılarak 45-45-90 üçgenleri elde edilebilir.

düzgün sekizgen

Çokgenlerin Genel Özellikleri

n kenarlı bir çokgenin:

  • İç açılar toplamı (n-2).180’dir.
  • Dış açıları toplamı 360’tır.
  • Köşegen sayısı formülü: n.(n-3)’tür. Köşegen sayısı nasıl bulunur ile ilgili bir soru gelirse bu formülü kullanırız.
  • Bir köşesinden n-3 tane köşegen çizilir.
  • Bir köşesinden çizilen köşegenler n-2 tane üçgen oluşturur.

n kenarlı bir düzgün çokgenin:

  • Bir dış açısı 360/n kadardır.
  • Bir iç açısı ((n-2).180)/n kadardır.
  • Çokgenlerin iç açıları toplamı (n-2).180 formülü ile hesaplanır.

Şimdi Çokgenler soru çözümlerine devam edebilirsin!

Çokgenler konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Çokgenler konusu, TYT ve AYT Matematik testlerindeki Geometri kısmı için temel konulardan biri olduğundan iyice pekiştirmen önemli. Düzgün Altıgen, Düzgün Beşgen, Düzgün Sekizgen, Çokgenlerin Açı ve Kenar Özellikleri, İç Açılar Toplamı, Dış Açılar Toplamı, Köşegen Sayısı Formülü, Bir Köşeden Çizilen Köşegen Sayısı ve Köşegenlerle Oluşacak Üçgen Sayısı, Bir Köşenin Açısı gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Geometri testlerinde sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Buna göre herhangi iki bölgenin alanları oranı aşağıdakilerden hangisi olamaz?

GEOMETRİ

ÇOKGENLER

Buna göre herhangi iki bölgenin alanları oranı aşağıdakilerden hangisi olamaz?

Bilgileri, tanımları, formülleri ve kuralları öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarından sonra MEB Kaynaklarına da göz atmanı tavsiye ediyoruz. Geometri netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Çokgenler konulu binlerce soru alanında uzman Matematik & Geometri eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Çokgenler sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL