11. Sınıf Konuları
Konu Anlatımı Yazıları
Matematik
Örnek Soru Çözümleri
Temel Matematik
Uncategorized
YKS

Koşullu Olasılık Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Koşullu Olasılık konu anlatımı ve soru çözümü Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Koşullu Olasılık hakkında bilmen gerekenler burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 7.03.2022
Koşullu Olasılık Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Olasılık konusu, hem TYT Matematik hem de AYT Matematik için önemli bir konu. Kombinasyon, Permütasyon, Faktöriyel gibi konularla birlikte ele alındığında pek çok soru tipini barındırdığını görüyoruz. Olasılık konusu için önceki yazımızda giriş yapmıştık ve Teorik Olasılık konusundan bahsetmiştik. Şimdi biraz daha derinlemesine inceliyoruz, sıra Koşullu Olasılık konusunda. Koşullu Olasılık soruları çözebilmek için gerekli bütün notlar bu yazımızda seninle!

Bu konu anlatımı, Kunduz eğitmenlerimizden Halil Hoca tarafından hazırlandı. Halil Hoca, Balıkesir Üniversitesi mezunu. 19 yıllık öğretmen. ÖABT, TYT, AYT, DGS, KPSS konularının hepsini anlatmakta. Her seviyeden öğrenciye seviyesine göre ders anlatımı yapmakta. İçerik ürettiği sosyal medya hesapları ise:
Instagram: halilatakol
YouTube: halilatakol

Konu Anlatımı – Koşullu Olasılık Nedir?

A ile B, E örnek uzayının iki olayı olsun. B olayının gerçekleşmiş olması koşuluyla A olayının olasılığına, A olayının B koşullu olasılığı denir. Koşullu olasılık P(A | B) ile sembolize edilir. Bu da:

koşullu olasılık formülü

A olayının B koşullu olasılığı, P(A  | B) ile gösterilir. Koşullu olasılık formülü olarak yukarıdaki eşitlikleri kullanabiliriz.

Koşullu olasılıkta bilinen durum evrensel küme olur. İstenen durumda bilinen küme içinden alınır. Yani:

istenen durum bilinen durum

Örnek: Aşağıdaki evrensel kümeyi inceleyelim. Diyelim ki seçilen elemanın B kümesinde olduğu biliniyor. AB kümesinden  seçilme olasılığını hesaplayalım.

kümeler olasılık
koşullu olasılık örnek soru çözümü

Örneğin, 6 kız ve 7 erkeğin bulunduğu bir sınıfta örnek uzay (tüm durum) 12 kişi iken; ANCAK  seçilen kişinin kız olduğu biliniyor derse örnek uzay (tüm durum) 6 kişi olur. Yani Evrensel Kümeyi seçerken dikkatli olmalısın.

Koşullu Olasılık Soruları

SAMPLE QUESTION

Bir madeni para, arka arkaya 3 kez atılıyor. Bu atışların en az ikisinin tura geldiği bilindiğine göre, üçünün de tura gelme olasılığı kaçtır?

SAMPLE ANSWER
SAMPLE QUESTION

Bir okulun öğrencilerinden %45’i fizik, %35’i matematik derslerinden ve %25’i hem fizik hem de matematik derslerinden başarısızdır. Rasgele seçilen bir öğrencinin,
a) Fizikten başarısız olduğu biliniyorsa, matematikten de başarısız olma olasılığını bulunuz
b)Matematikten başarısız olduğu biliniyor ise, fizikten de başarısız olma olasılığını bulunuz

SAMPLE ANSWER

 

SAMPLE QUESTION

İki zar atılıyor. Bu zarlardan birinin 6 geldiği biliniyorsa, aynı gelme olasılığı kaçtır?

SAMPLE ANSWER

bilinen durum={(1,1),(1,2),(1,3),(1,4),(1,5),(1,6),(6,1),(6,1),(6,2),(6,3),(6,4),(6,5),(6,6)} toplam 11 durum var.
istenen durum:{(6,6)} bir durum var.
Yani 1/11 olur.

Koşullu Olasılık Konu Anlatımını Tamamladık!

Bu konuyu tam olarak anlamak için senin de tahmin edeceğin üzere bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Çünkü formüllerin nereden geldiğini kavrayıp öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekiyor. Olasılık konusu, kendi içinde pek çok orijinal soru tipine sahip. Kendi kaynaklarına ek olarak MEB tarafından yayınlanan Kazanım Testlerini de çözmeni tavsiye ediyoruz.

 

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL