Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
İslamda Kötü Alışkanlıklar
Konu Anlatımı Yazıları
Uncategorized
YKS

Kul Hakkı – İslam’da Kötü Alışkanlıklar Ders Notları

Alkol, Uyuşturucu, Kumar, Kul Hakkı... İslam'da Kötü Alışkanlıklar hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

4 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 29.08.2021
Kul Hakkı – İslam’da Kötü Alışkanlıklar Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve özetlerine bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi özetleri, ipuçları, ders notları derlemesi hazırladık!? Bu yazımızda Zararlı Alışkanlıklar, Alkollü İçki İçmek ve Uyuşturucu Kullanmak, Kumar Oynamak, Başkalarına Zarar Vermek ve Kul Hakkı hakkında bilmen gerekenler ve İslam Dininde Kötü Alışkanlıklar konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenlerimizden Feyza Nur Hoca tarafından hazırlandı. Feyza Hoca, Ankara Hacı Bayram Anadolu İmam Hatip Lisesi; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler fakültesi mezunu. Özel bir kurumda Din kültürü öğretmeni olarak görev yapıyor. Din kültürü dersine de diğer dersler kadar önem verilmesi gerektiğini düşünüyor; sınava yönelik olan bu notların faydalı olmasını umuyor.

Zararlı Alışkanlıklar ve Korunma Yolları

Yüce Allah bizleri pek çok kabiliyet ve bilgi ile donatmıştır. Bizlerden de bunları iyi ve güzel işlerde kullanmamız istenir. Kendimize, diğer insanlara, canlılara ya da çevreye zarar veren her türlü alışkanlık ve davranışı yasaklar. Bunların başlıcaları şunlardır:

 • Alkollü içki içmek
 • Uyuşturucu kullanmak
 • Sigara içmek
 • Kumar oynamak

Yasaklanan alışkanlıklara başlama noktasında birçok sebep olsa da özellikle aile ortamı ve sosyal çevre en etkili faktördür.

 • Akıl ve irade sahibi olmak insanı diğer varlıklardan ayıran en temel özelliklerdir. Akıl, insanın iyi ile kötüyü ayırt etmesini; irade ise iyi ve kötü arasında tercih yapmasını sağlar. Akıl ve iradenin sağlıklı kullanılamaması durumunda kişi yaratılış amacına uygun hareket edemez. Bu yüzden akla zarar veren her türlü davranış yasaklanmıştır.
 • Peygamberimiz “Sarhoşluk veren her içki haramdır. İçkiden sakınınız çünkü içki bütün kötülüklerin anasıdır.” buyurarak içkiden sakınılmasını istemiştir. Alkollü içecekler ve uyuşturucu maddeler aklımızı kullanmayı engeller ve irademizi sınırlandırır.

Alkollü İçki İçmek ve Uyuşturucu Kullanmak

 • Bağımlı olan bireyin stres ve kaygı seviyesi yüksek olduğundan akıl ve iradenin sağlıklı bir şekilde kullanılması mümkün değildir. Alkol ve uyuşturucu madde kullanımının, birey ve toplum sağlığına birçok zararı vardır.
 • Beden sağlığını bozan bir başka alışkanlık da sigaradır. Sigara insan sağlığına zararlı birçok kimyasal madde içerir. Aynı şekilde sigara dışında insan sağlığını tehdit eden bazı tütün ürünleri (nargile vs.) vardır. Bu ürünleri kullanmak da sigara kullanımı gibi insan vücudunun çeşitli bölgelerinde kalıcı zararlar meydana getirir.

Kumar Oynamak

 • İslam, kişinin emeğine dayanan hayırlı ve güzel işlerden elde edilen geliri helal kazanç olarak kabul eder. Bir emeğe dayanmayan ve şans faktörünü barındıran çeşitli oyunları içeren kumar haram kılınmış bir haksız kazanç yoludur. Çünkü kumar başkasının malını ve parasını şansa bağlı olarak ve hiçbir emek harcamadan elde etmeye çalışmaktır.
 • “Ey iman edenler, mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin” ayetiyle Hz. Peygamberin “Hiç kimse kendi el emeğinde daha hayırlı bir yemek yememiştir” sözüyle meşru kazanç elde etme yolu Müslümanlara gösterilmiştir.

Başkalarına Zarar Vermek-Kul Hakkı

 • İnsanın diğer insanlara karşı ihlal etmemekle sorumlu olduğu haklara kul hakkı denir. İnsanı sahip olduğu haklardan mahrum bırakan bu hakların kullanımını engelleyen ve haksız kazanç elde edilen her türlü davranış kul hakkı kapsamındadır.

Devlet malına zarar vermek, bir sınavı kopya ile geçmek, kaçak elektrik-su kullanmak, vergi kaçırmak, görevi kötüye kullanmak gibi davranışlar haksız kazanç sağladığı ve başkasının hakkını ihlal ettiği için kul hakkına girer.

Ölçü ve tartıda hile yapanın vay haline. Onlar insanlardan bir şey ölçüp aldıkları zaman tam ölçerler. Fakat kendileri onlara bir şey ölçüp yahut tartıp verdikleri zaman eksik ölçüp tartarlar.” (Mutaffin suresi, 1, 2, 3)

Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kişiyle helalleşsin. Çünkü kıyamet günü dirhem de geçmez dinar da. Böyle olunca hak yiyen kişinin sevapları alınır, hakkını yediği adama verilir. Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir.” (Hadis)

???

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!

İslam Dininde Kötü Alışkanlıklar konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. İslam Dininde Kötü Alışkanlıklar, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için ilk ve temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Zararlı Alışkanlıklar, Alkollü İçki İçmek ve Uyuşturucu Kullanmak, Kumar Oynamak, Başkalarına Zarar Vermek ve Kul Hakkı gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. Ders Din Kültürü olunca bu kavramlar, her zaman karşımıza çıkabilir! TYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde de sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bu konuşmaya

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

İSLAM’DA KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

Bu konuşmaya “Veda Hutbesi” denir. Aşağıdakilerden hangisi Veda Hutbesi’nde anlatılan esaslardan değildir

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli.Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Din Kültürü netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, İslam Dininde Kötü Alışkanlıklar konulu binlerce soru alanında uzman Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla İslam Dininde Kötü Alışkanlıklar sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL