Rehberlik ve Yaşam
Rehberlik Yazıları

İlham Veren 10 Film

Kunduz ekibi olarak senin için disiplinli çalışmanın ve iyi bir eğitim almanın önemini anlatan 10 film seçtik! Bu filmlerden yalnızca ilham almakla kalmayıp sanki içindeymişsin gibi etkileneceksin. İyi okumalar ve izlemeler!

5 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 8.10.2018
İlham Veren 10 Film

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Merhaba! “Boş zamanlarımda hem eğlenceli hem öğretici olan, keyif alırken aynı zamanda kendime bir şeyler katabileceğim seçeneklere ihtiyacım var.” mı diyorsun? Kunduz ekibi olarak senin için disiplinli çalışmanın ve iyi bir eğitim almanın önemini anlatan 10 film seçtik! Bu filmlerden yalnızca ilham almakla kalmayıp sanki içindeymişsin gibi etkileneceksin. İşte ilham veren 10 film:

  1. Can Dostum (Good Will Hunting)
    1997 yapımlı Can Dostum filmi Robin Williams, Ben Affleck ve Matt Damon gibi birçok ünlü isme bünyesinde yer veriyor. Filmin ana karakteri Will Hunting isimli 20 yaşında bir genç. Will Hunting üstün bir zeka seviyesine sahip, temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will’in hayatı bir anda değişecektir.

2. Muhteşem Münazaracılar (The Great Debaters)
2007 yapımlı Muhteşem Münazaracılar filmi Denzel Washington tarafından yönetilmiştir. Filmde Profesör Tolson, eğitim eşitliğinden fazla yararlanamayan öğrencilerinin gelişimine katkı sağlamak için bir münazara grubu kurmaya karar verir. İlk başta ifade güçleri sınırlı olan bu öğrenci topluluğu, giderek kelimelerin gücünü öğrenmeye başlar. Kendi dönemlerindeki toplantılarda yükselmeye başlayan Wiley Koleji münazara grubu bir süre sonra Harvard’ın en güçlü rakibi olacaktır.


3. Bana Yaslan (Lean On Me)
1989 yapımlı Bana Yaslan filmi gerçek bir hayat hikayesinden ilham alan bir biyografidir. Senaryosu Michael Schiffer tarafından yazılmış ve başrolünde Morgan Freeman oynamıştır. New Jersey’nin Paterson şehrinde bir lisede öğrencilerin hayatlarını şiddet ve uyuşturucu ile berbat edişlerini ve yeni atanan müdürün hayatlarını nasıl etkilediğini konu alan başarılı bir filmdir. İzleyenler üzerinde derin bir etki yaratması ile bilinen filmler arasındadır.


4. 21
2008 yapımlı 21 filmi Robert Luketic tarafından yönetilmiştir. Film Ben Mezrich’in “Bringing Down the House” kitabından uyarlanmıştır. Amerika’nın en prestijli eğitim kurumlarından biri olan MIT’de okuyan Ben Campbell’in gözü daha da yükseklerdedir. Tek düşü Harvard Tıp Fakültesi’nde okumaktır. Okul parasını elde etmek için bursa başvurur, bir yandan da eğitimi için kenarda para biriktirir. Bir gün derste öğretmeni Micky Rosa’nın dikkatini çekince, onun 21 takımına girmeye hak kazanır. Altı kişilik öğrenci takımı kart sayımı konusunda uzmanlaşmışlardır. Las Vegas’ın kumarhanelerinde milyonlar kazanmaya başlarlar.


5. Forrest Gump
1994 yapımlı Forrest Gump filmi 1 milyon izleyiciden daha fazla oy alarak IMDB’de 8.8 puanını korumaya hala devam etmektedir. Film 1950 ile 1970 yılları arasında geçmektedir. Forrest düşük zeka seviyesine sahip bir çocuktur. Jenny isimli bir kız ile tanışıp ona aşık olur. Daha sonralarında Forrest şans eseri Kennedy, Elvis Presley ve Nixon gibi isimlerle tanışma şansını elde eder. Yine şans eseri Vietnam savaşı ile Amerika’nın bazı tarihi olaylarına tanıklık eder. Film Forrest’ın bilmeden yaptığı bazı şeylerin ne kadar önemli olduğunu ve ne gibi sonuçlar doğuracağını konu alır.


6. Her Şeyin Teorisi (Theory of Everything)
2014 yapımlı Her Şeyin Teorisi filmi ünlü fizikçi ve deha Stephen Hawking’in hayatını anlatmaktadır. Odak noktası olarak Hawking’in 1965 ile 1991 yılları arasında ilk eşi Jane Wild ile olan ilişkisini, öğrencilik yıllarında başlayarak bilim alanında yaptığı buluşları ve hastalık teşhisiyle yaşadığı zorlukları konu alır. Bu film ile hayatındaki bütün bu olumsuzluklara rağmen güçlü duruşuna ve bilimin nimetleri ile insanlığa bir şeyler katmasına tanıklık edebilirsin.


7. 42
2013 yapımlı 42 filmi Brian Helgeland yönetmenliğinde ile efsanevi beysbol oyuncusu Jackie Robinson’un etkileyici hikayesini anlatıyor. Robinson Brooklyn Dodgers’a katıldıktan sonra Amerikan Beysbol Ligi’nin renk engelini aşmıştır. Öğrencilere zorluklara karşı gelmenin ne kadar zor olabileceğini gösterirken neden pes etmemelerini de anlatan bir filmdir.


8. Sosyal Ağ (The Social Network)
2010 yapımlı ilham verici Sosyal Ağ filmi Mark Zuckerberg’in bir Harvard öğrencisi olmaktan milyoner olma yolculuğunu herkese için ilham verecek bir şekilde gösteriyor. Bu film onun gibi harika bir dahi olmana ilham verebilir. Sosyal Ağ, her öğrencinin hayallerini gerçeğe dönüştürebileceğini gösteren bir yapıttır.


9. Kahvaltı Kulübü (The Breakfast Club)
1985 yapımlı Kahvaltı Kulübü filmi farklı geçmişlerden gelen 5 öğrencinin bir okul cezası için nasıl bir araya gelip birbirlerine açılacağı ve bağ kuracağını anlatır. Kahvaltı Kulübü filmi öğrencilerin en beklenmedik şekillerde bile arkadaş bulabildiklerini göstermektedir. Sürekli gelişen bir genç film olarak kabul edilir ve her öğrencinin izlemesi şiddetle tavsiye edilir.


10. Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)
Özgürlük Yazarları filmi, lise sonrası eğitim almaya devam etmeleri için problemli gençlerden oluşan sınıfına ilham vermeye çalışan genç bir öğretmene dayanır. Aykırı olan, öğretmenlere karşı çıkan, evlilik mücadelesi veren ve para sıkıntısı çeken öğrencilerle mücadele etmesi gereken öğretmenin zorlu sürecini konu alır.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL