Ders Çalışma Taktikleri
LGS Taktikleri
Rehberlik Yazıları

LGS Sınav Kuralları 2022 – LGS’de Yasak Olan Eşyalar

Sınav günü dikkat etmen gereken LGS Sınav Kuralları 2020 nedir, MEB tarafından belirlenen ve sınav günü uyulması gereken kurallar burada.

2 dakikalık okuma
Hüma Erbörü tarafından yazıldı, 16.06.2020
LGS Sınav Kuralları 2022 – LGS’de Yasak Olan Eşyalar

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Merhaba! Sınav gününden önce çok önemli olduğunu düşündüğümüz sınav günü dikkat etmen gereken LGS Kuralları 2022’yi bir daha hatırlatmak istedik.

LGS Kuralları 2022

  1. Sınava girecek adaylara, MEB tarafından sınav saatinden yarım saat önce sınav binasında hazır olmaları öneriliyor. Senin için en önemlisi sınava son giriş saatine dikkat etmek! Saat 09.45’den sonra adayların sınav binalarına alınmayacağını unutma.? 15 dakika ile geç kalma halinde sınava giriş yapabileceksin, ancak ek süre verilmeyecek! Bu yüzden olabildiğince dakik bir şekilde sınav yerinde olmaya özen göster.
  2. Fotoğraflı sınava giriş belgen 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak ve öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacaktır. Sen ise sınava giriş yeri, salon ve sıranı en az 7 gün önce e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrenebileceksin.
  3. Sınava gelirken mutlaka geçerli kimlik belgeni yanına al! Kimlik konusunda, Milli Eğitim Bakanlğının şöyle bir açıklaması var: “15 yaşına girenlerin koronavirüs süreci dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS’de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık.” Kimlik belgeleri, Nüfus Cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya Geçici Kimlik Belgesi veya Pasaport (süresi geçerli) veya K.K.T.C. Kimlik Kartı veya Mavi/Pembe Kart olabilir. Eski kimlik kartları maalesef sınava girişte kabul edilmeyecektir.
  4. Bunun yanında sınavı çözebilmen için en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan silgi bulundurman gerekmektedir.
  5. Diğer önemli konu sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından yanında getireceğin eşyaların kurallar dışında olmaması.❗ Peki yanında neler getirmemelisin? Sınav binalarına; *cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; *çanta, cüzdan, kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla; *cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla; *silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla gelinmesi kesinlikle yasaktır.
  6. Sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceksin.
  7. Yanında maske getirmeyi sakın unutma! Sosyal mesafe sağlanana kadar tüm adayların maske ile binaya giriş yapması beklenecek, sosyal mesafe sağlandıktan sonra ise maskeleri çıkararak sınavı çözebileceksin.

LGS’de Yasak Olan Eşyalar

LGS’ye kimliğin ve sınav belgen, şeffaf pet şişede su dışında hiçbir şeyle giremezsin. Bunlara takılar, cep telefonu gibi her şey dahildir. LGS’ye kalemlik alıyorlar mı, LGS’de saat takmak yasak mı, LGS’ye çanta getirmek yasak mı gibi pekçok soru öğrenciler tarafından soruluyor. Bu sorular hepsinin cevabı bu eşyalarla sınava girilemez. Bu yüzden ya eşyalarını evde bırakmalı ya da sınavda sana eşlik eden kişilere teslim etmelisin.

Tüm bunlara dikkat etmeyi unutma. LGS sınav kuralları inceledikten sonra, merak ettiklerin olursa sınavdan önce sorman için buradayız.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL