Mantık Nedir? – Mantık ve Önermeler Ders Notları

Bu yazımızda Mantık konusuna ait temel kavramlar ve soruları çözüm esnasında kullanılabilecek ipuçları yer alıyor.

4 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 4.01.2022
Mantık Nedir? – Mantık ve Önermeler Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken veya soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, notları senin için derliyoruz!? Peki Mantık ne demek? Mantık soruları nasıl çözülür? Bu yazımızda Mantık konusuna ait Önerme, Bileşik Önerme, Niceleyici gibi temel kavramlar, İspat Yöntemleri ve Yeni Nesil Mantık Soruları esnasında kullanılabilecek ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Ayşe Hoca tarafından hazırlandı. Ayşe Hoca, Matematik öğretmeni. Bir süredir de Kunduz eğitmenleri arasında öğrencilere yardımcı olmaya çalışıyor. Sana hatırlatmak istediği bir söz var: “Sabır, azim ve zaman tükenen kavramlardır. Onları yerinde ve akıllıca kullanırsanız yarınlarınızı en güzel şekilde inşa edebilirsiniz.”

MANTIK VE ÖNERMELER

MANTIK NEDİR?

MATEMATİK

Mantık Nedir? – Önermeler ve İspat

Önerme Tanımı
mantık nedir - mantık konu anlatımı
önerme nedir

Bağlaçlar ve Niceleyiciler
bağlaçlar ve niceleyiciler - p - q
mantık bağlaçlar ve veya ya da ise ancak ve ancak her bazı
mantık nedir mantık sembolleri

Önermelerin Özellikleri
önermelerin özellikleri mantık önermesi
mantık nedir
ancak ve ancak
de morgan kuralı birleşi kesişim

Devreler
devreler anahtar
paralel bağlama
seri bağlama

İspat Yöntemleri
ispat teorem nasıl isptlanır tümevarım tümdengelim mantık nedir

Mantık Soru Çözümü

Mantık konusunda, bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Mantık nedir öğrendikten sonra formüller ve kavramlar tanım olarak basit görünse de, pek çok soru tipini barındırıyor. Bilgileri ve kuralları öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekiyor. Matematik Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Kunduz’da şu ana kadar, Mantık konulu binlerce soru alanında uzman Matematik eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla sorusu ve Mantık detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

Önermelerinde kutuların içine aşağıdaki sembollerden hangileri sırası ile getirilirse her iki önerme de kesinlikle doğru olur?

MATEMATİK

MANTIK NEDİR?

Önermelerinde kutuların içine aşağıdaki sembollerden hangileri sırası ile getirilirse her iki önerme de kesinlikle doğru olur?

☀️☀️☀️

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL