Ders Çalışma Taktikleri
Rehberlik Yazıları
YKS Taktikleri

TYT Matematikte Hızlanma – Hızlı Soru Çözme Teknikleri

Pratiklik ve zaman yönetimi TYT Matematik testi için çok önemli. Matematikte hız kazanma tenikleri senin için bu yazımızda!

2 dakikalık okuma
Elif tarafından yazıldı, 1.01.2022
TYT Matematikte Hızlanma – Hızlı Soru Çözme Teknikleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

TYT matematikte hızlanma nasıl başarılır? Birçok öğrenci matematik çözerken çok fazla vakit harcadığı için diğer derslere vakit ayıramadığından ya da matematiği yetiştiremediğinden şikayetçi. Zaman yönetiminin özellikle önemli olduğu TYT’de avantajlı olabilmek için matematikte süre yönetimini öğrenmemiz gerekli. Matematikte hız kazanma teknikleri senin için bu yazımızda!

TYT Matematikte Hızlanma – TYT Matematik Nasıl Hızlı Çözülür

Sorunun farkına varmak

Öncelikle matematik çözerken yavaş olmanın neden kaynaklandığını bulmalısın. Bunun birincil sebebi konu ve pratik eksikliği oluyor. Örneğin sen konuyu bitirdiğini düşünsen de yeterince soru görmediğin için karşına çıkan her yeni soru tipinde alışık olmadığın bir problemle uğraşıp onu çözmek için uzun vakitler harcıyorsun. Oysa bir süre sonra karşına çıkan soruların büyük çoğunluğunun benzer stillerle çözüldüğünü fark edeceksin. Bu yüzden konuları bitirdikten sonra önce kolay-orta bir kaynak çözerek pratik yapıp sonra daha zor kaynaklara geçerek kendini geliştirmelisin. Böylelikle gördüğün soru tipi sayısı artacak ve pratiğini geliştirmiş olacaksın.

TYT matematik soru bankası arıyorsan kaynak tavsiyelerimizi okuyabilirsin!

📖

Süre tutmak

Soru çözerken süre belirlemek de matematikte hız kazanmak için kullanılan yöntemlerden biri. Bunu istersen kronometreyle, istersen bir kum saatiyle yapabilirsin. ⌛️ Deneme çözerken zaten süre tutuyoruz, ancak soru bankasında test çözerken de bunu uygulamak kendimizi daha çok alıştırmamız için faydalı. Bunun için önce belli sayıda soruyu çözdüğün süreyi gör, sonra kendine o süreden bir beş dakika eksik süre vererek çözmeyi dene. Bu şekilde yavaş yavaş süreni düşürerek kendini hızlandırmayı deneyebilirsin.

📖

Harcadığımız zamanın farkında olmak

Bir testi çözerken tutacağımız süreyi konuştuk ama soru bazında harcadığımız zaman da önemli. Bazı sorular var ki çözmek isterken dakikalarca başında kalıp dikkatimizin dağılmasına ve moralimizin bozulmasına bile sebep olabiliyoruz. Bu yüzden belli bir soruyu çözerken de harcadığımız zamanın farkında olup çok uzun süre takıldıysak buna müdahale etmeyi öğrenmeliyiz. Aynı soruda çok vakit harcayınca aslında çok basit ayrıntıları göremeyecek kadar aklımızın karışabileceğini unutma.

O sorudan ayrılıp, derin bir nefes alıp zihnini tazelemek için başka bir soruya geçmeyi deneyebilirsin. Hatta bu çok takılma durumu tüm test için geçerliyse diğer derse geçip sonra geri dönebilirsin. Böylelikle hem diğer derslere de vakit ayırabilmiş hem de dinlenmiş bir biçimde önceden uğraştırıcı olan sorulara dönebilmiş olacaksın.

 Matematikte hız kazanma uğraşı pratikle gelişen bir süreç. Bu yüzden çabaların anında sonuç vermese bile denemeye devam et, denedikçe yapabileceğini unutma!

TYT Matematikte Hızlanma

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış ,tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL