YKS Hazırlıkta MEB Kitapları Nasıl Kullanılmalı? MEB Kitaplarının Önemi

YKS sorularında MEB kitaplarından alınmış deneyler, okuma parçaları mevcut. MEB kitapları nasıl kullanılmalı? İşte ders kitabı tavsiyeleri!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 7.01.2022
YKS Hazırlıkta MEB Kitapları Nasıl Kullanılmalı? MEB Kitaplarının Önemi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

MEB Kitapları YKS’de önemli mi sorusu ile başlayalım! MEB kitapları, son zamanlarda sınava hazırlıkta büyük önem taşıyor. Bunun sebeplerinden biri artık YKS’de soruların çok daha fazla örnekler ve hikayeler üzerinden, yorum soruları şeklinde sorulması. MEB kitapları ise bu örnekleri barındırıyor. Hatta çıkmış YKS sorularında doğrudan MEB kitaplarından alınmış deneyleri, okuma parçalarını ve ölçme değerlendirme sorularını görebiliyoruz.

MEB Kitapları Hakkında Bilmen Gereken Her Şey Burada!

Hangi yılın kitabı çözülmeli? Fen Lisesi kitabı mı Anadolu Lisesi kitabı mı?

Akla gelen ilk soru hangi yılın kitabını çalışmak oluyor. Zaman zaman çıkarılan konular olsa da kitaplar arasında yıllar içinde çok büyük değişimler olmuyor. Sınava gireceğin yılın 12.sınıflarının kullandığı kitaplar önceliğin olabilir. Ayrıca buraya tıklayarak da MEB kitaplarına online olarak erişebilirsin.

Fen lisesi kitapları ÖSYM konularında farklı kazanımlar içerebiliyor ve ÖSYM Anadolu lisesi kitaplarını baz alıyor müfredat için.

???

MEB Kitapları Nasıl Kullanılmalı?

Bu kitapları 2 şekilde kullanabilirsin. İlk yol konuyu öğrenmek için tamamen en baştan bu kitabı kullanmak olabilir ancak 12. sınıf ve mezun öğrenciler için bu konu çalışmalarını uzatabilir. Konu anlatım kitaplarında bilgi çok daha doğrudan verilirken MEB kitapları mantığını ve bilginin hikayesini de anlatıyor. Bu yöntem 11.sınıf öğrencilerinin konunun mantığını %100 oturtmaları için çok güzel olacaktır.

2. yol olan yani 12. sınıf ve mezun öğrenciler için önerebileceğim yol ise bu kitabı ek ve yardımcı bir kitap olarak kullanmaları. Peki bu nasıl olacak? Öncelikle ölçme ve değerlendirme soruları her dersten mutlaka çözülmeli. ÖSYM çok yüksek oranda bu sorulardan faydalanıyor sınavda.

Ayrıca çalışmalarını sürdürürken tekrar rutini olarak MEB kitapları kullanılabilir. Yani denemede çalıştığınız bir konuyu yapamadığınızda MEB kitabını taramak belki önceden okuduğunuz bir kısmın sadece altı çizili kısımlarına göz atmak faydalı olacaktır. Özellikle Biyoloji, Kimya gibi biraz daha Fen derslerinin sözel kısımlarında ayrıca Tarih, Coğrafya dersinde kitaplar bu amaçla kullanılabilir.

Fizik dersinde yorum soruları için MEB çok güzel bir kaynaktır. Çünkü sınavda sıkça günlük hayat örnekleri olan sorularla karşılaşıyoruz ve MEB kitabında da buna ayrılan bir kısım var. Bu yüzden Fizik dersinde MEB kitabı iyi taranması gereken kitaplardan.

???

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL