Konu Anlatımı Yazıları
Sayılar
Temel Matematik
Uncategorized
YKS

Periyodik Problemler Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Modüler Aritmetik ve Tekrar Eden Problemler konu anlatımı ve örnek soru çözümleri, senin için Kunduz ekibimiz tarafından hazırlandı! Modüler Aritmetik hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Nurseli Terakye tarafından yazıldı, 12.01.2020
Periyodik Problemler Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Periyodik Problemler konusu için temel kuralları ve yöntemleri öğrendikten sonra bolca pratik yapman gerekiyor.📝 Soru çözmeye başladıktan sonra bu konunun sana çok kolay geleceğine eminiz! Kunduz ekibinden Nurseli, 11. sınıf konularından Periyodik problemler konu anlatımı hakkında senin için çok faydalı bir özet yazısı hazırladı:

Periyodik problemler konusu 2019-2020 müfredatında Bölünebilme Kuralları başlığı altında;

“9.3.2.3. Gerçek hayatta periyodik olarak tekrar eden durumları içeren problemleri çözer. Periyodik problemlere girilmeden periyodik durum içeren problemlere yer verilir.” şeklinde yer alıyor. Dolayısıyla, biz de bu yazımızda bu konuyu periyodik durum içeren problemleri inceleyerek ele alacağız. Hazırsan başlayalım! 💫

Bölünebilme Kuralları

Periyodik Problemler

Lise Matematik

Periyodik problemler

Günlük hayatta bazı olaylar belli zaman aralıklarında tekrar etmektedir. Örneğin, haftanın günleri her 7 günde bir tekrar eder ve hatta günlük yaşamımız da kendi zihnimizdeki bileşik zaman sisteminde belirli bir hormonel döngü içinde tekrarlanmaktadır. Vücudumuzun saati nasıl algıladığı ve kendi zaman döngüsü hakkında ilginç bir videoyu yazının sonuna ekledim, izlemeni öneririm. Hayatımızın düzeninde matematiğin saklı olması sence de ilginç değil mi?😊 Şimdi periyodik tekrar eden durumları içeren soruları inceleyerek çözümlerini öğrenelim. Bu bilgilerle tekrar eden kelime sorularını, nöbet sorularını rahatlıkla çözebilecek hale geleceğini umuyoruz!

Soru 1

KUNDUZ kelimesi yanyana 100 kez yazılıyor. Baştan 521. harf hangisidir?

Çözüm 1

Yazı KUNDUZKUNDUZKUNDUZKU…… şeklinde gözükecektir ve bu yazıda toplam 600 harf vardır. (100×6)

modüler aritmetik tekrar eden problemler konu anlatımı

7. harfimiz tekrarlanacak ve yine K olacaktır. Yani her 6 harfte bir olmak üzere harfler kendini tekrar eder. T harfi, 6’ya bölündüğünde 1 kalanını veren sayıları temsil edecektir. 

521/6 = 86x6 + 5

olarak işlem sonucu bulunur. Kalan, 1’dir. Dolayısıyla, Baştan 521. harf 5. harfe karşılık gelen U’dur. 

Soru 2

Bir sporcu 4 gün antrenman yapıp 1 gün dinlenmektedir. Pazartesi günü antrenmana başlayan sporcunun 20. dinlenmesini hangi gün yapacağını bulunuz. 

Çözüm 2

modüler aritmetik konu anlatımı ve örnek soru çözümü soru 2

5 günde 1 olmak üzere bir antrenman döngüsü oluşacaktır çünkü 4 gün antrenman yapıp ertesi gün de dinleniyormuş. Yani, bu durumda sporcu 20. dinlenmesini  20x5 -1 =99 gün sonra yapar.

99/7 = 14x7 + 1

işlemi sonucunda sporcu 20. dinlenmesini Salı günü yapacaktır diyebiliriz. 

Soru 3

10 günde bir nöbet tutan asker ilk nöbetini Cuma günü tuttuğuna göre askerin 6. nöbetini hangi gün tutacağını bulunuz. 

modüler aritmetik tekrar eden problemler konu anlatımı soru 3

  1. nöbet Cuma günü tutulmuş.
  2. nöbet 10 gün sonra
  3. nöbet 20 gün sonra…

6. nöbet Pazar gününden 50 gün sonra tutulacaktır.

50/7 = 7x7 + 1

işlemi sonucunda 6. nöbet Cuma’dan sonraki gün olan Cumartesi günü tutulmaktadır. 


Örnek Soru Çözümü

Konuyu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Matematik konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir.  Kunduz’a şu ana kadar sorulmuş binlerce Küme Problemleri konulu sorudan birkaçı senin için burada!🌈

Bir manava 4 günde bir domates, 5 günde bir biber, 6 günde bir patlıcan getirilmektedir. Üçü aynı anda manava getirildikten sonra tekrar üçünün birlikte manava getirildiği güne kadar geçen sürede manava sadece domatesin geldiği gün sayısı kaçtır?

Lise Matematik

Periyodik Problemler

Bir manava 4 günde bir domates, 5 günde bir biber, 6 günde bir patlıcan getirilmektedir. Üçü aynı anda manava getirildikten sonra tekrar üçünün birlikte manava getirildiği güne kadar geçen sürede manava sadece domatesin geldiği gün sayısı kaçtır?


 

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL