Oran Orantı Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Oran Orantı konu anlatımı ve örnek soru çözümleri, senin için Kunduz ekibimiz tarafından hazırlandı! Oran Orantı hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Nurseli Terakye tarafından yazıldı, 17.01.2022
Oran Orantı Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

9. sınıf konularından Oran Orantı konusu, hem TYT hem de AYT için önem taşıyor. Her zaman karşına çıkabilir! Temel kuralları ve yöntemleri öğrendikten sonra bolca pratik yapman gerekiyor.? Soru çözmeye başladıktan sonra bu konunun sana çok kolay geleceğine eminiz! Kunduz ekibinden Nurseli, bu konu hakkında senin için çok faydalı bir özet yazısı hazırladı:

Oran ve orantı konusu, ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki birçok matematik konularında bize yardımcı olur. Örneğin kesirler, yüzdeler, üçgenlerde benzerlik, eşlik gibi konu başlıkları altındaki soruları çözerken de oran orantı bilgimizden faydalanırız.


Oran Orantı

Oran ve orantı konusu, ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki birçok matematik konularında bize yardımcı olur.

Matematik

Oran Orantı – Oran Orantı Nedir?

Oran ile orantının arasındaki farkı inceleyerek yazımıza başlayalım. İki veya daha fazla oranın eşitliğine “orantı” denir, oranda ise sadece iki çokluk (a ve b gibi) vardır. Yani:

oran orantı konu anlatımı ve örnek soru çözümü

Peki altın oranın ne olduğunu hiç merak ettin mi? Güzelliğin matematiksel oranı nedir? Evrenin matematiği var mıdır? İşte bu soruların bazı sırlarını öğrenmen için yazımızın sonuna Altın Oran ile ilgili bir video ekledim, gerçekten çok ilgi çekici! ?


Doğru Orantı ve Ters Orantı

Değişen iki çokluktan birinin herhangi iki değerinin oranı, diğerinin bunlara karşılık gelen değerlerinin oranına eşit ise; bu çokluklara doğru orantılı (ya da orantılı) çokluklar denir.

doğru orantı
Doğru Orantı Grafikleri: Burada “k” orantı sabitini gösterir. Orantı sabiti, her orantının eşit olduğu pozitif reel sayıya denir. Orantı sabitine “orantı katsayısı” da denir.
ters orantı grafikleri
Ters Orantı Grafikleri

Önemli bir nokta: 

  • x+y=1 ifadesinde sadece bu denklem verilerek x ve y’nin ters orantı içerdiği söylenemez. İki çokluktan birindeki artma ile diğerindeki azalma aynı miktarda olursa bu iki çokluk ters orantı oluşturur” demek doğru değildir, çünkü oran ve orantı buradaki toplamsal ilişkiyle oluşturulamaz. ?“y artarken x azalır, bu nedenle ters orantı var.” düşüncesi kavram kargaşasına yol açacaktır. Bol soru çözerek örnekler üzerinden kavramları daha iyi anlayabilir ve bunların üstesinden gelebilirsin! ?

Oran Orantı Soruları – Örnek Soru Çözümü – Oran Orantı Problemleri

Konuyu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Kunduz’a şu ana kadar sorulmuş binlerce Oran ve Orantı konulu sorudan birkaçı senin için burada!?

2 katlı veya 3 katlı kâğıt havlu üreten bir firma 2 katlı kâğıt havluları 12'li paketlerde, 3 katlı kâğıt havluları 8'li pak

Matematik

Oran Orantı

2 katlı veya 3 katlı kâğıt havlu üreten bir firma 2 katlı kâğıt havluları 12’li paketlerde, 3 katlı kâğıt havluları 8’li pak


Referanslar:

☀️☀️☀️

Diğer tüm TYT Matematik konuları gibi, bu konuyu da tam olarak anlamak için de bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli.Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL