Parabol Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Parabol konu anlatımı ve örnek soru çözümleri, senin için Kunduz ekibimiz tarafından hazırlandı! Parabol hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Nurseli Terakye tarafından yazıldı, 22.04.2022
Parabol Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Parabol konusu, AYT’deki önemli konulardan biri. Aynı zamanda ikinci dereceden denklemler, türev gibi konularla da iç içe. Temel kuralları ve yöntemleri öğrendikten sonra bolca pratik yapman gerekiyor.? Soru çözmeye başladıktan sonra bu konunun sana çok kolay geleceğine eminiz! Kunduz ekibinden Nurseli, bu konu hakkında senin için çok faydalı bir yazı hazırladı. Bu yazı sayesinde parabol nedir, parabol denklemi yazma, parabol nasıl çizilir, grafiği nasıl çizilir gibi sorularına cevap bulabilir ve parabol soruları ile ilgili kafana takılan noktalara cevap bulabilirsin. 

a, b ve c sabit gerçek sayılar ve x bir değişkeni göstermek üzere, a≠0 olmak koşuluyla f(x)=ax2+bx+c fonksiyonlarına ikinci dereceden bir değişkenli fonksiyonlar denir. Parabol konu anlatımı yazımızda bu fonksiyonların grafiğini nasıl çizdiğimizi öğrenecek ve bu grafiklerin özelliklerini inceleyeceğiz.

  • Aşağıdaki şekillerde ortak bir özellik gördün mü? Birazdan yapacağımız örnekle bu mimari yapıların parabol şekli içerdiğini keşfedeceğiz. ?

Yeni Nesil Sorularla Parabol

Parabol konusundaki Yeni Nesil Soru Çözümü video serimizi izlemeni kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Parabol Grafiği Nasıl Çizilir?

f(x)=y=x2 fonksiyonunun grafiğini çizelim. x değişkenimizin aldığı değişik değerlere karşılık f(x)’in alacağı değerleri bir tabloda göstermek işimize yarayacaktır.

parabol konu anlatımı kunduz

Aşağıya doğru olan oklarla y değerinin bu aralıkta azaldığını, yukarıya doğru olan oklarla y değerinin bu aralıkta arttığını gösterdim. Artık grafik çizmek daha kolay hale geldi. Tablomuzda belirlenen noktaları analitik düzlemde (x0y dik koordinat sisteminde) işaretleyip noktaları birleştirirsek fonksiyonun grafiği ortaya çıkar. 

Paraboller Hakkında İpuçları

  • a > 0 iken f(x)=y=ax2  >0 olduğundan grafiklerin (parabollerin) kolları y ekseninin pozitif yönündedir. 
  • a < 0 iken f(x)=y=ax2  <0  olduğundan parabollerin kolları y ekseninin negatif yönündedir.
  • IaI değeri büyüdükçe kollar y eksenine yaklaşır, IaI değeri küçüldükçe kollar y ekseninden uzaklaşır. (IaI gösterimi a sayısının mutlak değerini ifade etmektedir.) 
  • Parabolün en küçük (veya en büyük) değerini aldığı T(r,k) noktasına tepe noktası denir. Simetri ekseni aynı zamanda parabolün tepe noktasından geçer.
  • Tepe noktası formülü: ?️
    • r = -b/2a ve k = f(r)

Parabol Soru Çözümü

Parabol konu anlatımı yazımızın sonuna geldik. İkinci dereceden fonksiyonlar konusunu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Matematik konu anlatımı yazımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarından sonra MEB Kaynaklarına da göz atmanı tavsiye ediyoruz.


☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL