Matematik Problem Çözme Teknikleri

TYT sınavında büyük öneme sahip Problemler konusuna nasıl çalışılır, hangi kaynaklar tavsiye ediliyor, hepsi senin için bu yazımızda!

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 3.01.2022
Matematik Problem Çözme Teknikleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Matematik problem çözme teknikleri problemler çözerken bilinmesi gereken bilgilerden. Problemler konusu, TYT Matematikte önemli bir yeri olması sebebiyle tüm adaylar için önem taşıyor. Bu durumda öğrenciler için de yeni çalışma taktikleri gerektiriyor. Biz de bu yazımızda TYT problemler konusuna nasıl çalışılırhangi kaynaklar tavsiye ediliyor, bunları derledik.


Matematik Problem Çözme Teknikleri

Özellikle son yıllarda ÖSYM daha uzun, hayal gücünü kullanmayı gerektiren yorum soruları soruyor. Soruların uzun olması yapamayacağım anlamıyorum vb. düşünceler soruyu çözmeye karşı seni ön yargıya sürüklüyor olabilir.

Bu konuda ilk taktiğimiz, problem soru çeşitlerinden  (kesir, sayı ve yüzde problemleri vb.) sana aralarından en kolay geleni ile soru çözmeye başlayabilirsin. Kolaydan zora doğru çözmek ön yargını kırmana yardımcı olabilir. Ancak sayı problemleri pek çok problem konusunda da temel oluşturmanı sağlayacaktır. Temel soru tiplerini öğrendikten sonra ilerlemeye devam edebilirsin.

TYT Problemler, sözel yorum yeteneğinle sayısal bilgini birleştiriyor.

Matematik problem çözme teknikleri herhangi bir açıklamayı matematik diline iyi bir şekilde çevirebilmeyi gerektirir. Soruların çoğu denklemler, oran-orantı gibi temel konuları kullandırtmaya dayalı. Yani soruda okuduğun bilgileri bir denklem şeklinde yazabilmen ya da okuduğun olaylar arasında oran kuruyor olabilmen gerekir. Birkaç taktikle neler yapabileceğine birlikte göz atalım:

Matematik Problem Çözme Teknikleri

 • Öncelikle tüm kuralları bildiğinden emin ol. Ardından temel soru tiplerini öğren. Soru tiplerini öğrenirken soru çözüm videoları izlemek faydalı olacaktır. Ardından kolay seviye testlerle bunları pekiştirebilirsin.
 • Problemler sorusu çözerken, tamamen konsantre olman gerekiyor. Çünkü sorular genelde uzun, hikaye gibi. Sorunun bir yerinde kopup okumayı bırakırsan çözüme ulaşman çok zor olur. Evde normal bir test çözerken bile süre tutup dikkatini vererek çözmeyi deneyebilirsin.
 • Soruyu okurken çizerek, yazarak, notlar alarak düşünmeni kolaylaştırmaya çalışabilirsin. Zihinden düşünerek yorum yapmak işleri zorlaştırabilir.
 • Soruyu çözerken, matematik diliyle çözmeye çalışmalısın. Yani bilinmeyen bir şeye “x” diyerek, diğer verilenleri onun cinsinden ifade ederek çözüme ulaşabilirsin. Daha önce de belirttiğimiz gibi sorular özünde temel matematiksel işlemleri gerektiriyor, senin bunları ifade edebiliyor olman gerekli.
 • En büyük taktiğimiz bol bol pratik yapmak. Problemler konusu bilgi gerektiren, ezberleyip yapabileceğin bir konu değil. Her gün biraz daha üzerine koyarak ilerlemen gerekiyor. Bunun için de bol bol soru tipi görmek şart.

➕➖➕

ÖSYM’nin 2019 TYT’de sormuş olduğu bir problemler sorusuna birlikte bakalım:

rutin olmayan problemler

 

2019 TYT’de sorulmuş bu soruya Kunduz eğitmenimiz tarafından güzel bir çözüm hazırlanmış. Şimdi çözümü takip ederek soruyu gördüğümüzde nasıl düşünmemiz gerektiğini anlamaya çalışalım:

 1. Soruyu okumaya baştan başlayalım. İlk açıklamalar önemli, atlamadan okumamız gerek. Soruda iki kişi var, belli oranlar kullanarak karışım hazırlıyorlar.
 2. Ortada verilen bilgide, kullanılan badem yağının miktarına göre belli oranda argan yağı ya da zeytinyağı kullanılacağı, buna ek olarak da yağ karışımının toplam mililitresine göre yumurta konduğu söyleniyor.
 3. Şimdi son bilgiye geçiyoruz. Deniz’in kullandığı argan yağı, Eylül’ün kullandığı zeytinyağı miktarı verilmiş. Ama kullandıkları badem yağı miktarını bilmiyoruz.
 4. Peki ne biliyoruz? Elimizde bir oran var. Onu kullanacağız. Deniz’i ve Eylül’ü ayrı düşünmemiz gerekiyor. Hemen ayırarak düzenli bir şekilde yazmaya başlıyoruz. Deniz 100x, Eylül 100y badem yağı kullanmış olsun diyerek, bilinmeyenlere “x”, “y” gibi bir harf veriyoruz. Eğitmenimiz 100x, 100y demiş ki işlem yapmak kolay olsun.
 5. Soruda verilen oranlara göre ne kadar argan yağı ya da zeytinyağı kullandıklarını “x” ve “y” cinsinden yazıyoruz. Daha sonra bu miktarları, sorunun sonunda şişe cinsinden verilen miktarlara eşitliyoruz.
 6. Ve bilinmeyenlerden kurtulduk! Artık karışımların toplam miktarını doğru bir şekilde bulabiliriz. Ve her 70 mililitrelik karışım için 1 yumurta olacağı bilgisiyle sonuca ulaşıyoruz.

Bu soruda yaptığımız, neyi bilip neyi bilmediğimizi tespit ederek, bildiğimiz denklemleri düzenli bir şekilde yazıya dökmek. Bu şekilde düşünmek, çoğu soruda işine yarayacaktır.

➕➖➕

Problemler çözüm önerileri hakkında, konularına göre daha detayı bilgi almak istersen aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsin:

Kesir Problemleri
Sayı Problemleri
Yüzde Problemleri
Yaş Problemleri
Hareket Problemleri
Kar – Zarar Problemleri
Karışım Problemleri

2022 Problemler kaynak önerilerimizi incelemek istersen yazımıza gidebilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL