Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi – Başarı Hikayeleri #4

Sınava dair akla takılan soruları, Kunduz ile sınava hazırlanan Rumeysa'ya sorduk! Rumeysa, 2906.lık ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı!

6 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 16.10.2020
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi – Başarı Hikayeleri #4

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Rumeysa’ya sorduk! O da onu Eşit Ağırlık puan türünde 2906.lık derecesi ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile sonuçlanan sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

“Ben Rumeysa Gül. 18 yaşındayım. Lise üçe kadar evimin yakınında olduğu için tercih ettiğim bir Anadolu lisesindeydim. Son sene okulun sınavından kazandığım ufak bursun ve ailemin desteğinin katkısıyla özel okula geçtim. Şu anda ise önceden hayalim olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi  birinci sınıf öğrencisiyim.”

📚📚📚

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Rumeysa’ya sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

Üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun?

Sınavın zorluğu seneden seneye göre değişiyor. Ancak önemli olan sizin netlerinizin başkalarıyla kıyaslayınca yer aldığı konum. Kısaca sıralamanız. Bunu yüksek tutmak da sıkı ve disiplinli çalışmayı, sınav anında bildiklerimizi optiğe yansıtabilmeyi gerektiriyor. Yani sınav için kesin bir zorluk belirtemesem de sınava hazırlanışın emek isteyen zorlu bir süreç olduğunu söyleyebilirim.

✏️✏️✏️

Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıldı?

Dokuz ve onuncu sınıfta dersi derste dinlemekten hariç sadece sınavdan bir gece önce çalışıyordum. On birinci sınıfta daha çok matematiğe çalışmaya başladım ve o birinci sınıf konularına önem verdim. TYT için maalesef erken başlamadım. Genel olarak sınava çalışmaya ağustos ayının ortasında başladım. Netlerim ise çok değişkenlik gösteriyordu. Ama başlarda 60 civarı TYT netim vardı. Son zamanlarda ise 90-100 bandında gidiyordu.

✏️✏️✏️

Okul döneminde 12.sınıfta okulla çalışmalarını nasıl götürdün?

Sabahları okula herkesten çok erken gider, gün içerisinde işleyeceğimiz konuları okur, zamanım kalırsa eskiden işlediklerimizi defterden tekrar ederdim. Gün içerisindeki boş derslerde veya bunalmadıysam teneffüslerde test çözerdim. Her gün belirli derslerden koç öğretmenimin koyduğu soru miktarları vardı. Okulda bir kısmını tamamlayınca yüküm hafifler evde kalan zamanımda kendim diğer eksiklerime göre konu çalışır veya fazladan soru çözerdim.

✏️✏️✏️

Çalışma stilin nasıldı?

Sözel dersler için eksiğim olan konuları YouTube’da sevdiğim kanallardan izler, bol bol not alarak çalışırdım. Sonrasında testlerini çözerdim. Testlerde yanlışım çıkan sorularda eğer hatam bilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa ucu kalın renkli bir kalemle büyük bir şekilde sorunun altına yazardım. Bazen beğendiğim soruları kes yapıştır defterime eklerdim. Sayısal derslerde ise eksiğim varsa aynı şekilde önce YouTube’dan izler ardından elimden geldiğince çok soru çözerdim. Ayrıca soru bankasının yanı sıra problem ve AYT matematikte fasiküllerden yararlandım.

✏️✏️✏️

TYT ve AYT’yi nasıl götürdün, ağırlığın ve çalışma düzenin nasıldı?

Okulumda baştan başlayarak TYT ve AYT konuları işleniyordu. Genel olarak okuluma bağlı ilerledim. Yalnızca düzenli paragraf ve problemi eksik etmedim.

✏️✏️✏️

Kaç farklı derse çalışıyordun?

Ders çalışma düzenimi oturttuktan sonra neredeyse her gün her derse çalışıyorum. 

✏️✏️✏️

Programından bir günlük kesit paylaşabilir misin?

Okul varken ve yokken olan saatler farklılık gösterdiği için zaman aralığı vermeden anlatayım. Genelde derse paragrafla başlardım çünkü yorgunken çözmek daha zor geliyordu bana. Ardından problem. Sonrası biraz ruh halime bağlı olarak değişirdi. Gün içinde fazla sayıda derse çalıştığım için bazen bir sayısal ders bir sözel ders çözerdim, bazense –ki çoğunlukla böyle yaptım- önce sayısalları bitirir ardından sözelleri bitirirdim. Sayısal dersleri sevdiğim için sıkılmıyordum.

✏️✏️✏️

Kaçta uyanırdın?

Zaman zaman bu da değişiklik gösterse de daima erken uyanırdım. Özellikle 5’te kalkıp ders çalışma rutini oluşturmuştum.

✏️✏️✏️

Günde kaç saat çalışıyordun?

Okul varken okuldan hariç beş, beş buçuk saat çalışıyordum. Ama okul yokken 10-12 saat civarı çalıştığım oluyordu. Elimden geldiğince kendime yaptığım planları zor da olsa tamamlamaya çalışıyordum.

✏️✏️✏️

Günde kaç soru çözüyordun?

Başlarda yüksek sayılarda başlamasam da test çözme alışkanlığımı oturttuğumda günde ortalama 200-300 soru çözüyordum. Haftalık soru sayımı 2000’in altına düşürmemeye çalışıyordum.

✏️✏️✏️

Derslere spesifik bir çalışma şeklin var mıydı?

Ders çalışma planı hazırlarken en sevdiğim konulara ağırlık vermek yerine eksik olduğum konulara çok ağırlık veriyordum. Çünkü biliyordum ki sadece yapabildiğim konulardan soru çözmek bana vakit kaybettirirdi. Yapamadığım ve eksiğim olan konuları öğrenmek beni geliştirirdi.

✏️✏️✏️

Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Eylül ayında iki deneme olmuştum, ekimde haftalık deneme çözmeye başladım. En sona yaklaştığım haftalar ise evde deneme sıklığım oldukça artmıştı. Her gün iki deneme çözüğüm zamanları hatırlıyorum.

✏️✏️✏️

Denemeyi hangi sıralama ile çözerdin?

Önce Türkçe dersi ile başlıyordum çünkü diğer dersler yorduktan sonra Türkçeye yeterince odaklanamamaktan korkuyordum. Ardından hızlıca sosyali çözüp matematiğe geçiyordum. Fazla zaman kaybetmeden turlayarak matematikte yapabildiğim soruları çözüyordum. Sonrasında fen testinde yapabildiğim soruları yapıp kalan bütün zamanımı matematikte harcıyordum.

✏️✏️✏️

Uyku düzenin nasıldı?

Değişiklik gösteriyordu. Uzun bir zaman dilimi erken (10-11) gibi yatıp 4-5 gibi kalkıyordum. Kimi zamanlar gece geç zamanlar yatıyordum. Ama son haftalarda sınava giriş saatine uygun bir saatte kalkmak için 8 saat uyuyup gündüz  7-8 gibi uyanıyordum.

✏️✏️✏️

Konularını ne zaman bitirdin?

Aslında buna net bir tarih veremiyorum. Bir konu için bitti demek benim adıma biraz daha zordu. Daima eksik olduğum alt başlık varsa onu tespit edip çalışmaya devam ettim. Kendimi olabildiğince elimden gelenin en iyisini yapmaya zorladım. Ve konularda olabildiğince soru kaçırmamak için uğraştım.

✏️✏️✏️

TYT’den sonra, AYT için kendini nasıl hazırladın/motive ettin?

TYT sınavından çıktıktan sonra sınavdaki sorular hakkında düşünmemeye ve çevremden cevap duymamaya özen gösterdim. Normalde TYT Türkçe netim hiçbir denemede bu kadar düşük gelmemişti hatta son zamanlarda 35+ yapıyordum. Sınavda heyecandan bu kadar düşük yapsam bile sınavdan çıktığımda bunu hiç düşünmedim. Ailem de motivasyonumu kaybetmemem için ellerinden geleni yaptılar. Kendimi TYT’min güzel olduğuna, asıl önemli olanın AYT olduğuna inandırdım. Ki öyle oldu, sıralamamı yukarı taşıyan kısım AYT netlerimdi. Ayrıca TYT ve AYT netlerimi sınav sonuçları açıklandığında öğrendim, aradaki bir ay boyunca beklerken bile sorulara bakmadım.

✏️✏️✏️

İyi ki yaptım ya da keşke yapmasaydım dediğin şeyler neler?

İyi ki yaptım dediğim şey kesinlikle planlı çalışmaktı. Çünkü ne zaman plan yapmasam bana göre yeterince çalışamazdım. Ayrıca 11. sınıfta 11 konularını bitirmek AYT için işimi kolaylaştırdı. En büyük pişmanlığım ise keşke TYT fen başlamak için okulumu beklemeseydim. Daha erken başlasaydım daha fazla zamanım olur, daha rahat ilerleyip daha fazla konuya çalışabilirdim. Ayrıca 11. sınıfta çoğu kişinin ne önerdiğini dinleyip eyleme dökmemiştim. Belki yazın belki yıl içinde yapabildiğim kadar erken bir vakitte çalışmaya başlasaydım işim daha kolaylaşırdı.

✏️✏️✏️

Kendine hangi sıklıkla tatil verirdin? Tatil zamanlarında ne yapardın?

Yoğun bir tempoda çalışmak insanı gerçekten yoruyor. Arkadaşımla bazen haftada bir dışarı çıkıyordum. Sinemaya gidiyorduk veya sahilde yürüyorduk. Bazen sadece Kitap Kahve adında bir mekana gidip farklı bir yerde ders çalışıyorduk. Bazense sadece akşam dersler bitince dışarı çıkıyorduk.

✏️✏️✏️

Son hafta/son gün neler yaptın? (uyku, yemek, ders olarak)

Ben deneme netim son hafta istediğim gibi gelmezse kafaya takıp stres olmak istemediğim için denemelere son verdim. Kes-yapıştır defterimdeki soruları tekrar ettim. Kendi defterlerimi baştan sona okudum. Notlarımın üzerinden geçtim ve yine Youtube’daki son tekrar videolarını izledim. Uyku düzenimi her gün 8 saat uykumu alacak ve sınav saatine uygun bir saatte uyanacak şekilde ayarladım. Ayrıca ailemin de yardımıyla günlerimi düzenli ve olabildiğince sağlıklı bir şekilde beslenerek geçirdim.

✏️✏️✏️

Motivasyonunu nasıl sağladın?

Mezuna kalma kararını sınav sonucunu gördükten sonra vermeye karar verdim ve o zamana kadar kendime bunu söylemedim. Mezuna kalsam da kalmasam da sonuçta çalışmam gerekiyordu. Ayrıca masamda hayal ettiğim üniversitenin logosu ve binanın fotoğrafı vardı. Baktıkça motive oluyor, kendimi orada hayal ediyordum.

✏️✏️✏️

Ders çalışırken bunaldığında ne yapıyordun?

Dışarı çıkıp hava alıyor, arkadaşımla konuşarak kafa dağıtıyordum veya film izliyordum. Çok bunaldıysam ve verim alamadığımı hissedersem ise derse ara verip kendimi toparlayınca devam ediyordum.

✏️✏️✏️

Sosyal hayatın nasıldı?

Son sene sosyal hayattan uzak durmaya çalıştım. Dikkatimi o tarz aktivitelerle dağıtmak yerine derse odaklanmayı tercih ediyordum. Nitekim yaptığım bu tarz fedakarlıklar hayallerime ulaşmamı sağladı.

✏️✏️✏️

Senin eklemek istediğin/tavsiye ettiğin şeyler var mı?

Sınava hazırlanırken elinizden geleni yapmanızı tavsiye ediyorum. Bazı fedakarlıklarda bulunmaktan çekinmeyin. Her şey geçince geriye baktığınızda ne kadar emek verdiğinizi görmek gurur verici oluyor. En azından ben yapabileceğim her şeyi yaptım demek iç rahatlatıyor. Kendinize inanın, herkesi dinlemek yerine inandığınız sayılı kişinin yardımıyla çalışmanıza başlayın ve çalışmak için beklemeyin. En önemli şeylerden biri vakit. Ayrıca hedeflediğiniz yer için planlı ve düzenli çalışırsanız yapamayacağınız hiçbir şey yok :’)

📚📚📚

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi kazanan Rumeysa’ya sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL