Konu Anlatımı Yazıları
Türkçe
YKS

Sıfatlar – Sıfat Çeşitleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Sıfatlar konu anlatımı, Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Sıfat Çeşitleri ve Örnekleri hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 23.08.2021
Sıfatlar – Sıfat Çeşitleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sıfatlar konusu, AYT Edebiyat ve TYT Türkçe testlerinde sorulan konulardan biri. Niteleme Sıfatı, Belirtme Sıfatı, İşaret Sıfatı, Say Sıfatı, Belgisiz Sıfat, Soru Sıfatı çeşitleri ve örnek cümle içinde kullanımları soru olarak karşımıza çıkabiliyor. Soru çözmeye başladıktan sonra bu konunun sana çok kolay geleceğine eminiz! Kunduz eğitmenlerimizden Türkçe öğretmeni Celal Hoca, bu konu hakkında senin için çok faydalı bir yazı hazırladı ve mutlaka görmen gereken örnek soruları seçti. Şimdi birlikte Sıfatlar konusunu keşfedelim!

Sıfatlar, isimlerden önce gelerek isimleri niteleyen veya belirten sözcüklerdir. 

 • Sıfatlar, isimlerden önce gelir. Yani “ güzel ev “ dediğimizde güzel sözcüğü sıfat olurken “ ev güzel “ dediğimizde güzel sözcüğü sıfat olmaz. Çünkü isimden sonra gelmiştir. 
 • Sıfatlar, çekim eki almazlar. Çekim eki alırlarsa adlaşmış sıfat olurlar. Adlaşmış sıfatlar görev olarak isimdir. Yani “ Küçük kutuyu getirir misin? “ dediğimizde küçük sıfat olurken “ Küçüğünü getirir misin? “ dediğimizde küçük sözcüğü çekim eki aldığı için adlaşmış sıfat olur.

Sıfat Çeşitleri

 1. Niteleme Sıfatları: İsme sorulan nasıl sorusunun cevabı niteleme sıfatı olur. Örneğin, Güzel ev, küçük masa, masmavi deniz…
  • Unvan sıfatları da niteleme sıfatı olarak kabul edilir. Ayrıca unvan sıfatında sıfat isimden sonra da gelebilir. Örneğin, “ Doktor Ahmet “ öbeğinde doktor unvan yani niteleme sıfatı olur. “ Kemal Efendi “ ifadesinde efendi sözcüğü yine unvan sıfatıdır. İstisnai bir durum olarak isimden sonra gelmiştir. 
 2. Belirtme Sıfatları: İsimleri işaret, sayı, belirsizlik ve soru yönüyle belirten sıfatlardır.
 3. İşaret Sıfatı: İsme sorulan hangi sorusunun cevabıdır. Örneğin, Bu kalem, öteki taraf, karşı tepe…
  • İşaret bildiren sözcük hangi sorusuna cevap vermiyorsa işaret zamiri olur. Örneğin “ Beni bu havalar mahvetti. “ cümlesinde bu işaret sıfatı iken “ Bu, beni mahvetti. “ cümlesinde işaret zamiri olur.
 4. Sayı Sıfatları: İsme sorulan kaç, kaçıncı, kaçar sorularının cevabıdır. Asıl sayı sıfatı, sıra sayı sıfatı, kesir sayı sıfatı, üleştirme sayı sıfatı, topluluk sıfatı gibi çeşitleri vardır. Örneğin, kırk yıl ( asıl sayı sıfatı)  , altıncı his ( sıra sayı sıfatı ) , yarım ekmek( kesir sayı sıfatı) , beşer kitap ( üleştirme  sayı sıfatı) , ikiz kardeş ( topluluk sayı sıfatı ).
  • Bir sözcüğü yerine iki sözcügü getirdiğinde anlamlı olursa sayı sıfatı olur, anlamsız olursa belgisiz sıfat olur.  Yani “ Bir kitap okudum, hayatım değişti. “ cümlesinde bir yerine iki getirdiğinde anlamsız olduğu için bir belgisiz sıfat olur. “ Buradan seçeceğin bir kitabı sana hediye edeceğim. “ cümlesinde bir yerine iki getirdiğinde anlamlı olduğu için sayı sıfatı olur.
 5. Belgisiz Sıfat: İsimleri belli belirsiz belirten sıfatlardır. Hangi ve ne kadar sorularına cevap verir. Örneğin, her gün,  bazı insanlar, nice sevdalar…
  • Belgisiz sıfatlar çekim eki aldığında belgisiz zamir olur. Örneğin, “ Bazı insanları hiç sevmiyorum. “ cümlesinde bazı belgisiz sıfat olurken “ Bazılarını hiç sevmiyorum. “ cümlesinde bazıları belgisiz zamir olur.
 6. Soru Sıfatı: İsimleri soru yoluyla belirten sıfatlardir. Örneğin, kaç gün, hangi ev, kaçıncı daire…
  • Soru sıfatları çekim eki alırsa soru zamiri olur. Örneğin, “ Hangi evi beğendin. “ cümlesinde hangi soru sıfatı iken “ Hangisini beğendin. “ cümlesinde soru zamiri olur.  

Sıfatlar konusunu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Kendi kaynaklarından sonra MEB Kazanım Testlerine de göz atmanı tavsiye ediyoruz. Soru çözerek bu türün özellikleri, tanınan yazar ve eserleri hakkında alıştırma yapıp konuyu pekiştirebilirsin!

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında!Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL