Ders Çalışma Taktikleri
Ders Çalışma Teknikleri
Rehberlik Yazıları

Konu Tekrarı Nasıl Yapılır? – Ders Tekrar

Bu yazımızda sınava hazırlıkta verimli ders tekrarı yapma taktiklerini derledik. İyi okumalar!

3 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 2.01.2022
Konu Tekrarı Nasıl Yapılır? – Ders Tekrar

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu tekrarı nasıl yapılır, tekrar yapma teknikleri neler anlattık! TYT ve AYT çalışmalarını sürdürürken atlanılan ve önemli görülmeyen noktalardan biri tekrar!

Yeni konu çalışma ve bitirme telaşındayken tekrar çoğu zaman es geçilen bir konu olabiliyor. Eylül ayında çalışılan bir konu Ocak ayına geldiğimizde tekrar için ayrılmayan kısa bir vakit konuyu çok daha fazla unuttuğumuz için tekrar çalışma yani aslında bizden daha çok vakit alarak karşılık verebiliyor Bu yazımızda sınava hazırlıkta verimli ders tekrarı taktiklerini derledik. İyi okumalar!

Ders Tekrarı grafik - kunduz

Bu grafik, bilim insanı Ebbinghaus’un öğrenme ve hatırlama konularındaki tespitlerine göre oluşturulmuş. Grafik bize kısaca şunu anlatıyor: İlk defa öğrendiğimiz bilgileri çok hızlı unutma tehlikesi ile karşılaşıyoruz ancak her ders ve konu tekrarı yapışımızda bilginin unutulma oranı bir hayli azalıyor.

Unutma riskini önlemek için de ilk tekrarlarımız, çalıştıktan çok kısa bir süre olmalı. Zamanla tekrarlarımız çok ihtiyacımız kalmadığı için seyrekleşecektir. Grafikte de gördüğün üzere 5. tekrardan sonra neredeyse %100 hatırlama seviyesine geliniyor. O zaman bu grafikten şunu çıkarabiliriz: Tekrar yapmak da en az konu çalışmak kadar önemli. Sınav dönemi uzun bir süre. Sene başında çalışmış olduğun bir konu, aylar sonra karşına gelebilir. Bu durumda yapman gereken bilgilerini hep taze tutmak. Peki nasıl?

Ders Tekrarı - Kunduz

Konu çalışma şeklinin ders tekrarı için uygun olması gerekiyor.

Diyelim ki konu çalışmak için masanın başına oturdun, kitabı açtın. Bundan birkaç hafta sonra tekrar yapmak istediğinde aynı bölümü detaylıca okumak için vaktin olmayabilir. O zaman, ders tekrarı için kendine bıraktığın ipuçlarından faydalanmalısın. Bu ipuçları, önemli yerlerin altını çizmek, sayfanın kenarına notlar almak, post-itlere kısa notlar yazmak, özet çıkarmak olabilir. Sadece okuyarak, hiç kendi yorumunu katmadan çalışırsan, tekrar etmek için oturduğunda çoğu bilgiyi unutmuş olmakla karşılaşabilirsin.

Konu tekrarlarını bir rutinle yap

Yazımızın başındaki grafikte, bilginin öğrenildikten sonra çok çok kısa bir süre içinde unutulduğunu görmüştük. O halde gündüz okulda gördüğün ya da gün içinde çalıştığın bir konuyu akşam tekrar edebilirsin.? “Benim tekrar yapmaya vaktim yok!” diyebilirsin ancak birkaç sayfalık özet okumak, altını çizdiğin yerlere göz gezdirmek yarım saatini bile almayacaktır. Haftalık programında ise bir gününü tekrar ve dinlenme günü olarak planlayabilirsin. Örneğin Pazar günleri sabah önceden çalıştığın konularla ilgili soru çözebilir öğleden sonranı ise dinlenmeye ayırabilirsin

Soru çözmek de tekrar için önemli.

Soruları çözdükten sonra içselleştirmen çok önemli. Çoğu öğrenci, günde 100 soru çözmek için masa başına oturur, hızlıca çözmeye çalışır ve kontrol edip artı eksi koyup görevini tamamladığını sanır. Halbuki soru çözerken asıl yapman gereken şey, soruyu da çalışmaktır. Mesela önümüzde öncüllü bir soru var. Şu mantıkla çözmeyelim soruları öğrenme aşamasında iken: “1. öncül yanlış, 1. öncülün olduğu şıkları eledim. Geriye D şıkkı kaldı cevap D” Diğer öncüller neden doğru, hangi durumlarda yanlış olurdu vs yani soruların üzerine de düşmemiz gerekiyor sorgulayarak.

Nasıl konu çalışırken kenarlara notlar alıyorsak, aynı şeyi hata daha fazlasını soru bankalarımıza da soru çözerken yapmamız gerek.  Konu tekrarı yapmak gibi, zaman zaman da önceden yapamadığımız sorulara dönüp bir soru tekrarı yapmak gerekiyor nerede hata yaptığını görmek için. Konu çalışmalarını tekrarlarla birlikte bir düzene oturttuğunda ve soruları da pekiştirerek çözüp belirli aralıklarla tekrar ettiğinde, epey ilerlediğini göreceksin.

Bu noktada yapamadığın soruların cevaplarını öğrenmen de çok önemli hemen Kunduz uygulamasını indirerek profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL