Konu Anlatımı Yazıları
Temel Matematik
Üçgenler
Uncategorized
YKS

Sinüs Alan Formülü – Üçgende Alan Ders Notları

Sinüs Alan Formülü, Taban, Alan ve Yükseklik Oranı, Ağırlık Merkezi... Üçgende Alan hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 17.08.2021
Sinüs Alan Formülü – Üçgende Alan Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, Geometri dersinin her konusunda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda Üçgende Sinüs Alan Formülü ve Çevre Alan Formülü, Üçgende Taban – Alan Oranı, Üçgende Alan – Yükseklik Oranı, Ağırlık Merkezi ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenler ile Üçgende Alan konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Pınar Hoca tarafından hazırlandı. Pınar Hoca, Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu ve 9 yıllık MEB öğretmeni. Matematik notları ve soruları paylaştığı bir Instagram sayfası var: @matematikpinari, Matematik konu anlatımı ve rehberlik için YouTube kanalı ise: Matematik Pınarı

📚📚📚

Üçgenin Alan Hesabı Nasıl Yapılır?

Formül 1: Alan = (Taban x Yükselik)/2

Eğer bu üçgen dikse, yükseklik, diğer dik kenarın kendisi olur. Hipoetenüs olmayan iki kenarın çarpılıp ikiye bölünmesi ile alan bulunur. En temel üçgenin alanı formülü budur.

Alan = (Taban x Yükselik)/2

Formül 2: Sinüs Alan Formülü

Üçgenin alanı, herhangi iki kenarın uzunlukları ve aralarındaki açının sinüsü çarpıldıktan sonra çıkan değerin ikiye bölünmesi ile bulunabilir. Sinüs alan formülü çok fazla soruda işimize yarayabilecek bir formüldür.

üçgende Sinüs Alan Formülü

Formül 3: Üçgende Alan – Çevre İlişkisi

Kenar uzunlukları a, b, c olan bir üçgende, çevrenin ikiye bölünmesi ile elde edilen değere u denirse (u=(a+b+c)/2), üçgenin alanı bu u değerine bağlı olarak bulunabilir. u değerinden kenar uzunluğunu çıkardığımız üç değeri u’nun kendisiyle çarpıp karekökünü alırsak, üçgenin alanını elde ederiz.

Üçgende Alan - Çevre ile alanı bulma

Benzer şekilde, u değeri ve üçgen içine çizilecek teğet çember yardımıyla da alan bulunabilir. İç teğet çemberin yarı çapı ve u değeri çarpılırsa bu da üçgenin alanına eşittir.

 İç teğet çemberin yarı çapı  ve u  değeri çarpılırsa bu da üçgenin alanına eşittir.

📚📚📚

Şimdi Üçgende Alan – Sinüs Alan Formülü soru çözümlerine devam edebilirsin!

Üçgende Alan konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Üçgende Alan konusu, TYT ve AYT Matematik testlerindeki Geometri kısmı için temel konulardan biri olduğundan iyice pekiştirmen önemli. Üçgende Sinüs Alan Formülü ve Çevre Alan Formülü, Üçgende Taban – Alan Oranı, Üçgende Alan – Yükseklik Oranı, Ağırlık Merkezi gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Geometri testlerinde sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Geometri netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Üçgende Alan konulu binlerce soru alanında uzman Matematik & Geometri eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Üçgende Alan sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL